Дротяник картопляний – як позбутися: народні засоби, агротехніка

З інтенсифікацією сільського господарства, технологіями прискореного вирощування, монокультурами, зміною клімату, чисельність природних ворогів скоротилася, що сприяло збільшенню кількості шкідливих комах. Існує безліч видів ґрунтових шкідників, одні з найбільш шкідливих – дротяники – личинки волохатих щелкунів. Як назавжди, позбутися від дротяників в городі, який кілька років знищував картоплю?

 

Ворога треба знати в обличчя

Спрощення в агротехніці, відсутність глибокої перекопування грунту і відсутність захисту рослин – основні причини появи і збільшення з кожним роком чисельності личинок дротяників. Спочатку в урожаї помітні сліди, як ніби щось чорне застрягло в картоплі. Коли бульби викопують і залишають в ящику, вони темніють, з’являються схожі на укуси коридори, майже діри. Можна якимось екологічним способом позбутися від цього шкідника?

Як виглядають дротяники?

Дротяники – тонкі личинки жуків-коваликів довжиною від 2-х до декількох сантиметрів. Тіло личинки жовтого кольору, голова – коричнева. Комахи нагадують шматочки гладкою іржавого дроту, звідси і назва. Тіло дротяники покрито міцної хітинової оболонкою жовто-оранжевого кольору. Личинки мають три пари коротких ніжок і короткі тричленні щупальця.

Дорослі жуки, довжиною 7-15 мм, коричнево-сірого кольору, мають подовжене тіло з маленькою голівкою, смугастими кришками. Якщо жука укласти на спину, він при перевертанні видає характерний звук. Тому отримав назву жук-ковалики.

Де живуть личинки, причини появи

Личинки з’являються зазвичай на легких ґрунтах. Вони живуть трохи нижче поверхні землі, не надто глибоко. Комахи дуже активні, швидко поширюються, їдять все, що зустрічають на шляху.

Оскільки цикл розвитку найнебезпечнішого шкідника кукурудзи і картоплі – дротяника займає 3-5 років, після тепло не морозної зими можна очікувати, що шкідник з’явиться в великих кількостях.

Комахи охоче з’являються на занедбаних ділянках з поганою грунтової культурою, кислим pH, особливо там, де не проводиться перекопування і розпушування грунту. Поява шкідників зустрічається частіше на дачах, на ділянках, розташованих поблизу лісів, чагарників, деревних гаїв.

Засуха і відсутність опадів протягом вегетаційного періоду також в значній мірі впливають на збільшення ступеня пошкодження бульб. Личинки, як гігрофільних організми шукають воду в бульбах картоплі, якщо у них немає доступу до води.

Збільшення зараженості бур’янами також сприяє збільшенню зараженості ґрунту.

Які рослини атакують?

Дротові черв’яки живляться всіма підземними частинами рослин, пошкоджуючи коріння, що може викликати пожовтіння, висихання, загибель надземної частини. Зерновим культурам личинки загрожують на початку розвитку – можуть пошкодити проростають насіння.

Шкідники атакують такі овочі:

 • картопля;
 • буряк;
 • проростають молоді рослини;
 • кукурудзу;
 • молоді злаки – ячмінь, овес;
 • зустрічається дротяники в моркви.

Личинки люблять м’ясисті, соковиті частини, тому знищують висхідний озимі та ярі злаки. Вони гризуть коріння з’являються сходів, розсаду, змушуючи їх гинути. Іноді личинки вгризаються в шийки коренів і нижні частини стебел, що призводить до загибелі рослин. Вони часто їдять насіння і сходи. Дорослі жуки з’являються на листках, але шкода від їх харчування малий, не має значення для продуктивності сільськогосподарських культур.

Взимку личинки ховаються глибше в землю, щоб навесні вилазити на поверхню і продовжити завдавати шкоди. Через кілька років (3-5) вилуплюються дорослі особини, звані ковалики – чорні довгасті жуки. Навесні жуки відкладають яйця в землю, а потім з них знову виводяться дротяники-личинки.

Найбільших втрат завдають личинки старшого віку (на 3-му або 4-му році життя). Тоді личинки стають досить великими. Всі стадії розвитку жука чутливі до посухи. Найбільший вплив на личинок в грунті робить її вологість. Тканини, що покривають тіло, легко проникні для води, тому в разі посухи комахи швидко втрачають воду. Тоді старі личинки опускаються в більш глибокі шари грунту, а яйця і молоді личинки гинуть. В кінці червня активність грунтових шкідників зростає.

Вихід жуків, що живуть лише кілька тижнів відбувається з весни до осені. Самки відкладають яйця на початку літа в землю на глибині близько 5 см. Вилуплюються яйця приблизно через 5 тижнів, личинки спочатку харчуються гумусом, а потім вражають посіви. Зимують личинки в грунті на глибині до 50 см.

Перевіряємо, чи є дротяники

Простий спосіб перевірити, чи є дротяні черв’яки на даній ділянці полягає в наступному. Картоплю нарізають товстими скибочками, закопують в землю восени або навесні на глибину 5-10 см рівномірно в кожній частині земельної ділянки. Досить 1-2 картоплини на 2 сотки. Місця з закопаними картопляними скибочкам позначають паличками. Через кілька днів пастки відкопують і дивляться на скибочки. Якщо на ділянці присутні дротяники, зрізи картоплин міститимуть характерні отвори, в яких часто зустрічаються самі шкідники.

Поріг відчутної шкоди становить 2-8 личинок на 1 м². Якщо поріг перевищує 5-6 личинок на 1 м², потрібно обов’язково починати боротьбу.

Як захистити посіви?

Існує мало ефективних рекомендацій по хімічному контролю, крім того, вартість використання ґрунтових засобів захисту рослин досить висока. Тому використання не хімічних методів для зменшення кількості шкідників грунту має велике значення. Існує кілька способів, як боротися з дротяником в городі – хімічних і екологічних.

Агротехнічні прийоми

Найважливіший метод, рекомендований для боротьби з личинками – це правильна і системна агротехніка. Правильна сівозміна, перекопування і детальний аналіз наявності грунтових шкідників після викопування врожаю має вирішальне значення. Там, де є грунтові шкідники, насіння слід обробляти зооціднимі розчинами, які обмежують популяцію личинок.

Механічні і хімічні обробки краще проводити навесні (в кінці квітня – початку травня), під час інкубації і вирощування наймолодших стадій личинок дротяників після нагрівання грунту, коли личинки вже почали харчуватися. Щоб обмежити втрати овочів, рекомендується мульчувати грунт, наприклад, соломою.

Розпушування

Оскільки личинки ведуть підземний спосіб життя і заховані глибоко в землі, боротьба з дротяником утруднена. Ефективний агротехнічний метод – часте розпушування міжрядь картоплі. Розорювання стерні, культивація і дискування грунту, переносять личинок на поверхню, де вони помирають через механічного пошкодження, висихання на сонці або поїдання птахами.

Трамбування грунту

Для боротьби з дротяником можна ущільнити землю в городі, саду. Як тільки з’являються шкідники, має сенс протоптати широку доріжку навколо місця, де був помічений дротяники. Утоптування і трамбування землі ефективно зупинить поширення шкідника.

Принади

В якості методу боротьби з дротяниками на садовій ділянці можна використовувати ловлю на приманку. Протоптав доріжки навколо місць, де знаходяться шкідники, в землю, бажано ввечері, слід застромити нарізані скибочки картоплі. Половина скибочок повинна бути в землі, половина зверху. Картопля встромляють досить густо. Дротяники скупчуються в пастках. На наступний день слід зібрати картоплю, знищити шкідників (помістити в гарячу воду), а картопля знову помістити в землю. Можна використовувати замість картоплі скибочки моркви.

Відволікаючі рослини

Можна посіяти рослини, котрі відволікають і захоплюючі дротяники в безпосередній близькості від рослин, слабости шкідниками. Наприклад, качанний салат. Коли шкідник атакує рослина, салат в’яне, його необхідно викопати разом з шкідниками і видалити.

Натуральні мінеральні добрива

Восени грунт можна обсипати мергелем, а навесні – кам’яної борошном, з розрахунку 5 кг на 50 м поверхні.

Правильна сівозміна

Правильна сівозміна – це хороша ідея. На заражених грунтах варто вирощувати рослини в певних сівозмінах. Потрібно планувати черговість культур так, щоб чергувалися рослини, на які не нападають дротяники, наприклад:

 • горох,
 • квасоля,
 • гірчиця,
 • льон,
 • гречка,
 • ріпак,
 • люпин.

Якщо з’являються личинки рекомендується вирощувати гречку, яка містить дубильні речовини, сполуки, що перешкоджають досягненню стадії зрілості комах.

Можна сіяти її як проміжну культуру в сівозміні або залишити на весь вегетаційний період.

Секрети досвідчених городників! Цікавий спосіб як назавжди позбутися від дротяників на картопляному ділянці, коли хімічні агенти не працюють. Олександр з Мінська поділився секретом. Він висівав двічі на рік білу гірчицю, яку закопував до цвітіння восени. На третьому році (восени) під час перекопування ділянки був витягнутий тільки один дротяники, інші личинки вимерли.

Рання посадка

Бажано садити ранні сорти картоплі і збирати бульби якомога раніше, тоді рослини менше схильні до впливу шкідника.

Читайте також: Ранні сорти картоплі

Природні вороги

Сама природа може допомогти в боротьбі з дротяником. Природні вороги жука:

 • кроти,
 • землерийки,
 • жужелиці,
 • птиці.

Природний ворог дротяники – нематода немабакт. Її можна ввести в грунт при посадці, насипавши в кожну лунку грунт «Захист».

Народні засоби

Перш ніж приступити до застосування хімічних препаратів, варто використовувати те, що дає природа.

Настій пижма

Продукт, рекомендований для боротьби з личинками дротяників, являє настій, для приготування якого знадобиться 1 кг трави і 10 літрів води. Настій готують в пластиковому або дерев’яному контейнері, уникаючи використання металевого посуду. Засіб залишають в затіненій частині саду. Препарат слід перемішувати щодня. Коли піна з поверхні настою зникає, що свідчить про завершення процесу ферментації, його використовують для поливу грядок і газонів. Настій для зрошення розбавляють в пропорції 1:20 – 1 частина настою розбавляється 20 частинами води.

Вапнування

Городники, щоб знизити кислотність грунту, яку любить дротяники, вносять під перекопування золу, яєчну шкаралупу. Золою можна посипати грунт в міжряддях картоплі.

Розчин марганцівки

Обробку грунту городники проводять слабким розчином марганцівки (5 г марганцівки на відро води). Розчин виливається в лунки при посадці.

Знезараження посівного картоплі

Перед посадкою бульби замочують у настої цибулиння на 20 хвилин. За відгуками дачників, цей спосіб допомагає відлякати дротяники і запобігти деяким захворюванням картоплі.

Принади

В якості приманок використовую пророщені зернові, картопля, морква. Можна використовувати солодкий сироп, нанесений на плівку, який привертає дорослих щелкунов і личинок.

Цибулиння

Ефективний спосіб позбутися від надокучливого дротяники – в кожну лунку закопувати жменю лушпиння цибулі.

Хімічні методи боротьби

З ефективних хімічних методів, що обмежують поширення дротяників, популярно протруювання насіння. Захід слід застосовувати перед посівом.

В даний час немає жодної ефективної хімічної заходи для боротьби здротяником в кукурудзі. Їх популяцію обмежують тільки агротехнічні прийоми. У разі загрози шкідників, рекомендується підвищити норму посіву кукурудзи на 10%.

Для картоплі використовують препарат Pretsige Forte 370 FS. Кращі для захисту цукрових буряків такі інсектициди:

 • Круйзер – системний інсектицид (Cruiser 70 WS, Cruiser SB 600 FS);
 • Форс (Force 20 CS);
 • Мундус (Mundus 380 FS);
 • Нупрід (Nuprid 600 FS);
 • базудин;
 • Провотокс;
 • діазінон;
 • Землин – під перекопування восени, в лунку при посадці.

Також використовується інсектицид для обприскування грунту – Jetban 480 EC.

Хлорпирифос використовується проти багатьох личинок, також обмежуючи кількість ґрунтових дротяників. Приклад препарату, що містить хлорпирифос – інсектицид Дурсбан 480 (Dursban 480EC).

Альтернативним продуктом, що знижують популяцію грунтових шкідників, є ціанамід кальцію (комерційна назва Perlka на ринку). Препарат є добривом, що містить азот і кальцій. Після внесення та змішування з вологим ґрунтом препарат проходить повільні хімічні трансформації, створюючи з’єднання, що знищують шкідливих ґрунтових патогенів (включаючи килу капусти) і знижують, серед іншого, чисельність нематод, дротяників. Його можна використовувати тільки в грунті.

Висновок

Існує багато способів, як вивести дротяники – агротехнічні прийоми, народні засоби і хімічні препарати. Однак позбутися від шкідника повністю назавжди досить складно. Все одно в глибоких шарах грунту можуть залишитися личинки, а дорослі жуки можуть перелітати з місця на місце. Головна мета – скоротити популяцію дротяники, щоб шкоди врожаю став мінімальним.

Відгуки та поради читачів

Надсилайте будь ласка власні враження та поради для боротьби зі шкідником в коментарях до статті.

За 2-3 дні до посадки картоплі грунт обприскують Дурсбаном з розрахунку 5 літрів препарату на гектар в 800 л води, потім перекопують культиватором. Хороший засіб від дротяників – пірінекс. Проблема в тому, що перед посадкою можна змішати препарат з грунтом. Але після посадки я не знаю препарату для позбавлення від гада.

Ігор, Мінськ

Насіннєву картоплю протруюють Престижем. Перед посадкою замочіть бульби в розчині у великому контейнері. Я не пам’ятаю, коли у мене були дротяники на ділянці. Звичайно, я теж бризкав пірінексом, а недавно і дурсбаном, але це для профілактики на орендованих землях.

Володимир, Житомирська обл.

Я боровся з дротяником кілька років. У мене дуже маленьку ділянку, і картоплю треба десь садити, тому вибору немає. Я використовував, ймовірно, всі можливі засоби і способи, і Pyrinex / Dursban виявилися найбільш ефективними. З ними можна очистити ділянку на 90% вже в перший рік, але це вимагає використання засобу шляхом його змішування з грунтом. Застосування, описане на етикетці, тобто обприскування грунту і подальше перекопування ефективно на 30-40%. Випаровування препарату настільки велике, що ефективність різко знижується. Краще обробку проводити вночі, личинки виходять ближче до поверхні грунту.

Олександр Матвійович

Я вирощую органічний картопля. Висаджую гірчицю для боротьби з дротяником. Сію на ділянці гречку за 2 роки до планованого вирощування картоплі.

Сергій

Допомагає тільки посадка гірчиці на сидерат. Сівозміну і агротехніка – ось що головне. Системно.

Ігор, Ставропольський край

Я застосовую вапнування і доломітове крихту. Обходиться дорого, але картопля зіпсована ще дорожче. У мене дротяники знищив половину розсади томатів. Ставив приманки зі шматочків картоплі. Решта добивав Антихрущ, потім Актара.

Антон

Якщо завівся дротяники, відразу позбутися його неможливо, доведеться 2-3 роки боротися. В першу чергу важлива оранка восени перед морозами в жовтні, щоб померзли личинки і навесні перекопування, щоб яйця посохли на сонці. Потрібно боротися з бур’янами! Важливо позбутися від пирію, на його корінні живе дротяники. Обробка гліфосатом – саме те! Можна використовувати препарати з контактною дією, комбіновані. Однією Актара, престижем дротяники не вивести! Потрібно замочувати посівний матеріал, дротяники буде гризти отруєні бульби і дихнути. До моменту копки врожаю молоді бульби будуть вже чисті від препарату – Тобто можна. Читайте інструкції, там все написано – терміни і порядок обробки. Боротьба займе пару років. На цей період варто забути про молодій картоплі.

Олександр Павлович, фермерCreate AccountLog In Your Account