Економічний прогноз для України на 2020 рік від експертів

Потрясіння, які переживає Україна, здатні надломити економіку будь-якої країни. Військова агресія з боку РФ, засилля олігархату, непередбачувані й складні вибори президента… Ніщо з цього не сприяє фінансовому добробуту українців. Але час іде. Моживо, саме 2020 рік принесе країні рішення спірних питань, цифри в платіжках за ЖКГ поповзуть вниз, а курс гривні стабілізується? Щоб зрозуміти це, потрібно проаналізувати відразу кілька факторів макроекономічного і політичного спрямування.

Що буде з економікою в 2020 році?

Важливо відразу зрозуміти: прогнози, озвучені в цій статті – не істина в останній інстанції. Якщо якийсь експерт присягається, що його прогноз для економіки України точно збудеться – очевидно, він лукавить. Становище країни залежить від сотень параметрів, і коливання будь-якого з них може призвести до зовсім непередбачуваних наслідків! Саме тому шановні аналітики і прогнозисти розділилися на три табори – хтось бачить економічне майбутнє України цілком райдужним, хтось обіцяє їй стагнацію, а хтось побоюється, що в 2020 році країна зануриться в глибоку фінансову кризу.

Кому з них вірити – вирішувати вам! У будь-якому випадку, варто ознайомитися з усіма точками зору, проаналізувати факти, озвучені експертами, і підготуватися до будь-яких несподіванок. Отже, давайте разом розберемося в питаннях, які хвилюють кожного українця: як на економічний клімат вплине обрання в президенти Володимира Зеленського, що буде з гривнею, і як можуть скластися в 2020 році відносини України з іноземними інвесторами?

Негативний прогноз для економіки України

Чи буде в Україні дефолт в 2020 році - прогнози аналітиків

Якщо співпраця України з МВФ перерветься, країну чекає дефолт.

Агентства JPMorgan Chase і UBS Group. Два солідних фінансових холдинга (американський JPMorgan Chase і швейцарський UBS Group) роблять досить точні прогнози для провідних світових економік. Отже, що вони думають про перспективи України в 2020 році? Думки аналітиків не можна назвати оптимістичними – за їх сценарієм, вже скоро українці позбудуться траншів від Міжнародного валютного фонду за програмою stand-by. Проблема в тому, що перед виборами Кабінет міністрів пішов назустріч людям і прийняв досить популістське рішення, що суперечить договору з МВФ  – знизити ціну на газ. Аналітики JPMorgan Chase вважають, що МВФ не пробачить Україні подібне свавілля і позбавить її грошових вливань вже у 2019 році. А UBS Group додає, що парламент України блокує законодавчі акти антикорупційної спрямованості. Це може стати другою причиною для розриву відносин з МВФ.

Інвестиційний банк Morgan Stanley. Аналітики банку попереджають українців: скоріше всього, на початок 2020 року країна увійде з курсом 31 грн. за долар, а з грудня цей показник “підросте” до 32 гривень 50 копійок. Інші банківські викладки повідомляють, що облікова ставка НБУ в цей час впаде з 18% до 14%, а зростання ВВП сповільниться – спочатку до 2,7% (в 2019 році), а потім до 2,6% (в 2020-му). Зрозуміло, ні про які фінансові перспективи в цьому випадку говорити не доводиться. Єдине, на що можна розраховувати – це зниження бюджетного дефіциту з 4% від ВВП до 3,6%. На жаль, ризики інфляції залишаться як і раніше високими, що разом з ситуацією на Донбасі зробить країну вкрай непривабливою для інвесторів.

Фінансовий експерт Сергій Фурса. Фахівець бачить у Володимирі Зеленському серйозну загрозу для економіки України. Справа в тому, що новий президент – незрозуміла і абсолютно непередбачувана величина. Не знаючи, чого очікувати від нового гаранта, представники бізнесу та закордонні інвестори зволіють відступитися і покинути межі України. Зрозуміло, знайдуться сміливці, які не стануть виводити свої активи і захочуть залишитися і подивитися, як буде розвиватися ситуація в країні. Але чи цього достатньо? Крім того, Сергій Фурса вважає ймовірним відмову МВФ від подальшого співробітництва, що позбавить Україну будь-яких фінансових перспектив і призведе до дефолту.

Венчурний інвестор Андрій Колодюк. На думку шановного інвестора і підприємця, до 2020 року Україні загрожує “проблема Коломойського”. Якщо новий президент допустить слабину, і ПриватБанк повернеться до свого попереднього власника, це знищить позитивний імідж України на міжнародній арені. Інвестори вважатимуть країну неблагонадійною, і грошовий потік швидко перетвориться в крихітний струмочок. Такий сценарій передбачає розрив відносин із МВФ, а оскільки в 2020 році Україна досягне піку виплат за зовнішніми позиками, виникає ризик занурення в жахливу боргову яму.

Голова правління “Нафтогазу” Андрій Коболєв. На думку А. Коболєва, до початку 2020 року ситуація в Україні може бути штучно ускладнена стараннями Російської Федерації. 1 січня почнеться “гра на виживання” з Газпромом – термін дії старого транзитного контракту закінчиться, а підписання нового опиниться під великим питанням. Уникнути газової кризи вийде тільки в тому випадку, якщо Україна запасе достатню кількість палива в підземних сховищах і налагодить контакт з європейськими постачальниками.

Нейтральний прогноз

Стабільна економічна ситуація в країні

Є ймовірність, що Україна не зіткнеться з кризою в 2020 році.

Представник “CASE Україна” Дмитро Боярчук. Директор українського центру соціально-економічних досліджень вважає, що панічні настрої недоречні – співробітництво України з МВФ в 2020 році навряд чи припиниться. У країни просто немає альтернативних джерел фінансування такого масштабу, а отже, навіть якщо в поточний момент команда Зеленського не налаштована на взаємодію з Міжнародним валютним фондом, вже скоро її погляди зміняться. У свою чергу, МВФ займе вичікувальну позицію і не стане обрушувати на новий уряд непомірні вимоги. Те ж стосується інвесторів – зарубіжні експерти звикли до таких штормових хвиль, тому та політична ситуація, що склалася в Україні здасться їм легким бризом. При цьому ніякі зовнішні фактори на курс гривні не впливатимуть; єдине, що може зруйнувати національну валюту – панічні настрої самих українців.

Венчурний інвестор Андрій Колодюк. Хоч керуючий партнер AVentures Capital і висловився на користь негативного сценарію, він не заперечує очевидного: рішучі дії нового президента можуть утримати Україну на плаву. Якщо Володимир Зеленський доведе інвесторам, що їх хвилювання безпідставні, то вливання в українські стартапи та IT-корпорації в 2020 році можуть побити всі рекорди! За останні 6 років ця галузь отримала іноземні вливання в розмірі 1 мільярд доларів, і якщо інвестори пересвідчаться, що їх грошам нічого не загрожує, ринок технологій в Україні розквітне пишним цвітом.

Економіст Данило Монін. Експерт вважає, що ніякої кризи чекати не варто, хоча слабке доларове зростання продовжиться і в 2020 році. Споживча інфляція утримається на позначці 8-9% і навряд чи підніметься вище. Більше того – Данило Монін вважає, що новий президент може викликати симпатію і довіру зарубіжних інвесторів, а отже, до початку 2020 року економіка України не тільки не розсиплеться на шматки, але і трохи зміцниться. Кращим підґрунтям для цього стане антикорупційна програма нового президента.

Керуючий партнер Pravovest Law Firm Гліб Сегіда. На думку Сегіди, паніка необґрунтована – з великою ймовірністю співробітництво України з ЄС, МВФ і ЄБРР продовжиться в колишньому режимі. Економічна ситуація залежить не від недосвідченого президента або розрізненого уряду, а від настрою інвесторів та дій НБУ. Поки що Нацбанк дотримується тактики протидії різких ринкових коливань, утримуючи інфляцію в прийнятних межах і штучно стримуючи економічну активність бізнесу в країні. Отже, перспективи України залежать від того, який набір інструментів в 2020 році використає НБУ.

Міністр фінансів Оксана Маркарова. Офіційна представниця Міністерства фінансів стверджує, що ні про який конфлікт з МВФ не йдеться, і наступні транші Україна буде отримувати строго за графіком. Так, ціни на газ справді були знижені, але це не свавілля з боку уряду, а зважений крок, який на 100% відповідає зобов’язанням України перед Міжнародним валютним фондом. Єдине, до чого призвела постанова №293 від 3 квітня 2019 року – це зниження газових цін до ринкового рівня.

Позитивний прогноз

Позитивна тенденція зростання в українській економіці

Боротьба з корупцією зробить країну вкрай привабливою для інвестицій.

Комісар ЄС з питань політики сусідства Йоханнес Хан. Представник Євросоюзу вже встиг зустрітися з новообраним гарантом і запевнив журналістів, що Брюссель на сто відсотків підтримує як самого Володимира Зеленського, так і його намір слідувати нормандскому формату переговорів. Йоханеса Хана особливо вразив антикорупційний настрій президента і напрацювання його команди. На думку Єврокомісара, Зеленський має досить високий реформаторський потенціал, щоб за підтримки ЄС значно поліпшити якість життя пересічних українців.

Директор фонду Блейзера Олег Устенко. Виконавчий директор міжнародного фонду дивиться на українську економіку з неабиякою часткою оптимізму. На думку Олега Устенка, люди, що вказують на безпорадність нового президента в економічних питаннях, не враховують важливість антикорупційної і судової реформ. Правильно вибраний політичний курс не тільки зміцнить фінансову структуру держави, але і створить йому позитивний імідж на міжнародній арені. Все це формує позитивні очікування з боку інвесторів і залучить їх гроші в Україну, що вже в 2020 році забезпечить країні справжній фінансовий прорив.

Експерти Міжнародного валютного фонду. Поки американські і швейцарські аналітики пророкують Україні дефолт і припинення співпраці з МВФ, думка самого МВФ на цей рахунок виглядає цілком оптимістично. Так, при відносно слабкому зростанні ВВП, яке експерти МВФ прогнозують на 2019 рік (2,7%), цифра для 2020 року виглядає більш переконливо – 3,0%. У тому ж, що стосується інфляції, Міжнародний валютний фонд і зовсім очікує від України серйозного прориву – цілком можливо, що інфляційний показники до 2020 року знизяться з 8% до 5,9%. Можливі також позитивні зрушення у питаннях безробіття – вже до початку року воно знизиться з 8,5% до 8,1%.

Світовий банк. У своїй весняній доповіді 2019 року експерти Світового банку стверджують: хоч до середини 2019 року зростання ВВП і розвиток української економіки значно сповільниться, вже до 2020 року держава покаже вибухове зростання – з 2,7% до 3,4% (2020), а потім і до 3,8% (2021). Що стосується інфляційних показників, то і тут Всесвітній банк налаштований оптимістично – на думку аналітиків, в 2020 році інфляція в Україні складе 6%, а в 2021-му знизиться до 5,4%. Нагадаємо, що в 2018-му вона майже досягла 10%! Зрозуміло, обов’язкова умова для здійснення оптимістичного сценарію – збереження домовленостей з МВФ, а також готовність уряду виділити 11 мільярдів доларів для погашення держборгу. Цифра виглядає страшною, але активне залучення інвесторів, приватизація великих держпідприємств, оздоровлення бізнесу і впевнений антикорупційний порядок, на думку Світового банку, допоможуть Україні досягти добробуту.

Аналітик з “Простобанк консалтинг” Іван Нікітченко. Спираючись на матеріали банку Goldman Sachs, фінансовий аналітик заявив: вже незабаром гривня може стабілізуватися і зміцнитися! Втім, це буде не стільки заслугою уряду, скільки наслідком зниження курсу євро по відношенню до долара. Є шанс, що співвідношення платіжного та торгового балансів зміцнить курс гривні, адже паралельно з девальвацією нацвалюти будуть сильно здешевлюватися товари, які поставляються в країну з Єврозони. А якщо додати до цього антикорупційну реформу (за умови, що вона виявиться успішною), вже до кінця 2020 року Україна буде відповідати вимогам ЄС і зможе подати заявку на вступ.Create AccountLog In Your Account