Червона гірка в 2020 році

Червона гірка — стародавнє свято, що має давні язичницькі корені. З приходом християнства, православні стали відзначати його відразу ж після Світлого Воскресіння. Однак, в народі він так і залишився самостійним торжеством, яке присвячене приходу весни.

Коли буде Червона гірка в 2020 році

Визначити, якого числа буде Червона гірка в Україні в 2020 році нескладно — необхідно додати до дати святкування Великодня 7 днів. Вона також святкується в недільний день, щоб у всіх була можливість вдосталь повеселитися.

В 2020 році свято Червона гірка буде відзначатися 26 квітня (неділя).

Свято поєднало у собі не тільки язичницькі ритуали і обряди, але й християнські традиції. Народна назва означає гарне місце для гулянь, яке зазвичай знаходилося на відкритій височині. Збираючись для гулянь, люди одягали найкрасивіші вбрання. Дівчата прикрашали себе кольоровими стрічками, а хлопці вибирали самі яскраві кольорові сорочки.

Святкування Червоної гірки в 2020 році

Народне гуляння проходило в честь оновлення природи і символізувало відродження. З часом гарне свято не втратило своєї актуальності і продовжує залишатися одним з найбільш довгоочікуваних в році.

Дата і тривалість свята

Щоб порахувати, коли святкується Червона гірка у православних, необхідно подивитися в церковний календар на 2020 рік. Пасха і Червона гірка відзначаються з різницею у 7 днів (один тиждень). Так як в 2020 році світле воскресіння випаде на 19 квітня, тому народне свято відбудеться 26 числа.

Дата святкування не є постійною, вона тісно пов’язана із завершенням посту і православною Пасхою. Згідно писанню, в цей день сталося чудо Ісус з’явився перед Хомою, який став останнім, хто дізнався про його воскресіння. Православні християни в пам’ять про цю подію відзначають Фомину неділю.

Весь час, скільки триває Червона гірка, необхідно радіти. В цей день ходять в гості і дарують один одному подарунки, влаштовують весілля та вінчання. Не можна в свято сумувати і сваритися — це вважається поганою прикметою. Тривають народні гуляння з самого ранку і до пізнього вечора. Зі святом у народі пов’язано чимало цікавих обрядів і ритуалів, які продовжують користуватися популярністю і зараз.

Історія виникнення та народні назви

В глибоку давнину урочистості були присвячені приходу весни. Вважалося, що саме з цього дня природа пробуджувалася від зимового сну, земля прогрівалася сонячним теплом. Язичники поклонялися богу Ярилу, від якого залежав майбутній урожай. Свято складалося з безлічі ритуалів і обрядів, які проводилися на честь бога тепла, землі і родючості.

Народні гуляння в честь свята

Народне свято перетворилося в релігійне — воно було встановлене в пам’ять про події, описані в біблії. Згідно з легендою, Фома став єдиним учнем, який не повірив у воскресіння спасителя. Щоб Фома переконався у диві, Ісус ще раз прийшов до нього — це відбулося на 8-й день після того, як він воскрес. Побачивши своїми очима Вчителя, Фома розкаявся і став ще більш вірним і відданим послідовником.

В народі торжество має кілька назв. Кожне з них має своє значення, що відбиває суть урочистості.

  • «Червона гірка». Слово червоний означало красивий, веселий, радісний, квітучий. Це означало, що свято має бути яскравим і веселим, його нерідко називають найбільш яскравим і життєрадісним в році. В цей день не можна було журитися.
  • Антипасха. У перекладі з грецької мови слово означає «додатковий». Повторення Пасхи — радісна подія, яка дає віруючим ще одну можливість відзначити повернення Спасителя. Торжество дає можливість всім православним відзначити подію, якщо вони не встигли або не змогли зробити це в належний час. Церква формально не визнає Антипасху, але в храмах служиться урочиста служба, як і на інші двунадесяті торжества.
  • Фомина неділя. Назва свята в честь учня Христа, який засумнівався в його воскресінні. Апостол став єдиним, хто не прийшов славити Ісуса у Великдень. Фомина неділя — термін, який пройшов від часу воскресіння Спасителя до його появи перед учнем.

Традиції та обряди

Святкові гуляння супроводжувалися красивими і веселими обрядами. Молоді люди в цей день знайомилися і обмінювалися знаками уваги. До цього дня готувалися заздалегідь — шили нові наряди, пекли всілякі частування, прикрашали хату і двір. Сидіти вдома на самоті вважалося поганою прикметою. Якщо хтось хворів, до нього неодмінно приходили гості і родичі, щоб не залишати нікого в самоті.

Свято починалося рано-вранці. Обряд закликания весни проводився самою красивою і веселою дівчиною села. Заміжні жінки проводили обряд обгородження. Вони збиралися на околиці села і впрягались в прикрашений стрічками плуг. З ним вони обходили все село, роблячи невелику борозну біля кожного будинку. Це допомагало убезпечити від нещасть і залучити хороший урожай.

Для малюків були свої обряди. Найпопулярніший з них катання великодніх фарбованих яєць. Якщо після свята яєць не залишалося, їх фарбували напередодні. Крашанки скачували з невеликого пагорба. Якщо яйце зберігалося цілим, то в цьому році всю сім’ю чекає щастя і удача.

Весілля в день Червоної гірки

Приходу Червоної гірки з нетерпінням чекали закохані пари. У цей день багато призначали весілля, вінчання в церкві або засилали сватів. Вважалося, що весілля і вінчання на Червону гірку обіцяє довге і щасливе спільне життя.

Так як Великий піст уже завершився, можна було влаштовувати пишні свята. Зазвичай в селі проходило відразу кілька весіль, які об’єднувалися в одне загальне торжество. Вінчання на Червону гірку вважається укладеним на небесах. Не випадково, в ці святкові дні всі православні намагаються провести цей великий обряд, який буде оберігати їх сім’ю і шлюб від усіх бід і нещасть.

Відео: традиції святкування Червоної гірки 2020:Create AccountLog In Your Account