Мінімальна зарплата в Україні в 2019-2020 році

Концепція мінімальної зарплати спрямована на надання населенню базових фінансових гарантій: що б не сталося, які б обставини не тиснули на українську економіку ззовні, рівень життя працюючих громадян не впаде нижче цієї планки! Уряд планомірно працює над тим, щоб цей соціально важливий параметр не був заморожений – саме тому “мінімальна зарплата” останнім часом щороку зростає, сподіваємося що і 2020 рік не стане виключенням. Але чи достатньо цього, щоб рівень життя простих громадян не падав із-за інфляції і потрясінь на світовому фінансовому ринку? І наскільки суттєвим буде підвищення зарплат в 2020 році?

Розмір мінімальної зарплати в Україні до 2019 року

Підвищення зарплат в 2020 році в Україні

На даний момент, жодних достовірних значень мінімальної зарплати в 2020  році в уряді поки не називають.

Не завжди можна міркувати про стан економіки, спираючись тільки на значення “мінімалки”, адже цей показник також актуальний для встановлення:

  • рівня зарплат для працівників бюджетної сфери;
  • розміру заробітної плати для осіб, які працюють у штаті будь-якої компанії за офіційною трудовою угодою;
  • соціальних виплат та допомог.

Але в економіці країни зайнято більше 10 мільйонів чоловік, зарплата яких не залежить від штатного розкладу державних постанов, а знаходиться в так званій «сірій зоні», зменшуючись або збільшуючись виключно виходячи з домовленості сторін – роботодавця і працівника. На життя таких українців офіційний розмір мінімальної зарплати не має практично ніякого впливу. Але він залишається важливим для чиновників, педагогів, медичних працівників – словом, мільйонів людей, зайнятих у державному секторі, – тому його підвищення стає актуальним завданням для нового уряду.

У 2018 році було прийнято рішення про підвищення мінімальної заробітної плати з 2019 року. Про це населенню повідомив прем’єр-міністр країни. До державного бюджету були внесені необхідні поправки, і після новорічної ночі багато українців прокинулися трохи більш забезпеченими людьми.

Мінімальна зарплата з 1 січня виросла на 12,1% (у реальному обчисленні – приблизно на 15 доларів) і склала 4173 гривні, що еквівалентно приблизно 150 доларам.

Якщо розглянути цю цифру з точки зору купівельної спроможності населення і взяти за основу відомий індекс Біг Мака, то можна побачити більш ніж позитивні тенденції.

Так якщо в 2018 році, коли сендвіч коштував 1,64 долара, Україна стояла за цим показником на першому місці у світі (для порівняння, в США він коштував в цей же період 5,24), то в 2019 році її змістив Єгипет. Це говорить про те, що дійсне співвідношення недооціненої національної валюти і долара трохи змінилося, і купівельна спроможність населення незначно виросла разом із зростанням зарплати. Також цікаво простежити динаміку підвищення розміру найважливішого соціального інструменту за останні декілька років:

  • у 2014 році (на момент обрання Порошенка) мінімальна зарплата в Україні становила лише 53 долара;
  • у 2017 році поточний розмір був піднятий на 50%;
  • у 2018 році до цієї суми додається ще 16,3%.

На момент останнього перерахунку цифра, на підставі якої розраховується розмір виплат, становила 3723 гривні. За курсом на кінець минулого року цю суму можна було прирівняти до 135 доларів. Таким чином, з мінімалкою в минулому році в Україні зросла і реальна заробітна плата. Цифри коливаються: якщо в номінальному вираженні було зафіксоване її підвищення більш ніж на чверть, то в реальному вираженні, з поправкою на інфляцію, експерти оцінили, що громадяни почали отримувати на 13% більше.

Темпи зростання мінімалки в Україні та Росії

Хоча темпи зростання мінімальної зарплати в Україні за останні роки значно перевищують російські, але і такі показники зростання багатьом здаються недостатніми! Так, Юлія Тимошенко зазначила, що доходи нижче прожиткового мінімуму все ще отримує 30% населення.

Як зростають заробітні плати в Росії та Україні в 2018-2020 році

За даними статистики, розмір цього показника в країні на грудень минулого року становив 74 долара. Експерти (наприклад, колишній міністр соціальної політики Олександр Рева) припускають, що зростання трудової міграції з України зупиниться тільки тоді, коли уряду вдасться домогтися встановлення середньої заробітної плати на рівні 500 євро.

Цікавий факт: за реальними темпами зростання мінімальної зарплати Україні вдалося перегнати Росію. Так у 2019 році росіянам до «мінімалки» додали всього 1% (це близько 117 рублів), а підсумкова сума склала близько 162 доларів.

Чи підвищиться розмір мінімалки в 2020 році?

Володимир Зеленський, обраний президентом країни 20 травня 2019 року, у своїй передвиборчій кампанії давав населенню численні обіцянки, говорячи про потенційне підвищення мінімальної зарплати. На жаль, до їх реалізації в уряді поки не приступали. Але ще до виборів Володимир Гройсман, озвучуючи програму Петра Порошенка на випадок його переобрання на посаду президента, висловив думку, що під час другого терміну уряд міг би збільшити розмір МРОТ до 300 доларів. Якщо зіставляти цифру до курсу долара на той момент, населення могло б розраховувати на мінімальну зарплату в розмірі 8100 гривень.

Ця обіцянка прозвучала в ефірі 1 березня, але у зв’язку з підсумками виборчої кампанії, про її реалізації не йде й мови. Наскільки реально було досягти такого рівня зарплат в разі виграшу, сказати важко – ні для кого не секрет, що передвиборчі кампанії повняться безліччю щедрих обіцянок, а кожен з кандидатів обіцяє українцям золоті гори.

Поки складно спрогнозувати, чи буде підвищена мінамальна заробітна плата для українських громадян в 2020 році. Внесення поправок в закон про бюджет України, знаходиться виключно в компетенції Верховної Ради, але вибори нового її складу в Україні ще не відбулися. Вони призначені на 21 липня 2019 року і їх результати (тобто майбутній склад коаліційного уряду і його політика) можуть виявитися непередбачуваними. Тільки після того, як представницький орган влади буде повністю сформований і приступить до виконання своїх обов’язків, питання про нове підвищення зарплат в Україні може бути поставлено на порядок денний.

Експерти сходяться на тому, що бюджет країни на 2020 рік може не витримати нового витка підвищення і, швидше за все, зростання мінімальних зарплат буде супроводжуватися зниженням рівня субсидій, відповідним зростанням вартості комунальних послуг та продуктів харчування. Цифри, запропоновані попереднім урядом, здатні запустити новий виток неконтрольованої інфляції. Крім того, різке підвищення мінімалки виявиться інструментом для посилення тиску на бізнес, особливо середній і малий, поки що не здатний гарантувати різке зростання не тільки виплат працівникам, але і внесків у соціальні фонди.

Зростання зарплат та стандартів життя українців в 2020 році

Слід відзначити, що через вибухове зростання мінімальних зарплат може постраждати малий бізнес.

Важко сказати, чи продовжиться при новому складі органів законодавчої і виконавчої влади реалізація чинної концепції встановлення мінімальної зарплати, або будуть взяті до уваги нові думки експертів в сфері економії і бюджету. Незалежні фахівці взагалі рекомендують не обмежуватися визначенням однієї загальної цифри – на їхню думку, слід ввести галузеві коефіцієнти! У цьому випадку мінімалка для банкіра і працівника сільського господарства буде розраховуватися за різними принципами, і можлива різна стратегія її встановлення в залежності від показників економічного розвитку регіону.

Реалізація подібної стратегії припускає довгу і скрупульозну роботу Верховної Ради, яка може тривати кілька місяців; отже, якщо до 2020 року щось і зміниться, то виключно сама цифра мінімалки, а не принципи її розрахунку. Все інше змінити за помахом чарівної палички навряд чи вийде. Поки що в риториці президента Зеленського звучали тільки обіцянки підвищити зарплати чиновникам і військовим; питання ж зміни розміру заробітних плат для всіх українців не ставилося.

Само собою, населення України сподівається на підвищення свого добробуту в наступному році. Очевидно, що передвиборчі обіцянки Порошенка підняти мінімалку до 8100 гривень виконані не будуть, а про нову політику і принципи формування бюджету слід говорити тільки після того, як буде обрана нова Верховна Рада і сформовано уряд. Адже саме йому доведеться шукати джерела для можливого підвищення зарплат в 2020 році…Create AccountLog In Your Account