Курбан Байрам в 2022 році: коли починається і закінчується

Курбан Байрам в 2022 році буде святкуватися в усьому мусульманському світі протягом кількох днів. Дата визначається за місячним календарем, в якому рік на 11 днів менше, ніж в григоріанському. Курбан-байрам проходить урочисто, мусульмани багато уваги приділяють духовно-ритуальному аспекту, але є і народні традиції, пов’язані з цим святом, які відрізняються в кожному регіоні.

Якого числа Курбан Байрам у 2022 році

Курбан Байрам – це перехідне свято, така особливість пов’язана з тим, що в ісламському світі використовують місячний календар. Також це торжество пов’язано із завершенням Хаджу, воно припадає на 70-й день після одного з найголовніших свят для мусульман – Ураза-байрам. За ісламським календарем це з 10 по 13 Зуль-хіджа.


Курбан Байрам вважається святом жертвопринесень. Це релігійна подія щорічно святкується протягом декількох днів в році.

У 2022 році початок і кінець свята припадає на період з 9 липня (субота) та 12 липня (вівторок).

Дата проведення днів свята регулярно змінюється, тому правовірним важливо стежити за календарем, щоб щорічно знати, коли починається і закінчується свято.

Історія і сенс свята

Курбан-байрам у арабів носить іншу назву – Ід аль-Адха, але суть свята від цього не змінюється. В якості основи для створення цього торжества мусульмани взяли історію з Корану, що описує випробування пророка Ібрахіма на вірність Аллаху. До нього уві сні з’явився ангел Джабраїл і передав, що Ібрахім повинен принести в жертву Всевишньому свого сина Ісмаїла.

Пророк рішуче налаштувався виконати веління Аллаха, тому взяв сина і відправився в долину Міна, де збирався принести його в жертву. Але в цю мить він почув голос Аллаха, який повідомив йому про те, що його вірність і відданість гідно оцінені Всевишнім. За готовність пожертвувати найдорожчим – своїм сином, Ібрахім знайшов ласку Аллаха. В цю мить з’явився Джабраїл і віддав Ісмаїла його батькові, а на жертовник поклав барана.

У дні Курбан-байрам відзначається день пам’яті цього пророка і приносяться жертви. Кожен правовірний мусульманин може принести жертву – один або ж в складі групи. М’ясо тварин, принесених в жертву, ділиться на три частини: одна з них з’їдається, другу віддають в дар, а третю роздають нужденним людям.

Як відзначають Курбан-байрам

Дізнавшись, якого числа буде релігійне торжество, мусульмани всього світу починають готуватися до нього заздалегідь. Коли свято наближається, за 10 днів до нього мусульмани починають постити, а самі присвячені ще й відправляються в паломництво.

Хадж – одна з найважливіших релігійних обов’язків кожного мусульманина. Це паломництво по священним для ісламу місцях. Правовірні відправляються в дорогу за 1,5 місяці до настання днів жертвопринесення. Згідно з ісламськими віруваннями, кожен мусульманин повинен хоча б один раз у житті здійснити хадж.

У перший день святкування правовірні встають рано, здійснюють обмивання і відправляються в мечеть. Спочатку проходить спільна молитва, після цього імам читає Коран і розповідає про сенс свята, а також про суть і сенс жертвоприношення. Після ритуальної частини правовірні святкують по домівках, ходять в гості і готують традиційні частування.

Сучасні традиції і звичаї в різних країнах

У мусульманських країнах дні свята оголошуються вихідними. В Україні це звичайні робочі дні. Коли почнеться святкування, справжні мусульмани намагаються запланувати жертвоприношення. Жертву приносить обов’язково чоловік, який виголошує коротку молитву.

Для жертвопринесення вибираються тільки найкращі тварини, без вад і пороків. За одну людину в жертву приносять барана або вівцю, вона не повинна бути вагітна. За сім’ю до 7 осіб можна принести в жертву корову або верблюда. В ісламських країнах ритуали проводяться на території мечетей, в Україні для жертвоприношень облаштовані спеціальні ритуальні майданчики.


Є й інші традиції, пов’язані зі святом Курбан-Байран у мусульман і актуальні в нинішній час. Нижче перераховані найпоширеніші.

  • Протягом святкових днів прийнято відвідувати рідних та близьких людей.
  • Також після відвідування мечеті правовірні ходять відвідувати могили померлих родичів. Іноді жертвоприношення приноситься за покійних, якщо вони просили це зробити за життя.
  • Мусульмани дарують подарунки родичам і друзям. Це свято вважається одним з найбільш значущих в ісламі, тому подарунки готують відповідні.
  • У дні жертвоприношень прийнято надавати допомогу бідним і нужденним людям, тому правовірні присвячують частину своїх доходів на благодійні цілі.
  • Жінки накривають столи, готують традиційні національні страви і багато солодощів, якими пригощають сусідів як мусульман, так і представників інших релігій.

Святковий стіл в цей день обов’язково містить страви з м’яса жертви, яка була принесена Аллаху. Перед їжею мусульмани моляться, дякують Аллаха і просять благословення.

Поздоровлення з Курбан-байрам

Так як це мусульманське свято, прийнято вітати тільки представників цієї релігії. У дні Курбан-байраму прийнято бажати благословень Аллаха, його прихильності і світу. У цей день бажають один одному здоров’я, благополуччя – духовного і земного.

Ось приклади текстових поздоровлень на честь Курбан-байраму:

  • «Світлого свята! Нехай Аллах відведе біди від вашого будинку і благословить вашу сім’ю »;
  • «У це світле свято Курбан Байрам нехай Аллах дарує вам мир і спокій, проллє світло на вашу життєву стезю і вкриє від нещасть»;
  • «Нехай в цей день Аллах змилується і пошле своє благословення вашій хаті!».

Курбан Байрам в 2022 році буде святкуватися, як і завжди, на 70-й день після Ураза-байрам. Залежно від особливостей календарів, використовуваних в різних країнах, дата може трохи змінюватися. Це важливе для мусульманського світу торжество об’єднає представників всіх народностей, які сповідують іслам в єдиному молитовному пориві.Create AccountLog In Your Account