Коли буде Святвечір у 2020 році

Напередодні найвеличнішого для віруючих дня – Народження Христового святкують Святвечір. Розрахувати, якого числа він буде в 2020 році досить просто: за церковною традицією, він випадає на останній день посту, тобто на 6 січня.

Якого числа буде Святвечір в 2020 році

Святвечір походить від слова «сочиво», що означає «каша з пшениці, рису з сухофруктами». Саме її подають в цей день, щоб завершити очищення тіла перед Різдвом Христовим. Для тих, хто дотримується православного посту, буде нескладно порахувати, якого числа він святкується в 2020 році.

Святвечір в 2020 році в Україні: дата і традиції святкування
У перші століття з моменту народження Ісуса Христа склалися зовсім інші традиції. Згідно з ними, християни по всьому світу відзначали Богоявлення, в яке входили такі значущі події, як Різдво, прихід волхвів до діви Марії і Хрещення Христа. З плином часу все змінилося, і тепер ці свята відзначаються окремо.

Зазначимо, що дата святкування Водохресного або другого Святвечора у 2020 році, залежить від того, католицький він чи православний. Це пов’язане з тим, за яким календарем дотримується піст і коли він закінчується.

Так, наприклад, якого числа випадає Святвечір у 2020 році у православних, легко зрозуміти за датою Хрещення. Якщо воно випадає на 19 січня, то Святвечір треба відзначати 18 січня.

Католицька церква має свої традиції. З-за цього теж достатньо просто визначити, якого числа відзначають свято в європейських країнах. У 2020 році воно йде відразу після Богоявлення, а саме 12 січня.

Що можна робити і що не можна в Святвечір, краще всього дізнатися у батюшки в церкві, так як в залежності від регіону проживання і суворістю статуту, заборони та дозволені речі можуть значно відрізнятися. Однак традиційно рекомендується провести цей день у молитві, а потім зібратися за вечерею з рідними. Галасливі вечірки і гуляння у Святвечір служителі церкви не схвалюють.

Історія та традиції

Вважається, що коли Ісуса Христа ввели у води річки Йордан, сталося диво. Саме в той момент, коли хреститель Іоанн вимовляв слова молитви, небеса і всі присутні почули голос Божий.

Всевишній назвав Ісуса своїм Сином і з небес спустився голуб, який зійшов на нього Святим Духом. Саме завдяки цьому Святвечір отримав другу назву «Наречення» і він став відзначатися напередодні Хрещення.

В цей день існують певні традиції, яких прийнято слідувати:

 • відвідини урочистої відправи у церкві, яка проходить по-особливому красиво;
 • освячення води по спеціальному обряду під час служби, яку треба обов’язково випити перед святковою вечерею, щоб завершити піст.

У деяких регіонах України ходять повір’я, що в цей день в світ проникає нечисть, яка влаштовує собі свято і гуляння аж до Водохреща. Саме тому в селах і містах здавна існують звичаї, пов’язані з гаданнями.

На протязі декількох століть до Народження Христового склалося безліч цікавих традицій, пов’язаних зі святою водою. Ось найважливіші з них:

 • Водою, принесеною з церкви, окроплюють всі кути в хаті, щоб очистити її від негативу і вигнати таким чином приховану нечисть. Тоді можна не боятися, що в найближчому році в сім’ї трапиться нещастя.
 • Залишки освяченої води ставлять на покуть і п’ють кожен ранок після молитви та до вживання їжі.

 

Вважається, що свята вода, принесена зі служби у цей день, володіє неймовірними цілющими властивостями. І якщо змішати її з звичайної, то вона освятить її і «поділиться» цими властивостями. До того ж вона може простояти рік і залишатися такою ж чистою і свіжою.

Прикмети на Святвечір

Протягом століть на території сучасної України складалися певні традиції, пов’язані з цим днем. Наприклад, у всіх будинках прийнято готувати кутю і пригощати нею хрещених батьків, які протягом всього життя допомагають духовному розвитку дітей.

А прикмети на Святвечір, що сформувалися ще в язичницькі часи, дозволяють передбачати погоду. Наприклад:

 • сильний снігопад в Святвечір говорить про те, що через 3 місяці буде така ж люта погода, але при цьому віщує відмінний урожай;
 • якщо небо чисте і безхмарне, ні хуртовини та снігопадів, значить будуть добре рости бобові, а якщо сніг падає – то гречка;
 • нічне зоряне небо ставало передвісником багатого врожаю пшениці.

 

Покладаючись на прикмети у Святвечір, жителі сіл могли планувати роботу на городі і в полях. І вже заздалегідь знали, яким рослинам і злаковим приділяти більше уваги.

Ворожіння

Прикмети на Святвечір стали не єдиним відходженням від правил. Ще однією важливою подією для цього свята стали ворожіння. Незаміжні дівчата в цей день могли дізнатися, коли вийдуть заміж і знайдуть сімейне щастя. Тому навіть незважаючи на те, що церква ясно говорить, що цього не можна робити у Святвечір, багато сучасних дівчат не хочуть відмовлятися від цих традицій.

 

Ворожіння на Святвечір на виконання бажання за допомогою свічок і дзеркал, кільця і воску дозволяють дуже швидко отримати відповіді на питання. Тому вони залишаються в ходу навіть в даний час.

Що готують

Цей день по праву називається «голодною кутею», тому що віруючі, що дотримуються посту, можуть почати вечерю тільки в той момент, коли на небі з’явиться перша зірка. До цього можна тільки пити святу воду і проводити час за службою в церкві. Тому треба добре продумати, що готувати на Святвечір 2020 року і подавати на пізню вечерю.

Перед тим як приймати їжу, треба обов’язково випити святої води і так завершити Різдвяний піст. Другою стравою стала традиційна кутя, приготовлена із зерна з додаванням сухофруктів і меду. Після цього можна вживати в їжу інші страви. Млинці, пироги, пісні булочки – це те, що треба готувати на Святвечір. При цьому треба обов’язково виключити алкогольні напої, замінивши їх на компоти і киселі.

Якщо хочеться віддати данину традиціям, то краще продумати всі 12 страв, що треба подати і приготувати на Святвечір 2020. Всі вони повинні бути з морепродуктів, овочів і фруктів, з додаванням злаків.

Що можна, а що не можна робити в Святвечір

Щоб не привернути в будинок нечисть і невдачі, треба дотримуватися певних правил. При цьому важливо розуміти, що можна і що не можна робити в Святвечір. Заборонено наступне:

 • прибирати, шити і прасувати речі, займатися важкою фізичною працею;
 • лаятися і ображати когось, кричати біля освяченої води і підвищувати голос на членів сім’ї;
 • їсти страви, в які включені яйця, молоко і будь-яка жирна їжа.

Якщо вірити прикметам, то не можна давати гроші в борг у цей день. Вони підуть і не повернуться, і весь рік у сім’ї будуть фінансові труднощі.

Служителі церкви ясно дають зрозуміти, що список того, що можна робити в цей день, дуже обмежений. Треба молитися, відвідувати службу і провести вечерю в колі сім’ї. Гуляння, ворожіння і прямування язичницьким традиціям треба залишити осторонь. Адже всі вони засуджуються церквою і вважаються гріхом.

Цікаво знати

 • Другий Святвечір відзначається 18 січня. У цей день треба освятити воду, яка знайде цілющі властивості. Саме з неї треба почати вечерю.
 • Вважається, що в цей день треба обов’язково готувати кутю з додаванням натурального меду і фруктів.
 • Треба обов’язково відвідати службу в церкві і присвятити день молитвам.

 Create AccountLog In Your Account