Коли святити паски і фарбувати яйця в 2020 році

Щоб правильно підготуватися до головного християнського свята, православному християнину важливо заздалегідь знати, коли в 2020 році потрібно спекти паски і пофарбувати яйця. Але ці обрядові дії самі по собі нічого не значать, якщо не замислюватися над духовним сенсом цього свята.

Великдень – день торжества світла над темрявою, життя над смертю. У цей день Ісус Христос воскрес із мертвих і визволив із пекла праведників. Віруючі готувалися до цього дня сорокаденним постом. Після посту готується трапеза. Традиційними великодніми стравами в Україні є паски. А ось фарбовані яйця навіть у невіруючих людей викликають асоціації з Великоднем.

Якого числа в 2020 році буде Великдень

Дата Христового Воскресіння визначається за сонячним і місячним циклом, тому вона не фіксована, а плаваюча. Вона враховує ряд факторів:

  • Ця неділя повинна бути не раніше дня весняного рівнодення.
  • Православна Пасха завжди святкується після єврейського свята Песах.
  • Воскресіння Спасителя завжди святкується після повного місяця.

Згідно цим правилам, Великдень в 2020 році буде відзначатися 19 квітня.

Освячення пасок в Україні в 2020 році

Освячувати паски, фарбовані яйця будуть в українських храмах в суботу, 18 квітня. Зазвичай це робиться після літургії, але краще заздалегідь уточнити час. Зазвичай воно вказується в розкладі. У деяких парафіях продовжують освячувати святкову їжу на великодньому тижні, в понеділок і вівторок.

Готувати паски, випічку і фарбувати яйця починають з четверга, в 2020 році – 16 квітня.

Урочиста святкова літургія проводиться в церквах в ніч з суботи на неділю. У 2020 році – з 18 на 19 квітня. Нічна служба триває до ранку. Починається вона з хресного ходу під дзвін дзвонів. Для тих, хто не зможе відстояти службу вночі, в неділю вранці теж проводиться літургія.

Значення свята для християн

Ісус Христос – син Божий. Він прийшов у світ, щоб спасти його від влади гріха і вічних мук у пеклі. Страждання і смерть Спасителя на хресті – добровільна жертва за гріхи всього людства.

Пост закінчується Страсною седмицею – часом старанних молитов та суворого посту. У церквах читаються уривки з Євангелія, що описують події, що відбувалися в Єрусалимі з Сином Божим, його страждання, мученицька смерть. Кожен день цього тижня має свою назву. Перед днем тижня додається слово Великий.

У Великий четвер (або Чистий) православні згадують Таємну вечерю. Ісус Христос передрік зраду одним із його учнів та дав останні настанови апостолам, передбачив свою смерть. Ввечері цього дня Син Божий був схоплений стражниками і відправлений на суд.

Свята ікона з Ісусом Христом

У Велику п’ятницю відбулися найтрагічніші події – страждання і болісна страта Ісуса Христа через розп’яття на хресті. Місцем страти була обрана гора Голгофа, яку було видно з усієї округи. Для християн має велике значення те, що Син Божий мав можливість уникнути мук, але добровільно переніс їх заради порятунку людей. Під кінець дня він був знятий з хреста і був похований.

За єврейським звичаєм, в суботу заборонена будь-яка робота. Тому помазати тіло Ісуса пахощами, жінки прийшли тільки в неділю. За церковними перекзами, у Велику суботу Спаситель зійшов в пекло, щоб звільнити там праведників, які там мучилися, тим самим перемігши саму смерть. У неділю жінки прийшли до гробу, але він виявився порожнім, тому що Христос воскрес.

Для християн Страсний тиждень – час підготовки до свята. У Великий четвер фарбують яйця і печуть паски, наводять будинку чистоту. Ще його називають Чистим четвергом, в пам’ять про те, як Христос мив ноги своїм учням.

У п’ятницю більше часу відводиться на читання Євангелія. В церкві проходить служба.

У суботу робляться останні приготування, освячуються паски і яйця. Опівночі віруючі зі свічками в руках здійснюють хресний хід навколо храму. Дзвонять дзвони. Служба триває до недільного ранку.

Традиції та народні звичаї

Багато фарбованих великодніх яєць та паска

Існує вікова традиція в Україні пропонувати в це радісне весняне свято рясні частування друзям, сусідам, знайомим, подавати щедру милостиню. Головним пасхальним блюдом і зараз вважається паска. І звичайно, кожен стіл в українських сім’ях прикрашають яйця, пофарбовані цибулевим лушпинням, розписані візерунками.

Звичай фарбувати яйця в червоний колір прийшов з тих часів, коли Марія Магдалина розповіла імператору Тиберію про те, що Христос воскрес. Вона принесла йому в дарунок яйце, як символ вічного життя. Але у відповідь імператор заявив, що померла людина не може воскреснути, як і біле яйце не стане червоним. Тут сталося диво: яйце в руці Марії Магдалини почервоніло. Традиція фарбувати яйця припала до душі і дорослим, і дітям. Тепер вони не тільки червоні – а й різнокольорові і розписні яйця прикрашають святкові столи. Люди дарують їх один одному з побажаннями радості і добра.

Пасхальна трапеза в 2020 році повинна починатися з молитов і з радісним благоговінням.Create AccountLog In Your Account