Червона гірка у 2022 році

Народно-християнське свято з незвичайною назвою Червона Гірка випадає в 2022 році на наступний після настання Великодня недільний день – 1 травня 2022 року. Віруючі згадують зустріч апостола Фоми зі Спасителем після воскресіння Ісуса Христа.

Історія свята

За старих часівслов’яни в день Червоної гірки славили Ярилу, слов’янського бога Сонця, весни, родючості, і Ладу, богиню краси, любові. Молоді люди збиралися на сонячних пагорбах, щоб повеселитися. Панували радість зустрічі з пробудженням природи, очікування любові, щастя. Торжество було, в основному, дівочим, з хороводами, танцями, ярмарками наречених.

З прийняттям християнства церковнослужителі приурочили язичницьке свято до подій, про які розказано в Євангелії. День, відповідно до церковних традицій, називався Фоміним. Його історія пов’язана з тим, що після воскресіння Ісус постав перед апостолами, але серед них не було Фоми, який сумнівався в тому, що Христос син Божий. Фому називали невіруючим, що стало пізніше загальним прізвиськом. На восьмий день, наступний після Великодня, Спаситель з’явився перед Хомою, показав свої рани, переконав, що перед ним воскреслий розп’ятий Учитель.

Свято інакше називають Антипаскою, що означає – замість Пасхи, або Фомина неділя.

Традиції святкування Червоної гірки

Церковні традиції включають богослужіння, присвячені апостолу Фомі. У день Червоної гірки парафіяни відвідують могили померлих родичів на кладовищах, приносять туди квіти, роздають частування.

Після тривалої перерви в дев’ять тижнів у православних храмах поновлюється проведення обрядів вінчання. Вважалося, що весілля, зіграна на Червону гірку, стане початком щасливого сімейного життя.

На честь весняного свята влаштовували масові народні гуляння, ярмарки. Молодь збиралася в компанії, влаштовували розваги, в яких хлопці та дівчата могли проявити себе – дівчата в красивих нарядах співали, танцювали, хлопці показували завзятість, силу, кмітливість. Так, популярними були забави, в яких:

  • перестрибували через високий тин;
  • залазили на високі дерева;
  • обливалися холодною водою;
  • стрибали через палаючі багаття.

Найбільші відчайдухи сміливці купалися в річках. Ухилятися від участі в святах було не можна, така поведінка засуджували, брали за гріх, розплатою за який могло стати безшлюбність, бездітність або раннє вдівство. Незаміжні дівчата на Червону гірку ворожили на судженого.

Існував обряд ворожіння на фарбованих яйцях, коли їх скачували з пагорбів. Якщо яйце не розбивалося, то власнику обіцяли щастя, удачу. Сильно розбита шкаралупа була знаком майбутніх випробувань, негараздів. Молодята скачували яйця, на яких були написані їх ініціали, разом, щоб перевірити міцність відносин. Якщо яйця зупинялися поруч, то шлюбу ніщо не загрожувало. Якщо в різні боки, то ворожіння віщувало розставання.

За старих часів вважалося, що свято Антипасхи – це час «христосуватися з покійничків», тому віруючі фарбували яйця в жовто-зелені поминальні кольору, відносили їх на могили, закопували в землю або віддавали жебракам.

Згідно з традиціями, на Червону Гірку обдаровували родичів, особливо приділяли увагу зятів і невісток.

Прикмети та повір’я

Багато повір’ів, пов’язані зі святковим днем, стосуються теми одруження, сватання, сімейного благополуччя. Головна прикмета відображена в приказці: «Хто на Червону гірку одружується, той повік не Розведеться».

Інші повір’я:

  • лаятися в свято Червоної гірки – значить не примиритися до самої Трійці;
  • сидіти вдома в день гулянь – залишитися в майбутньому без любові;
  • побачити уві сні померлого родича – значить отримати захист від нього.

Успіх і багатство привертали красивою одягом і святковим настроєм. Вважалося, що якщо в Фомино воскресіння загадати бажання, кинути монетку в водойму, то воно неодмінно збудеться. Вірили, що для залучення грошей в будинок умиватися потрібно перед іконою. Краще, якщо старший член сім’ї вмиє всіх, хто молодший за нього, а потім вмиється сам.

Свято Червоної Гірки було дуже шанованим нашими предками, ставитися до нього, слід з повагою, зберігаючи добрі традиції. У цей день трапляються чудеса, якщо в них вірити.Create AccountLog In Your Account