Лазарева субота в 2020 році: традиції свята

Останній тиждень перед Великоднем наповнений особливою атмосферою і складається з безлічі свят і традицій. Одним з таких днів, що передують Вербній Неділі, є Лазарева субота (День Лазаря). У біблійній історії цей день ознаменувався воскресінням Лазаря. Після здійснення чуда Ісусом мешканці Єрусалиму побачили в ньому Спасителя. Відзначається в суботу шостого тижня Великого Посту.

Коли буде Лазарева субота в 2020 році

Свято має особливе значення у віруючих, оскільки вважається, що в цей день Ісус здійснив одне з останніх див на землі. Протягом кількох століть за традицією воно завжди святкується перед Вербною Неділею за вісім днів до Великодня. Саме тому дата постійно змінюється.

В 2020 році Лазарева субота буде святкуватися в Україні – 11 квітня.

Історія виникнення свята

Житель Єрусалиму, праведний Лазар все життя страждав невиліковним захворюванням. Після смерті він був похований сестрами Марією і Марфою в печері. У відповідності з традиціями жінки закрили вхід у печеру каменем. Згідно Євангелія від Іоанна, Лазар був другом Ісуса і проживав у передмісті Єрусалима – Віфанії.

Коли в місто прибув Ісус, Марія підійшла до нього і розповіла про горе, що трапилося з його братом. Почувши розповідь, через чотири дні Ісус вирушив до печери і біля входу повідомив сестрам, що Лазар заснув і почав читати молитви. Після, Ісус відсунув камінь і покликав Лазаря. Всі присутні побачили справжнє диво – чоловік вийшов з печери без жодного сліду від хвороби. Дізнавшись про воскресіння, мешканці Єрусалиму побачили в Ісусі месію.

Ісус знайшов Лазаря в печері

Точної інформації про те, в який день тижня сталося диво, немає. Оскільки Лазар воскрес на четвертий день. Він прожив ще 30 років в утриманні і дотримуючись суворого посту. Через переслідування змушений був переселитися на Кіпр. Після смерті Ісуса був проголошений першим єпископом Катіона, де і донині зберігаються його мощі (були знайдені в 1972 році).

Народні традиції

В Єрусалимі в суботу збирають пальмові гілки, якими, згідно Біблії, жителі вітали Ісуса. В Україні символом відродження стала верба, яка розпускається раніше всіх дерев. Іноді цю суботу також називають вербною. Не прийнято збирати гілочки верби раніше, ніж у суботу.

Верба освячується в ніч на неділю після служби в суботу. Вважається, що гілочки цього дерева володіють цілющими властивостями. З цим пов’язана традиція легенько бити вербою по руках і ногах, щоб позбавити людину від нещасть і недуг. У сільській місцевості господарі проводять такі ж дії і з худобою. У будинку вона зберігається протягом року. Часто господині кладуть гілки в кожній кімнаті і біля ікон. На Великдень освячені гілочки кладуть на святковий стіл.

Освячення гілочок верби

У цей день у багатьох православних країнах прийнято ходити по домівках і співати пісні. В цьому обряді брали участь, в основному, дівчинки від семирічного віку і до 12 років. Господарі в подяку дають дітям яйця, випічку, солодощі. Яйця надалі використовували на Великдень. Всі віруючі в Лазареву суботу обов’язково відвідують службу в церкві.

Незважаючи на Великий Піст, святковий стіл різноманітний. Готуються страви з овочів, грибів, риби, бобових. Випікаються пісні пиріжки, млинці з гречаного борошна. Допускається використання олії в кашах. В якості десерту часто виступають страви з гарбуза. Дозволяється пити розбавлене червоне вино з винограду або кагор. Вживання іншого спиртного неприпустимо.

Як проходить свято в інших народів

На Кіпрі в давнину існувала цікава традиція: кожен будинок міста відвідувала процесія дітей, яку очолював хлопчик, який зображав Лазаря. У руках дітей перебували пальмові гілки, а наряд головного хлопчика був прикрашений квітами (маки і ромашки). Під час дії співалась спеціальна пісня. В цей день в храмі також відтворювали історичні події. В діях брали участь служителі храму і діти.

У Болгарії цей обряд називався «лазарованієм». Відмінністю було те, що в процесії брали участь дівчатка. На чолі стояла дівчинка з фатою, що зображає наречену. Вона тримала кошик, в яку господарі будинків складали яйця і частування. Ходила не одна, а багато груп дітей (по три або шість чоловік).

У Греції на честь свята печеться спеціальне печиво – «лазарчики». Зовні воно нагадує людину, загорнуту в тканину.

Що не можна робити в Лазареву суботу

В цей день (11 квітня 2020 року) існують деякі заборони:

 • не варто відмовляти тим хто потребує допомоги;
 • не можна займатися полюванням і риболовлею;
 • поведінка і думки повинні бути доброзичливими до оточуючих. Неприпустима лайка і агресивна поведінка;
 • не варто порушувати піст, хоча деякі послаблення в їжі можливі;
 • не дозволяється пишно відзначати інші урочистості з піснями і танцями (весілля, день народження тощо);
 • не можна займатися фізичною роботою, а також під особливою забороною шиття, вишивання.

Дівчинка з вербовими гілочками

Які існують прикмети в цей день

Поведінка тварин і природи в Лазареву суботу часто тлумачиться як прикмета. Наприклад, вважається, що:

 • якщо в лівій руці тримати гілку верби, а правою молитися, то незабаром фінансове становище покращиться;
 • єдине, що можна робити на землі в Лазареву суботу – сіяти горох. Посіявши його, можна очікувати хороший урожай;
 • сонце говорить про те, що майбутнє літо буде спекотним, а чим більше воно світить, тим більше буде врожай;
 • гілочки верби, вкриті безліччю сережок – прикмета великої радості;
 • з’явилася ящірка – весна 2020 року прийде скоро і буде теплою.


Create AccountLog In Your Account