Духів день у 2022 році

Народно-християнське свято Духів день у 2022 році випадає на шосте червня. Віруючі вшановують події, пов’язані зі сходженням Святого Духа на апостолів, що рівносильно притоку життєвих сил, зміцненню віри. День знаменує закінчення пасхального циклу, який тривав 90 днів.

Коли відзначають

Щорічно дата свята розраховується за церковним календарем. Православні зустрічають День Святого Духа після Великодня, на п’ятдесят перший день або на наступний за П’ятидесятницею, це завжди в понеділок. Урочистість Святого духа слідує за Трійцею, яка випадає на неділю.

У 2022 році Духів день в Україні будемо відзначати 6 червня!

Відмінність від католицької віри проявляється в тому, що у них Духів день відзначається на добу раніше, одночасно з Трійцею.

Деякі країни оголошують святковий день вихідним. Назва торжества за багаторічну історію змінювалися, розрізнялися у православних віруючих: понеділок Святого Духа, Проводжання русалок, Земля іменинниця.

Значення свята

До прийняття християнства предки вірили, що в цей день на землю спускаються душі померлих, пробуджується нечиста сила. У цю пору не радили ходити до водойм, купатися в них. Русалки чекали на гілках дерев, виходили з води, щоб заманити людину, та залоскотати до смерті. Східні слов’яни називали русалок – Задушніцамі.

Крім поминальних ритуалів в старовину Духів день наповнювали язичницьке коріння у вигляді пастуших вірувань в те, що Земля відзначає іменини. Під час підготовки до народження нових дарів турбувати землю заборонялося, тобто будь-які сільськогосподарські роботи виконувати не можна було. Тих, хто порушував заборону, Матінка-Земля карала неврожаєм.

З настанням християнства Церква пов’язала свято з сходженням Святого духа у вигляді язиків полум’я, описаному в Новому Завіті. Апостоли, осяяні вогнем, отримали здатності зціляти, говорити на різних мовах, отримали місію нести Боже слово людям, проповідувати.

День знаменує початок становлення церкви, велич Животворящого Духа, єдиного в усьому з Богом-Отцем і Богом-Сином. Не випадково, відома богословська фраза: «В ім’я Отця і Сина і Святого Духа».

Існувало повір’я, що Святий Дух напередодні поширюється по землі, осель людей. Чи не відчувають його ті, хто спрямований тільки до земних благ. Через молитви він посилає благодать. Відчути його присутність можна по творчим досягненням, душевної гармонії, радости серця свого.

Традиції та обряди

Православні напередодні Духова дня відвідували вечірню службу в храмі, в дату свята – урочисту службу. Священики читали молитви про спасіння живих, за упокій померлих. Батюшки освячували колодязі, в яких за повір’ями, ховалися русалки, що вийшли з водойм. Священики відвідували також житла, окропляли святою водою стіни будинків для захисту від нечисті.

Багато традицій зміцнилися на основі язичницьких уявлень про цей день, не пов’язаних з християнством. Почесною місією жінок була задача «нагодувати землю», щоб підвищити її родючість. Господині влаштовували пікніки на природі, періодично розкладаючи продукти на землю. Прийнято було «слухати землю», прикладатися вухом до грунту в надії, що можна почути таємниці буття. Секрети відкривалися тільки самим благочестивим.

Дівчата кидали в воду вінки, ворожили на щастя, удачу. Доброю ознакою було рівне рух вінка за течією. Якщо він тонув, то слід було очікування неприємностей.

Важливою традицією Духова дня був хресний хід навколо полів, що означало заклик до благословення землі-матінки. Березові гілки, освячені на Трійцю, приносили додому, ставили біля ікон, вірили, що на них спускаються душі покійних.

У Духів день збирали цілющі рослини. Вважалося, що в свято трави наділяються магічною силою, допомагають швидше одужати хворіють.

Наші предки дбали про те, щоб Святий Дух, опустившись з небес на землю, проник в будинок, тому відкривали двері, вікна.

Прикмети

У святковий день було прийнято бути пильним і чуйним, щоб помічати знаки, що нагадують події, не здійснювати вчинків, чарують нещастя:

  • в Духів день була заборона на поєднання слів «за водою», що обіцяло смерть. Правильно було говорити «по воду»;
  • по погоді в Духів день очікували таку ж в наступні півтора місяця;
  • вбивання кілків в землю, викопування чого-небудь означало втрату врожаю.

Наші предки вірили, що з Духова дня починається справжнє літо, говорили «Свят-Дух весь білий світ зігріє». Вважалося, що тепло, що зігріває людей, виходить після свята не тільки від сонця, але і від землі.Create AccountLog In Your Account