Івана Купала в 2020 році

Історично склалося, що Івана Купала (Іванів день, Купальська ніч) – це всенародне свято древніх слов’ян, яке відзначається і сьогодні. В такий день наші пращури вшановували Сонце, приписуючи цьому дню багато містики і магії. Після хрещення Київської Русі багато язичницьких ритуалів зійшло нанівець, але це торжество досить популярне у наш час. Якісно видозмінилися звичаї, вони стали видовищними і жартівливими. Як же проходить Івана Купала в 2020 році, давайте дізнаємося з данної статті.

Коли буде Івана Купала в 2020 році

Якщо заглибитися в історію, то це свято завжди відзначалося в 20 числах червня (24 червня). З плином часу дата була відкладена на пізніший час – 7 липня.

У 2020 році Івана Купала будемо відзначати з неділі (6 липня) на понеділок (7 липня).

Це торжество гармонійно включило в себе християнські традиції та язичницькі звичаї. Церква при відзначенні такого свята дотримується нейтралітету і не нав’язує свої церковні канони.

Історія свята

Купала – це свято з язичницьким корінням. Його наші предки почали святкувати за 4 сотні років до становлення християнства на Русі. Прадіди і праотці шанували цей день і відзначали його з усією душею. Це літнє торжество вважається в народі днем літнього сонцестояння. Сонце – це божество, яке обігріває все навколо, дає сили до нових звершень, йому приділялася предками завжди належний час і увага.

Святкування Івана Купала в 2020 році

З приходом християнської віри європейці намагалися максимально знищити всі язичницькі традиції і обряди. Це не дивно, адже скільки було вигнань язичників і самоспалень на вогнищах. Церква не змогла протистояти цьому святу, і воно дійшло, хоч і видозмінене, до наших днів. Релігія хоч і змінила свято Івана Купала на корені, але основні обряди і традиції залишилися незмінними.

Традиції та обряди

Вогонь

Багато традицій та обрядів свята Івана Купала відносяться до вечірнього часу. Основним атрибутом цього свята вважається вогонь. Розпалюється багаття – найсміливіші і звитяжні хлопці, чоловіки стрибають крізь нього. Влаштовуються навіть змагання між юнаками: хто вище стрибне через багаття, хто зробить найбільш гарний стрибок і здивує всіх навколо. Той, хто стрибне вище всіх, буде мати життєвий успіх і удачу.

Закоханим парам теж пропонують стрибнути через вогнище, коли воно трохи зменшиться. Обов’язкова умова цього обряду – тримати один одного за руки і не відпускати. Якщо парі вдається перескочити крізь вогонь – їх чекає щасливе подружнє життя. Багаття під час свята – це підстава для хороводів і танців. Навколо нього дівчата і хлопці ходять, взявшись за руки, співаючи пісні, які присвячені Сонцю і Купалі.

Вода

Вважається не менш важливим атрибутом святкування цього свята і вода. Предки знали про чудодійні властивості води і завжди максимально її використовували, вважаючи її священною і цілющою. За повір’ями, на Івана Купала з води йде вся нечиста сила, можна з легкістю купатися у всіх водоймах. Вода зміцнює здоров’я, наповнює організм корисними мінералами та мікроелементами.

Цілющою вважається ранкова роса. Вона зберігає довголіття і очищає організм.

Дівчата в річці з купальскою свічкою

Молоді незаміжні дівчата на Івана Купала плетуть вінки з різноманітних трав і квіток, лози. Приміряють на свою голову, милуються ними, загадують бажання про майбутній шлюб і пускають вінки вниз за течією річки. Ту, чий вінок приб’ється до берега, у цьому році чекає щасливе заміжжя.

Квітка папороті

Хлопці та дівчата споконвіку вірять у чудодійні властивості трав на це свято. Якщо лягти на росу, то отримаєш неймовірну працездатність та міцність духу. Після просихання трави дівчата роблять із них вінки, вплітаючи квітки між ними, обкурюють житла від неприємних духів. Відома рослина – папороть.

Символічна рослина свята - папороть

Легенда свідчить, що на Івана Купала папороть опівночі починає розквітати, і той, хто знайде цю квітку, може загадати довгоочікуване бажання і воно збудеться. Але по факту, якщо заглиблюватися в історію, до папороті потрібно добиратися голяка крізь велику територію лісу повз нечисть. Тому, це залишається маленькою казкою.

Народні прикмети

День Івана Купала 2020 має безліч секретних явищ:

  • якщо скласти букет з 12-ти трав, принести його додому – в наступному році в цьому будинку буде відзначатися весілля;
  • погода має дуже важливе значення в цей день: дощ давав гарантії на тепле, сухе літо до осені;
  • хвороби і труднощі варто чекати тим, хто знайде чи зустріне змію у цей день. Вона символізує важку втрату, вихід нечисті в цей день.

Християнська віра знищила і ліквідувала звичаї та традиції язичників, залишивши тільки популярні і близькі до релігії. Багато традицій свята були змінені, але деякі обряди дійшли і до нинішніх днів у стійкому і незмінному вигляді, стали трохи розважального  характеру для людей.Create AccountLog In Your Account