День домовика у 2022 році

День домовика у 2022 році традиційно відзначається 10 лютого. Це торжество втратило свою популярність останнім часом, але деякі традиції збереглися. Стародавня назва свята – Кудес або Велесич. Ця дата не є державним або значущим релігійним святом, тому вихідний не передбачений.

Історія свята

У IV столітті нашої ери жив і вів свою діяльність знаменитий богослов і філософ Єфрем Сирин. Його пам’ять в православній церкві шанується 10 лютого. В честь цього релігійного свята було вирішено відзначати Велесич або Кудес.

У збережених працях Сирина є інформація про деяку силу, яка оберігає будинок від нечистих духів, сприяє миру і сімейному благополуччю. У народі цю силу шанують і намагаються задобрити. На честь неї і придумали свято – день народження домовика, або Кудес. У цей день, 10 лютого прийнято задобрювати дух, який оберігає будинок від негараздів і бід.

Хто такий домовик

Домовик не просто захищає будинок, згідно з повір’ями у нього є певні функції. Прийнято вважати, що його призначення полягає у виконанні шести завдань.

 • Дух береже будинок від злих людей. Якщо на порозі виявиться недоброзичливець, хранитель обов’язково проявить своє невдоволення гостем. Він почне шуміти і привертати до себе увагу.
 • Він відповідає за енергетичний баланс в будинку, не допускає зло на поріг. Він ненавидить безлад, так як це не сприяє гармонії. Якщо в будинку завжди брудно, дух може образитися і піти.
 • Дух оберігає майно в будинку, якщо він задоволений господарями, вся техніка і все домашнє начиння буде в хорошому стані. Дух також оберігає від пожеж, нещасних випадків, крадіжки, він допомагає людям знаходити загублені речі.
 • Дідок-дух особливо трепетно ​​ставиться до дітей. Коли батьків немає поруч, він доглядає за ними і стежить за безпекою.
 • Дух не дасть господареві будинку проспати важливу подію – навіть якщо той не почує будильник, домовик обов’язково знайде спосіб розбудити його.
 • Він стоїть на сторожі здоров’я людей і не пускає в будинок хвороби і неприємності.

Прийнято вважати, що охоронець виходить на контакт тільки з жінками і дітьми. Чоловіків дух до себе не підпускає, а деяких навіть недолюблює.

Як відсвяткувати день народження домовика

Кудес – це особливе свято зі специфічними традиціями. Напередодні потрібно обов’язково зробити генеральне прибирання. У будинку не повинно залишатися сміття, поламаних і старих речей, мотлоху. Не можна залишати на ніч брудний посуд – це розсердить духа.

Щоб задобрити домовика будинку, потрібно заздалегідь подумати, чим пригостити його. Підкупити його можна чимось солодким, цукеркою або випічкою і налити в блюдце свіжого молока. В цей день також можна влаштувати солодкий стіл або пригостити колег цукерками.

У свято потрібно постаратися зберегти тишу і спокій в будинку. Заборонені сварки, конфлікти і з’ясування відносин. Можна провести обряди і ритуали, які привернуть в будинок удачу і задобрять домовика.

Традиції Дня народження домовика і прикмети

У слов’янській культурі Кудес прийнято було святкувати весело, з танцями і танцями. Згідно з народними повір’ями, ця дата відмінно підходить для того, щоб добитися благовоління оберігача будинку. Якщо задобрити його, то весь рік він буде оберігати оселю від зла і не пустувати.

Якщо в цей день розбивався посуд – це означало, що іменинник не приймає частування та подарунки. Господині укладали на піч або на вікно монетку і якісь солодощі. Коли відзначають цю дату, прийнято прибирати всі гострі предмети: голки, ножі, ножиці.

Одна з найдавніших традицій – танці з Кудес, або бубнами в день народження зберігача домашнього затишку. Вважалося, що він любить звук цього народного музичного інструменту. Можна придбати такий інструмент і встановити на видному місці. Кудес за традицією також використовували для залучення зберігача в новий будинок.

Обряди і змови

Думаючи, що робити в день домовика, потрібно дивитися на його звички. Він – любитель чистоти і порядку. У давнину робили оберіг – маленький віник із сіна або полину і ставили його в кут ручкою вниз. Такий оберіг можна купити і принести в подарунок, щоб задобрити зберігача.

Існує народне повір’я – 10 лютого не можна позбавляти життя комах, домашню птицю, мишей. Це розсердить духа, він може почати пустувати або зовсім покине будинок, залишивши його без захисту від зла.

За старих часів дівчата в цей день милувалися своїм відображенням у дзеркалах. Домовик допомагав їм зберегти молодість через такий обряд. Чоловіки відправлялися на рибалку, так як за повір’ями в цей день не можна було повернутися без улову.

10 лютого прийнято читати змови. Завоювати прихильність домового допомагають ласощі, але при викладанні їжі на тарілку потрібно вимовити такі слова:

«Частування ложу, світу для себе прошу. Не будеш гнобити мене ніколи, разом – ми одна сім’я. Я не ворог тобі, повір – для тебе відкриті двері. Амінь ».

Цікаві факти

Торжество святкується в Україні з XIV століття. І раніше слов’яни вірили в духів-охоронців, але більш ранні відомості не збереглися. Достовірних фактів і свідчень, які доводять існування домовиків, годі й шукати. Але в народних переказах і релігійних трактатах збереглися цікаві відомості.

 • Люди вірили, що побачити домовика на власні очі – везіння. Зустріч обіцяє позитивні зміни.
 • Хранителі не терплять сварок і скандалів, якщо в будинку весь час крик і лайка, домовик піде.
 • Домовик не любить цибулі, гострого перцю і часнику. Господині повинні ховати ці продукти.
 • Якщо в будинку було чути сміх будинкового, незабаром сім’ю наздоганяла радість. Якщо здавалося, що домовик плаче – в сім’ю приходило горе.
 • Поведінка будинкового залежить від того, як його задобрити. Не можна забувати, якого числа у нього свято, інакше розлютиться.
 • У народі вірять, що домовик бачить душі людей і їх наміри. Тому, якщо в будинок приходить людина зі злими намірами, домовик виганяє його. Дух робить так, що людина відчуває себе некомфортно і йде.

Що ще почитати: Стрітення Господнє в 2022 році: коли святкується

Якщо вірити в прикмети, домовик може змінювати характер. Він захищає душі господарів будинку, в якому він живе. Він може завдавати зло тим, хто йому не подобається. Тому, день домовика в 2022 році краще провести мирно, підготувавши частування для духу, який охороняє будинок.Create AccountLog In Your Account