Пенсійний вік в Україні в 2020 році: останні новини

Проблема підвищення пенсійного віку і збільшення виплат сьогодні хвилює кожного громадянина України, працюючого на офіційних умовах. Так і той, хто ще не встиг обзавестися трудовою книжкою і отримує зарплату в конверті, рано чи пізно теж замислюється: а не чи пора напрацьовувати офіційний стаж, щоб через років тридцять не залишитися на воді та хлібі? Але що відбувається з пенсіями в Україні? Чи будуть вжиті заходи щодо їх збільшення? І яким стане вік виходу на пенсію в 2020 році, через два, три, п’ять років? Давайте розберемося…

Ні для кого не секрет, що багато літніх українців соціально захищені лише пенсійними виплатами. Головні умови їх отримання – наявність страхового стажу і настання певного віку. Ті зобов’язання, які бере на себе держава, повинні бути виконані неухильно, адже літні люди трудилися на благо країни. Без цієї складової не можна говорити про демократію і турботи уряду про своїх громадян. Однак в умовах кризи держава не завжди може виконувати свої зобов’язання в повній мірі. Давайте з’ясуємо, що світить пенсіонерам у наступаючому 2020 році!

Пенсійна реформа в Україні

Восени 2017 року уряд ухвалив законопроект, який набув чинності 11 жовтня. Цей документ передбачає запровадження нової пенсійної системи, яка змінює сам принцип розподілу пенсій! Закон не передбачає підвищення віку, в якому буде проводитися оформлення виплат. Однак не все так гладко – хоча пенсійний вік залишився колишнім, були введені нові вимоги до трудового стажу. Це не тільки принцип, на який при формуванні пенсій спирається більша частина країн Європи, але й умова отримання чергового траншу від МВФ для України.

Яким буде пенсійний вік для громадян України в 2020 році

З 1 січня 2018 року норми цього закону були приведені в дію, завдяки чому робочий стаж для гарантованого отримання виплат зріс з 15 до 25 років. Нормативний акт передбачає подальше щорічне підвищення необхідного стажу ще на 12 місяців. Тобто до 2020 року, щоб отримувати соціальні виплати, необхідно буде мати стаж не менше 27 років!

Важливо: у нормативному акті передбачено можливість компенсувати відсутність стажу шляхом щомісячних внесків. Купити таким чином можна не більше п’яти років, а за кожен рік стажу доведеться викласти по 16 896 грн (але є винятки).

Втім, є і хороші новини – підвищення пенсій, яке відбудеться в результаті описаних перетворень, торкнеться 9 мільйонів чоловік, а оподаткування виплат при цьому буде анульовано. На жаль, новий закон також ліквідує спецпенсії для деяких категорій громадян – наприклад, для наукових працівників, держслужбовців, прокурорів і суддів. Тепер лише військові будуть отримувати спеціальні виплати; іншим доведеться обмежитися пенсіями, нарахованими за загальноукраїнським правилами.

Дивітся відео про страховий стаж, про пенсійний вік в Україні в 2019-2020 році, а також про умови виходу на пенсію.

Громадяни, які не набрали хоча б 16 років стажу, зможуть вийти на пенсію тільки в 65. Якщо ж і по досягненню 65 років потрібний стаж не набереться, українець зможе отримувати тимчасову матеріальну допомогу. В цілому, зміна планки виходу на пенсію і необхідного стажу можна простежити за таблицею.

Як буде змінюватися пенсійний вік по рокам

РікВікНеобхідний стаж
20185825
20195926
202059,527
20216028
202260,529
20236130

Як видно з таблиці, до 2023 року трудовий стаж для виходу на пенсію має становити 30 років! На жаль, така вимога викликає тривогу. Починаючи з дев’яностих років, жителі України втратили робочі місця або не були працевлаштовані офіційно (а якщо і були, то в їх трудових книжках числиться не реальна зарплата, здатна вплинути на розмір пенсії, а мінімалка). Схоже, всі ці люди не зможуть пред’явити до 60 років такий великий стаж – а значить, неминуче зіткнуться з проблемами при виході на пенсію.

На думку експертів, до 2028 року необхідний стаж будуть мати лише 55% шістдесятирічних. Решту уряд змушує працювати без пенсії до 63 або до 65 років! Таким чином, протягом наступних десяти років кількість українців пенсійного віку, які продовжать трудову діяльність, буде стрімко рости. Не найкраща новина і для людей, яким в силу віку важко справлятися з роботою і шукати вакансії, на які їх взагалі візьмуть.

Пільгові умови виходу на пенсію

Пенсії для окремих категорій громадян будуть призначатися в більш ранні терміни. Більш докладно про це можна дізнатися з таблиці:

КатегоріяСтаж
ВчителіВ 2019 році – 26 років, в 2024 році – 30 років.
Учасники бойових дій Для жінок показник трудового стажу становитиме 20 років, для чоловіків – 25 років.
Шахтарі25 років (в деяких випадках вихід на пенсію можливий при 20 роках стажу).
Інваліди1 і 2 група – 25 років, 3 група (при віці понад 56 років) – 14 років. Якщо інвалідність настала в пенсійному віці – 15 років.
Військовослужбовці25 років (починаючи з 2020 року).

Інвалідам по зору доведеться напрацьовувати стаж, як і людям без пільг.

Жінка в пенсійному віці - інвалід по зору

Крім того, пільгові умови передбачені і для наступних категорій громадян:

  • Шахтарі. Раніше інших на пенсію зможуть вийти жінки, які займалися шахтарської роботою понад 7,5 років при загальному стажі роботи більше 15 років та віком понад 45 років, а також чоловіки віком понад 50 років із загальним стажем 20 років, хоча б половину якого вони присвятили цій діяльності.
  • Жінки з 5 (або більше) дітьми або дітьми-інвалідами. Дана норма стосується виключно жінок старше 55 років.

При цьому пільговиками відповідно до закону не вважаються:

  • особи, хворі на гіпофізарний нанізм (карликовість);
  • інваліди 1 групи по зору.

Скасовуються пільгові умови виходу на пенсію і для тих категорій громадян, які працювали на виробництві з шкідливими умовами праці.

Критика пенсійної реформи

Багато експертів сходяться на думці, що пенсійна реформа в Україні недосконала, і список нововведень, з яким українці вже ознайомилися, буде згодом змінюватися і доповнюватися. З чим це пов’язано? По-перше, з економічною кризою. Враховуючи події, які відбуваються на сході країни, а також досить високий поріг бідності, деякі економісти вважають, що до 2030 року виплачувати пенсії буде просто ні з чого! На жаль, для українців це не закінчиться нічим хорошим. Трудовий стаж вже і так стрибнув до небес, а тепер уряд готує громадян до того, що це не межа…

Є й інші проблеми, які можуть вплинути на розподіл пенсійних виплат в 2020 році. Найбільш яскраво проявляються дві з них – високі показники еміграції і низька народжуваність. Тут же можна знайти і третю – низький відсоток громадян, які працюють офіційно. Давайте пройдемося по кожній з них.

  • Згідно з даними 2017 року, на 11,7 млн непрацюючих пенсіонерів в країні припадає лише 12,8 млн тих, хто робить виплати в пенсійний фонд. На думку експертів, скоро ці показники зрівняються, і ми отримаємо наступну картину: один працюючий забезпечуватиме одного пенсіонера. Це неминуче призведе до дефіциту бюджету Пенсійного фонду.
  • Деякі експерти вважають, що основною причиною пенсійних проблем є міграція. Велика кількість висококваліфікованих кадрів, а також молодих людей, які отримали освіту в Україні, виїжджають за кордон в пошуках кращого життя. Природно, вони не сплачують податки, навіть якщо влаштовуються в іншій країні на офіційну роботу. Більш того, проблема з кадрами – це і проблема професіоналізму. Велика кількість лікарів вже емігрували в Европу, США, Австралію. Що ж стосується вчених, їм теж невигідно залишатися в Україні, адже раніше вони могли розраховувати нехай і не на великі, але все-таки приємні пільги і надбавки до пенсії. Здавалося б, просте правило: служиш на благо країни – отримуєш доплату. А тепер, зі скасуванням спецпенсій і пільг, служити на благо України мало кому хочеться.
  • Що стосується народжуваності, тут теж ситуація плачевна. На думку експертів, народжуваність в Україні до 2020 року знизиться як мінімум на 15%. Цей фактор в довгостроковій перспективі також негативно вплине на розподіл пенсійного бюджету.

Проблеми, пов’язані з підвищенням пенсійного віку і збільшенням необхідного трудового стажу, – існують в багатьох країнах. Але далеко не в кожній з них сума виплат така низька! Економічна криза, в якій загрузла держава, не повинна позначатися на соціально незахищеній категорії громадян… але сучасна українська дійсність диктує свої правила. Через політичні чвари страждає державна казна, гроші витікають на підтримку боєздатної армії, а пенсіонери залишаються без підтримки.

Пенсійний вік в інших країнах

Пенсія в руках українського пенсіонера

Порівнюючи пенсійний вік у різних країнах, в уряді забувають порівняти розміри українських зарплат і пенсій з європейськими.

Не секрет, що багато країн Європи також спираються на накопичувальну систему розподілу пенсій. Показники пенсійного віку в Україні та інших країнах досить істотно розрізняються, на що в уряді вказували вже не раз і не два. Для наочності можна ознайомитися з таблицею:

КраїнаПенсійний вік у чоловіківПенсійний вік у жінок
Росія6055
Білорусь6055
Польща6560
Казахстан5863
США6565
Канада6565
Німеччина6767
Японія6565

В Америці і Європі планується перехід до нового пенсійного віку – на цей раз планку хочуть підняти до 70 років! При цьому громадян соціально заохочують, щоб вони могли довше працювати. В Японії, наприклад, чим більший трудовий стаж, тим більш високі передбачаються виплати. На жаль, як би оптимістично не виглядав досвід інших країн, порівнювати їх з Україною не завжди коректно.

Відмінності криються не тільки в розмірах пенсій і зарплат, але й в умовах праці, і в середній тривалості життя, і особливо – в якості медичних послуг, які можуть надати громадянам передпенсійного віку в Україні або, скажімо, в Німеччині. Уряд намагається натягнути європейський трудовий стаж на суто український рівень життя, з більш ніж скромними зарплатами і жахливими умовами праці, непосильними для літніх людей. На жаль, якою б несправедливою не виглядала пенсійна реформа з такої точки зору, скасовувати її в 2020 році не планують.Create AccountLog In Your Account