Церковний календар 2020 по місяцях

Багато релігійних подій лягли в основу церковних урочистостей. Більшість свят встановлені на честь одного або кількох подій, описаних у святому Письмі. Деякі вважаються малими або середніми, але є й ті, які набули статус найбільших подій в житті кожної віруючої людини. Всі свята поділяють на постійні й рухливі, тому їх дати слід уточнювати.

Православний календар на 2020 рік включає всі значущі події, серед яких не тільки дні торжеств і пам’яті, але і пости. Для зручності використання, вони розділені на кілька основних категорій.

Велика Світла Пасха (Великдень)

Це свято інколи називають найбільшою подією в житті кожного православного віруючого. Торжество має рухому дату, тому щорічно час святкування змінюється.

Православні віруючі в 2020 році відзначатимуть свято Пасхи в неділю, 19 квітня.

Самий простий спосіб визначення, на яке число випадає дата урочистості заглянути в календар православних свят 2020 року. Але, при необхідності можна вирахувати дату і самостійно.

Ще в давнину віруючі знайшли простий спосіб відліку дат Великої Неділі, для цього необхідно визначити число і місяць першого повного місяця, який слідує після дня весняного рівнодення. У всі роки Великдень припадає на неділю. А підготовка до урочистого дня починається за 7 тижнів з початку вступу у Великий Піст.

Православні свята в 2020 році

В православному календарі існує 12 найбільш значущих подій, які присвячені земній частині життя Спасителя та Пресвятої Богородиці. Є як рухомі (дата щороку змінюється і рахується від Великодня), так і постійні свята, що припадають на певні число і місяць.

Церковні святкування в 2020 році

Неперехідні

 • Різдво. Дата торжества в Україні відзначається щорічно 7 січня. Різдво входить в Церковний календар, і є одним з найбільш важливих подій в житті православних віруючих. Святвечір — останній день посту. За Статутом рекомендується відмова від їжі до появи на небі першої вечірньої зірки. На столі зазвичай присутня ритуальна страва «сочиво», яке обов’язково готувати в цей вечір. Їм починалася святкова трапеза в тихому сімейному колі.
 • Хрещення Господнє. Свято відзначається щороку 19 січня. У народі називають Богоявленням. Згідно писанню, в цей день Царство Небесне дуже близько, і деякі віруючі можуть його навіть чути чи бачити. Церква згадує одну з важливих подій земного життя Христа — обряд прийняття віри. Православні освячують воду і влаштовують водохресні купання в йордані (ополонці).
 • Стрітення Господнє. Християнське свято присвячене зустрічі старця Симеона з Богом. Дата двунадесятого свята є постійною, весь православний світ відзначає 15 лютого.
 • Благовіщення Пресвятої Богородиці 7 квітня. Згідно з переказами, архангел Гавриїл явився перед Марією і повідомив про наближення події — народження Спасителя.
 • Преображення Господнє Церква щороку відзначає 19 серпня. Спаситель розповів апостолам про наближення своєї загибелі, і розкрив їм таємницю другого пришестя. Подія розповідає про те, що у Христі з’єднані два начала: божественне і земне, людське. У народі відзначають Яблучний спас.
 • Успіння Пресвятої Богородиці 28 серпня. Подія, на честь якої було встановлено свято, не була описана в Біблії. Вона набула поширення завдяки церковним переданням. «Успіння» або «смерть» матері Ісуса відзначається молитвою і покаянням.
 • Різдво Пресвятої Богородиці 21 вересня. Згідно з переказами, у Іоакима і Анни народилася дівчинка. Вона отримала ім’я Марія, а згодом стала матір’ю того, кого так чекав ізраїльський народ. Біблійна Подія, яка отримала ранг одного з найважливіших православних свят. Подія не вважалася дивом, так як роль майбутньої матері Ісуса була вирішена. Народжена дівчинка повинна була подарувати Людству Спасителя, народженого у плоті.
 • Воздвиження Хреста Господнього 27 вересня. Православне свято було встановлено в пам’ять про церковний Переказ. Згідно з ним, у 326 р. біля Голгофи був знайдений Животворящий Хрест.
 • Введення у храм Пресвятої Богородиці. У Переказі дана подія згадується, як благовоління Божого до всього людського роду. Таїнство лягло в основу важливого церковного свята, що відзначається всіма віруючими християнами.

Свята розташовані по місяцях 2020 року, починаючи від нового року (січня).

Перехідні

 • Вербна неділя 12.04. Головним посилом події є переосмислення того, що відбувається. Згідно з переказами, всі православні зустрічають свято освяченими гілочками верби, які символізують відкритість свого серця для Бога.
 • Вознесіння Христа 28.05. За традицією відзначається в шостий четвер після Світлого воскресіння. Свято встановлене у пам’ять про подію, що сталася на священній Оливній горі.
 • Трійця 7.06. Свято, яке символізує триєдність.

Не двунадесяті свята

 • 14.10 православна Церква святкує Покров Пресвятої Богородиці. Свято встановлено за Переказами з життя Андрія Юродивого. Згідно з розповіддю, в 902 або 910 році, Матір Божа явила себе людям у храмі Константинополя.
 • 14.01 святкується Обрізання Господнє. Свято в пам’ять про дні, коли новонароджений Ісус прийняв обрізання (ритуальний обряд, встановлений за старозавітним законом для всіх єврейських хлопчиків).
 • 7.07 відзначається Різдво Іоанна Хрестителя (Предтечі). Свято встановлено на честь появи на світ сина Івана у праведних Захарія і Єлисавети. Пізніше він став відомий як Предтеча або Хреститель.
 • 12.07 Церква згадує Св. Петра і Павла. Цим святом завершується Петрів піст. Духів день відомий ще з часів раннього християнства.
 • 11.09 Усікновення глави Іоанна Предтечі. Свято в пам’ять про мученицьку загибель Івана Хрестителя. Дата урочистості рухома, але незалежно від дня, на який воно випадає, православні відзначають його строгим постом. Напередодні в Храмах проходить Всенічне бдіння.

Календар церковних постів на 2020 рік

Служба в церкві під час посту

Всі Великі свята в житті кожної православної людини мають особливе значення. Вони допомагають усвідомити не тільки саму суть віри, але і її духовне начало. Щоб оцінити і зрозуміти всю урочистість події християни повинні підготуватися до зустрічі свята, для цього Церква установила пости.

Головним змістом цієї дії є свідома відмова від деяких видів їжі і плотських утіх. У цей час рекомендується читати молитви, каятися і згадувати події з Писання. Всього протягом одного календарного року встановлено 4 Великих (тривалих) і 3 одноденних пости.

Дати постів в 2020 році:

 • 02.03 – 18.04 – Великий піст. Він вважається найтривалішим. Встановлений він був в честь самого Ісуса (його останніх днів перебування у плоті).
 • 15.06 – 11.07 – Петрів (річний) в пам’ять про Петра і Павла, тому нерідко називається Апостольським. Завершується святом.
 • 14.08 – 27.08 – Успенський. Двотижневий піст в пам’ять про Діву Марію.
 • 28.12 – 06.01 – Різдвяний піст. Допомагає підготуватися до святкування народження Господа.

Короткі пости встановлені на честь пам’ятних подій:

 • 18 січня. У народі Водохресний святвечір нерідко називали голодним. Вважалося, що підготуватися до свята допоможе тільки дуже строгий піст. З їжі православним дозволялося тільки сочиво, медові оладки і млинці з овочів.
 • 11 вересня Іоанна Предтечі. У народі називається Іван Пісний.
 • 27 вересня Воздвиження Хреста Господнього.

Тим, хто постує рекомендується під час постів відмовитися від усіх шкідливих звичок. Вільний час слід проводити в сімейному колі, віддаючи всю свою увагу показанню і молитвам. Такий спосіб життя і харчування допомагає возз’єднанню з Господом та підготовки до святкування Великих урочистостей.Create AccountLog In Your Account