Песах (Єврейська Пасха) у 2022 році

Іудейське свято Песах відзначається навесні, дати щорічно розраховують за єврейським календарем. У 2022 році святкові дні випадають на період з вечора 14 квітня (вівторок) до ночі 23 квітня (субота). Віруючі називають торжество звільненням від єгипетського рабства.

Що означає Песах

Свято єврейської Пасхи – це час, коли віруючі згадують вихід євреїв з Єгипту від духовного і фізичного рабства.

Песах відносять до одного з ключових урочистостей в іудаїзмі. В Ізраїлі його відзначають сім днів, а в єврейських громадах інших країн – вісім.

За Біблією, євреї були поневолені єгиптянами. Господь, заради їхнього порятунку, наслав лиха на єгиптян, але навіть хвороби, неврожаї, загибель худоби не могли змусити фараона відмовитися від рабів. Напередодні страшної кари, коли вбивали немовлят єгиптян, Мойсей отримав знак Всевишнього про те, що потрібно позначити двері єврейських сімей кров’ю ягняти, щоб лихо обминуло їх. «Песах» означає «пройти повз». Мойсей завдяки допомозі Всевишнього повів свій народ з рабства.

Підготовка до свята

Приготування до торжества Песаха проводять після завершення Пурима, день прийняття, і радості, пишних трапез. Все починаються жнива своїх будинків. Однією з основних завдань стає позбавлення від хамца, або продуктів, отриманих в результаті процесу бродіння. До них відносять:

 • хліб на основі заквашенного тесту;
 • печиво;
 • макарони;
 • пиво;
 • горілку;
 • віскі і подібне.

Пошук хамца стає генеральним прибиранням житла.

Хамець не тільки заборонено вживати, але і зберігати. Сувора заборона пов’язаний з історичною пам’яттю народу, коли йдучи зі своїх єгипетських будинків, євреї залишали невизревшіх тісто, в дорозі по пустелі харчувалися мацою, на прісні коржі з пшеничного борошна.

Заборона на хамець настає вранці, напередодні Песаха. Обмеження поширюється як на продукти, так і різні засоби, що містять хоча б малу частину забороненого компонента в складі, наприклад, в борошняному клейстер. Приймати в їжу дозволено тільки мацу, а в перші два дні єврейського Великодня є її необхідно кожному іудеєві.

Щоб мимоволі не порушити заборону, євреї купують продукти з написом «Kosher for Passover», скріпленим печаткою рабина. До свята запасають м’ясо, молоко, зелень, безалкогольні напої, а також вино, коньяк.

Увагу приділяють навіть посуді, яку слід очищати від частинок, залишених після приготування хамца. Є звичай кашерованія, або обробки посуду, протягом трьох днів до Песаха. Але не будь-яку чашку, каструлю можна очистити. Багато хто купує для свята окрему пасхальну посуд.

Існує спосіб заощадження хамца шляхом продажу напередодні свята запасів нееврею (продукти, посуд), а після днів Песаха відкуповуються все назад.

Обов’язковою церемонією є символічний пошук хамца, що проводиться напередодні торжества, ввечері. Процедурою керує глава сім’ї. Перед початком пошуку господар зачитує особливе благословення. Потім за допомогою свічки, пташиного пера шукають залишки по кутах, під меблями, в тріщинах, обшукують підвали, горища, льохи, автомобілі. Щоб пошук увінчався успіхом, обов’язково підкладають десять маленьких шматочків, загорнутих в папір. Знахідку кладуть в дерев’яну ложку, на наступний день спалюють.

Як святкують Песах 2022

Урочиста вечеря першого і другого святкового дня називають Седер. Починають трапезу не раніше, ніж з’являться зірки, але заздалегідь готують страви, накривають стіл. Згідно зі звичаями дотримуються священні заповіді, порядок святкування:

 • розповідають про порятунок, вихід з Єгипту;
 • їдять мацу, потім марор, або гірку зелень (салат-латук, базилік);
 • п’ють по чотири келихи кошерного вина або соку, що уособлюють обіцянки Всевишнього про вихід з рабства, спасіння, позбавлення від гніту, прийнятті віри;
 • їдять мацу з марор;
 • завершують трапезу мацою.

На столах стоїть солона вода, в яку занурюють зелень, як нагадування про пролитих сльозах.

Головними учасниками Песаха вважають дітей, яким передають вікові традиції народу. Діти сплять вдень, щоб провести вечірній вечерю з сім’єю, отримують ласощі у вигляді горішків.

Останні дні святкування сповнені радості. Заборонено роботу, вогонь можна запалювати тільки від палаючого джерела. Завершується свято трапезою з мацою і традиційними чотирма келихами вина.Create AccountLog In Your Account