Дитячі виплати в Україні в 2020 році

Дитячі виплати є значущою частиною витрат з державного бюджету. Щорічно уряд витрачає кілька мільярдів гривень на те, щоб полегшити становище українських сімей, які ризикнули завести дитину в цей непростий в фінансовому, політичному і навіть військовому плані – час. 1 липня 2014 року була встановлена поточна сума, яку в обов’язковому порядку отримують сім’ї з поповненням (майже 42000 гривень). Чи зміниться розмір допомоги в 2020 році, і яких змін варто очікувати в цій сфері?

Актуальні види дитячої допомоги в 2020 році

Вагітна жінка сподівається на соціальну допомогу 2020

Дитячі виплати полегшать сім’ям купівлю необхідних речей для немовляти.

Існує кілька виплат, і кожна з них виплачується батькам малюка в різний час і при різних обставинах, щоб зміцнити матеріальну базу сім’ї і забезпечити дитину всім необхідним. На жаль, щодо “всього необхідного” експерти готові посперечатися: деякі виплати виглядають настільки скромно, що більшість батьків розраховують виключно на свої гроші, допомогу бабусь і дідусів. Суми, які виплачує держава, не вистачає навіть на мінімальний набір речей і продуктів для малюка.

 • Виплати по вагітності. Дана виплата є оплатою декретної відпустки і надається всім працевлаштованим жінкам при пред’явленні відповідної довідки. Така допомога повинна становити 100% від заробітної плати. Якщо ж майбутня мама ніде не працевлаштована, то їй виплачують 100% від виплат по безробіттю (дана сума повинна складати не менше 25% від прожиткового мінімуму). Вагітним студенткам також передбачена виплата, яка становить 100% від одержуваної стипендії. На жаль, неважко здогадатися, наскільки мізерною здасться ця сума будь-якій молодій мамі.
 • «Пакунок малюка». Він являє собою набір приладдя для догляду за дитиною на загальну суму 5000 гривень. Отримати цей бокс безкоштовно можуть далеко не всі породіллі в Україні, а лише 360000 жінок щорічно. У пакет входять речі першої необхідності, такі як: підгузки, рушники, пелюшки, плед, косметичні засоби по догляду за немовлям, літній та теплий одяг.
 • Виплата при пологах («Гроші малюка»). Це – найбільш значуща допомога, загальна сума якої становить 41280 гривень. Проте відразу після народження малюка родина може отримати на руки тільки 10000, вся інша сума розбивається по місяцях і виплачується протягом наступних трьох років ( 860 гривень щомісяця). Якщо сім’я не встигне вчасно подати документи на оформлення виплати, то виплачувати допомогу їм не будуть.
 • Виплати багатодітним сім’ям. На жаль, недавній закон вирівняв розмір дитячих виплат. В 2020 році за першого, другого, третього і всіх наступних дітей батьки будуть отримувати одну і ту ж суму (див. вище). Це не зовсім справедливо, адже близько 77% багатодітних сімей заробляють менше прожиткового мінімуму. Проте не схоже, щоб влада поспішали переглядати закон і балувати багатодітних батьків фінансовим забезпеченням.

Існують ще кілька способів отримати фіндопомогу від держави, зокрема – якщо мама дитини або вся сім’я перебуває у скрутному становищі. До таких видів допомог належать виплати для самотніх мам, грошова допомога сім’ям з окупованих територій, виплати для дітей-інвалідів і т. д. Давайте детальніше розглянемо кожен випадок і уточнимо, на яку суму може розраховувати українська родина в тому чи іншому випадку.

Допомога одиноким матерям

Додаткова допомога матерям-одиначкам виплачується лише в тому разі, якщо доходи сім’ї (до речі, до складу сімейного осередку в даному випадку включають всіх людей, прописаних у тому ж житловому приміщенні, що й мати-одиначка) не дотягують до прожиткового мінімуму. Сума виплат варіюється:

Вік дитиниСума допомоги
Менше 6 років1492 гривні
6-18 років1860 гривень
18-23 роки (за умови, що дитина навчається у вузі на денному відділенні)1762 гривні

У разі, якщо батько дитини не виплачує аліменти, то держава надає матері додаткові 50% від суми прожиткового мінімуму (близько 750 гривень, якщо дитині ще не виповнилося 6 років; розмір допомоги зменшується до 930 гривень, коли дитина досягає віку 6 років, і виплачується до тих пір, поки йому не виповниться 18).

Мати одиначка обіймає свою дитину

Одинокі матері в 2020 році можуть отримати додаткову фіндопомогу від держави.

Виплати для дітей під опікою

Якщо українці прийняли рішення взяти під опіку дитину, держава також не кидає їх на свавілля долі. Опікуни можуть розраховувати на таку фінансову допомогу:

 • якщо дитині ще не виповнилося 6 років, розмір дитячої допомоги дорівнює різниці між сумою 3000 гривень та сумою, яка виплачувалася дитині щомісяця протягом останнього півроку (соціальна допомога або аліменти);
 • якщо дитина знаходиться у віці від 6 до 18 років, то в якості допомоги призначають різницю між сумою 3500 гривень та сумою, яка виплачувалася на утримання малюка щомісяця протягом останнього півроку.

Виплати дітям-інвалідам

Батькам та опікунам, які виховують дитину-інваліда, призначається додаткова фінансова допомога від держави. Сума, яка буде виплачуватися щомісяця, безпосередньо залежить від ступеня інвалідності малюка. Для оформлення такої допомоги необхідно пройти спеціальну медичну комісію. Сьогоднішній розмір фінансової допомоги дітям-інвалідам:

 • інвалід 1 групи, підгрупа «А» – 2821 гривень;
 • інвалід 2 групи, підгрупа «Б» – 2059 гривень;
 • інвалід 2 групи — 1373 гривень;
 • інвалід 3 групи — 1373 гривень;
 • інвалід 3 групи, підгрупа «А» (вік: 6-18 років) — 2821 гривень.

З 2019 року на додаткову допомогу від держави можуть розраховувати батьки, чиї діти мають важкі захворювання, але яким не була присвоєна інвалідність. До таких хвороб відносяться: захворювання, що вражають нервову систему, онкологічні захворювання, вроджений порок серця, інсулінозалежний діабет і так далі.

Підтримку можуть отримати і батьки дитини, якій потрібна пересадка органа або паліативна допомога. Сума допомоги залежить від доходів годувальників і тяжкості захворювання.

Виплати дітям на окупованих територіях

Діти, які народилися на території Кримського півострова, ДНР і ЛНР також можуть розраховувати на отримання виплат з боку України. Співвітчизники, що проживають на даній території, можуть розраховувати на ті ж суми, що й жителі інших міст. Щоб отримати дитячу допомогу на окупованій території, необхідно дотримання двох правил:

 • дитина повинна з’явитися на світ не пізніше 1 січня 2015 року. Якщо малюк народився пізніше, матеріальний стан сім’ї повинно контролюватися законодавством Російської Федерації;
 • якщо дитина має документ про те, що вона народилася на території України, і при цьому його батьки проживали на території Донецької або Луганської народної Республіки і змушені були отримати статус переселенців. У цьому випадку дитина також може розраховувати на виплати з боку України. Проте якщо документи дитини оформлені за стандартами ДНР або ЛНР, то розраховувати на матеріальні виплати сім’я не може.

Допомога дітям на окупованих територіях України

Україна підтримує сім’ї з дітьми на анексованих та окуваних територіях.

Пенсія по втраті годувальника

Сума, що виплачується залежить від накопиченого стажу годувальника. У разі, якщо годувальник не встиг напрацювати ніякого стажу, дитині призначається фіксована пенсія. Сума державних виплат по втраті годувальника:

 • 1 дитина — 100% від прожиткового мінімуму;
 • 2 дитини — 120% від прожиткового мінімуму;
 • 3 і більше дітей — 150% від прожиткового мінімуму.

Як отримати дитячі виплати в 2020 році?

Щоб отримати обіцяні державою виплати, необхідно звернутися в органи соціальної сфери за місцем проживання; при цьому з народження малюка не повинно пройти більше 12 місяців. Підготуйте такий пакет документів:

 • ксерокопію паспорта (всі сторінки, де є які-небудь позначки) батьків або опікуна. ВАЖЛИВО: з собою необхідно мати оригінал, а не тільки отскановані листи!
 • копія свідоцтва про народження дитини (вимоги такі ж – необхідно мати з собою оригінал документа);
 • клопотання на отримання виплати;
 • виписка з банку, на картку або рахунок якого буде проводитись виплата;
 • якщо заяву подає не один із батьків, необхідно мати при собі діючу довіреність;
 • якщо дитина усиновлена, то потрібно постанова суду про прийняття даного рішення.

Звернутися в соціальну службу можуть також офіційно оформлені опікуни малюка.

Хто не має права на дитячі виплати?

Соціальний захист може припинити виплату коштів у таких випадках:

 • якщо батьки дитини перебувають у в’язниці;
 • якщо гроші витрачаються не за призначенням, і це було виявлено соціальної опікою;
 • у разі підробки документів;
 • після загибелі дитини;
 • при позбавленні батьків або опікунів батьківських прав.

Чи зміниться розмір дитячої допомоги?

Отримання грошей на дитину в Україні

Надходять пропозиції збільшити суму дитячих виплат майже в 2 рази!

На це питання немає однозначної відповіді, але вже обговорюється низка законопроектів, які неможливо залишити без уваги. Ще в 2017 році у Верховну Раду надійшла пропозиція змінити загальну суму «дитячих грошей». Було запропоновано виплачувати 74 000 гривень при народженні першої дитини, майже 100 000 гривень за другу і 171 000 гривень за третю. Крім цього було запропоновано підвищити суму, яку батькам видають відразу ж. На думку ініціаторів, первісна виплата повинна складати від 15% до 40%.

Проект знайшов відгук у багатьох політиків, адже народжуваність на території України різко падає (на сьогоднішній момент на 1 жінку припадає 1,1 дитини, що вважається катастрофічно малою цифрою). Даний законопроект спрямований на підвищення відсотку народжуваності і соціальну підтримку сімей з дітьми. Набере він чинності — поки не ясно, і це безпосередньо пов’язано з виборами 2019 року. У розпал передвиборної гонки пріоритети депутатів крутяться з боку в бік зі швидкістю флюгера на вітрі, і тільки до початку 2020 року буде зрозуміло, чи виділять гроші на реалізацію подібних програм.Create AccountLog In Your Account