Книги-ювіляри 2022 року

Книги-ювіляри 2022 року – це список вітчизняної та зарубіжної літератури, які будуть відзначати пам’ятну дату з дня свого створення. Літературні твори так само, як і люди, відзначають свої дні народження та ювілеї.

Багато творів світової класики давно стали безсмертним надбанням суспільної культури. У 2022 року святкувати свій ювілей буде досить велика кількість творів українських, російських і зарубіжних письменників.

Список зарубіжної літератури

Відкриває його перелік іноземних творів, які будуть відзначати круглі дати в 2022 році:

 • «Король-олень», «Турандот» (260 років) Карло Гоцці. Обидва твори вийшли в 1762 році. Італійський письменник і драматург писав багато казкових п’єс, в яких він використовував фольклорні елементи сюжету і принципи комедії «дель арте» при виборі персонажів-масок.
 • «Посмертні записки Піквікського клубу» (185 років) Ч. Діккенс. Це перший роман англійського письменника, який відображає звичаї старої Англії і різноманіття темпераментів. Твір вийшов у світ в 1837 році. Судячи з записками автора, Діккенс і не підозрював про те, що створює велике і безсмертний твір.
 • «Джен Ейр» (175 років) Шарлотта Бронте. Перша публікація роману відбулася в 1847 році. Книга з перших днів заслужила любов читачів і схвальні відгуки критиків. Не дивно, що і сьогодні «Джен Ейр» залишається одним з найпопулярніших творів світової класики.
 • «Пані Боварі» (165 років) Гюстав Флобер. Незважаючи на досить примітивний сюжет, роман рясніє барвистими деталями і незвичайною формою подачі сюжетної лінії. Автор книги відомий своїм прагненням довести будь-який свій твір до ідеального стану. «Пані Боварі» займає почесне місце в списку найбільш значущих творів світової літератури.
 • «Знедолені» (160 років) В. Гюго. Роман-епопея визнаний світовою громадськістю апофеозом усієї творчості французького класика і одним з найбільш значущих романів XIX століття. Перша публікація відбулася в 1862 році. Роман перекладений багатьма мовами і є невід’ємною частиною шкільної програми в багатьох країнах.
 • «Пер Гюнт» (155 років) Г. Ібсен. П’єса була опублікована в 1867 році. Спочатку твір справив неоднозначне враження, викликавши негативні відгуки критиків. Але згодом відбулося переосмислення п’єси, в результаті чого драма Генріка Ібсена в 5 діях зайняла почесне місце в списку літературної класики.
 • «Навколо світу за 80 днів» (150 років) Ж. Верн. Культовий роман французького письменника розповідає про подорожі флегматичного жителя Туманного Альбіону і його слуги. Твір був написаний і опубліковано в 1872 році.
 • «Принц і жебрак» (140 років) М. Твен. Історичний роман у іронічному форматі оповідає про недоліки і безглуздостях недосконалою англійської державної і судової системи XVI століття.
 • «Людина-невидимка» (125 років) Г. Д. Уелс. У романі, опублікованому в 1897 році, описана доля англійського вченого, який винайшов апарат, який робить людину невидимою. Твір викликав неоднозначне враження – надто багато скептицизму з боку інших вчених. Проте, сьогодні цей твір по праву можна назвати класикою зарубіжної літератури.
 • «Собака Баскервілів» (120 років) А. К. Дойль. Детективна повість англійського письменника вперше публікувалася в 1902 році. Твір по праву займає почесне місце в списку кращих детективних романів усіх часів.
 • «Старий і море» (70 років) Е. Хемінгуей. Повість американського письменника вийшла в світ в 1952 році. Це останній твір Хемінгуейя, опубліковане за його життя, яке розповідає про старого рибалку і його боротьбі з гігантським Марлін.
 • «Вино з кульбаб» (65 років) Р. Д. Бредбері. Повість вперше видана в 1957 році. Це геніальний твір, який виділяється на тлі творчості письменника. Багато в чому це автобіографічна книга.

Список російських книг-ювілярів

Круглі дати виходу тих чи інших творів можуть бути приурочені не тільки до уроків російської літератури, а й до різних культурних заходів.

Завжди корисно перечитати твори російських класиків, зануритися в атмосферу книги і зануритися в роздуми.

Якщо ви ще не знайомі з деякими творами, саме час дізнатися деякі з них:

 • «Слово о полку Ігоревім» (835 років). Найбільший твір було написано приблизно в 1185 році або 1-2 роками пізніше. Переоцінити значення цього твору для російської культури неможливо. Імовірно, «Слово» має південне походження.
 • «Бідна Ліза» (230 років від дня першої публікації) Миколи Михайловича Карамзіна. Громадськість вперше побачила повість в 1792 році. Через 4 роки «Бідна Ліза» вийшла окремою книгою.
 • «Пісня про віщого Олега» (200 років) А. С. Пушкіна. Це один з найвідоміших російських віршів, написаний в жанрі історична балада. Олександр Сергійович написав «Пісню» в 1822 році, але перша публікація відбулася тільки в 1825 р
 • «Дубровський» (190 років) А. С. Пушкін. Це один з найвідоміших романів російською мовою, що оповідає про любов Марії Троекуровой і Володимира Дубровського.
 • «Вечори на хуторі біля Диканьки» (190 років) Н. В. Гоголь. Це найперша книга великого письменника, не рахуючи поеми «Ганц Кюхельгартен». Повість складається з двох томів, один з яких вийшов в 1831 році, а другий – в 1832 р
 • «Бородіно» (185 років) М. Ю. Лермонтов. Вірш було написано ще на початку 1837 і опубліковано в журналі «Современник». Що стало класикою російської літератури, твір Михайла Юрійовича оповідає про Бородінську битву 7 вересня 1812 року.
 • «Мертві душі» 1 том, «Шинель» (180 років) Н. В. Гоголь. Перший том «Мертвих душ» був опублікований в 1842 році – твір входить в список найбільш значущих творів світової літератури. «Шинель» також була опублікована в 1842 році – книга увійшла в історію російської літератури як «маніфест соціальної рівності і невід’ємних прав особистості в будь-якому її стані і званні».
 • «Записки мисливця» (170 років) І. С. Тургенєв. Збірка оповідань великого письменника вийшла окремим виданням в 1852 році. Хтось із дослідників називає «Записки» розповідями, хтось – нарисами. У будь-якому випадку, твір російського класика варте уваги читачів.
 • «Лихо з розуму» (160 років) А. С. Грибоєдов. Класика російської літератури, яка в сатиричному жанрі відображає аристократичне московське суспільство першої половини XIX століття. В історію російської літератури Олександр Сергійович увійшов як автор першої реалістичної комедії.
 • «Злочин і кара» (155 років) Ф. М. Достоєвський. Соціально-психологічний і філософський роман російського письменника вплинув на світовий літературний процес – в багатьох країнах з’явилися романи- «супутники», які продовжували розвиток заданої Достоєвським теми.
 • «Весняні води» (150 років) І. С. Тургенєв. Повість російського письменника розповідає красиву історію кохання російського поміщика за кордоном. Твір був написаний в 1872 році.
 • «Анна Кареніна» (145 років) Л. Н. Толстой. Це одне з центральних творів великого російського письменника, який був перекладений на кілька іноземних мов. Роман був дописаний і виданий в 1877 році. Сюжет відображає звичаї і побут дворянського середовища Петербурга і Москви другої половини XIX століття.
 • «Дядя Ваня» (125 років) А. П. Чехов. П’єса була опублікована в 1897 році. У цьому творі автор барвисто описує духовне життя російської інтелігенції.
 • «На дні» (120 років) М. Горький. П’єса російського письменника написана в 1902 році. Твір розповідає про характери і долі мешканців нічліжного будинку для незаможних. У 1904 році твір був удостоєний Грибоєдовське премії.
 • «Біла гвардія» (95 років) М. А. Булгаков. Це перший роман великого російського письменника, в якому описані події Громадянської війни на Україні в кінці 1918 року. Задумкою автора було створення трилогії. Повністю роман був опублікований у Франції в 1927 році.
 • «Як гартувалася сталь» (90 років) Н. А. Островський. Трохи автобіографічний роман російського письменника написаний в період з 1930 по 1934 рік. Книга набула популярності в епоху Радянського Союзу і стала найвидаванішим твором в СРСР.
 • «Доля людини» (65 років) М. В. Шолохов. Розповідь російського письменника був написаний в 1956 році, виданий – в 1957 році в газеті «Правда». Сюжет твору заснований на реальних подіях з життя людини, якого Михайло Шолохов зустрів навесні на полюванні.
 • «Пікнік на узбіччі» (50 років) А. Н. і Б. Н. Стругацькі. Повість була представлена ​​увазі громадськості в 1972 році. Твір лідирує серед решти творчості Стругацьких за кількістю видань і перекладів на іноземні мови. За мотивами повісті був знятий фільм «Сталкер».
 • «Діти Арбата» (35 років) А. Н. Рибаков. Роман Анатолія Наумовича був закінчений в 1982 році, а опублікований в 1987 році. Це одне з найперших творів, що оповідають про долю молодого покоління 1930-х років.

Дитячі книги-ювіляри 2022 року

Дитяча література – це збірник дивовижних історій, кумедних персонажів і фантастичних світів. У 2022 році свій ювілей відзначатимуть такі твори:

 • «Попелюшка, або Кришталева туфелька», «Кіт у чоботях», «Синя борода», «Казки матінки Гуски, або Історії і казки минулих часів з повчаннями», «Хлопчик-мізинчик» – все це твори великого французького казкаря Шарля Перро , написані в 1697 році. У 2022 році літературна громадськість відзначить 325 день народження відомих казок.
 • «Король-жабеня, або Залізний Генріх», «Білосніжка», «Рапунцель» (210 років) – знамениті казки Братів Грімм виховали не одне покоління дітей.
 • «Карлик Ніс» (195 років). Відома казка німецького письменника Вільгельма Гауфа була написана в 1827 році. Твір входить в альманах «Олександрійський Шейх і його невільники».
 • «Нове вбрання короля» (185 років). Чудова казка данського письменника Ганса Християна Андерсена, написана в 1837 році.
 • «Казка про Кролика Пітера» (120 років). Чарівні казки Беатріс Поттер – це своєрідна класика, полюбився не тільки дітям, а й дорослим.
 • «Чудова подорож Нільса з дикими гусьми» (115 років) Сельма Лагерлеф розповідає дивовижну історію про неймовірні пригоди, нові знайомства та істинної дружбі.
 • «Хоббіт, або Туди і назад» (85 років) Д. Р. Р. Толкієна. Повість англійського письменника вперше публікувалася в 1937 році. Сьогодні цей твір є справжньою класикою дитячої літератури.

Ювілей книги – це відмінний привід познайомитися з великим твором літературного мистецтва або можливість знову пережити забуті історії.Create AccountLog In Your Account