Посадка картоплі в 2021 році: календар

Завчасна підготовка і посадка картоплі здатна багаторазово збільшити обсяг врожаю, зберігши кращі смакові якості коренеплоду. Досвідчені аграрії орієнтуються на сприятливі дні для посадки і посіву, звертають увагу на актуальні погодні умови і на рекомендації місячного календаря. Вже зараз можна спрогнозувати сприятливий час для висадки в 2021 році картоплі.

Підготовчий етап

Насіннєва картопля (бульби з пророслими паростками) вважаються найкращим матеріалом для майбутнього рясного врожаю. Можна придбати таку картоплю, а можна підготувати самостійно, наприклад, із залишків минулого збору. Цим слід турбуватися з осені: озеленити відібрану картоплю, залишивши на сонці на тиждень-два, потім відкласти в окремий ящик і прибрати до посадки.

Мінімум за місяць до передбачуваної дати посадки відстрочені коренеплоди виставляють на добре освітлюване місце, так в бульбах почнеться синтез і запуститься процес проростання.

Проростаюча картопля для посадки в городі
Потрібно уважно стежити, щоб відростки не виросли дуже довгі, під час висадки в землю крихкі елементи можуть відламатися, що позначиться на кінцевому обсязі зібраного врожаю.

Далі слід обробити картоплю антисептичним засобом, підійде розчин мідного купоросу. Оброблені плоди поділяють за розміром на дрібні (їх можна садити в землю цілком) і великі. Самі великі картоплини розрізають на частини розміром з куряче яйце, враховуючи, що на кожній частині буде не менше двох вічок.

Розрізати коренеплоди слід ножем за день-два до посадки, цього часу буде достатньо, щоб у плода з’явився захисний шар на стороні зрізу.

Важливо! Раз на два-три роки необхідно оновлювати насіннєвий матеріал, адже картопля має властивість вироджуватися незалежно від сорту і якості.

Оптимальний час для посадки в 2021 році

Оптимальним часом для посадки картоплі в 2021 році – весна, час, коли земля відмерзне після сезонних заморозків. Різниця кліматичних зон і природних умов впливають на зсув середніх строків посадки, основний орієнтир – температура ґрунту, яка повинна бути вище восьми градусів за Цельсієм. Для деяких регіонів України такий час настає в травні, для південних областей – з середини квітня.

Екосистеми планети тісно пов’язані зі зміною фаз Місяця, тому досвідчені садівники використовують відомості про біодинамічні закономірності місячного календаря для визначення оптимального періоду для посадки.

Висаджування картоплі в грядки
Траєкторія руху Сонця зеніт-горизонт відбувається під час Місяця, що убуває. Посадка в цей період забезпечить високий рівень адаптації матеріалу, коренеплоди швидше утворюють відростки. Періоди затемнень і особливих вузлових положень Місяця несприятливо позначаються на приживанні, тому не варто планувати посадку на ці дати.

Зведена таблиця періодів для висадки насіннєвого матеріалу в 2021 році в землю:

 Сприятливі дніНесприятливі датиНейтральний час
Квітень1,2,7,8,10,14,23,24,28
3,4,9,15-17,20-22,29,30
5,6,11-13,18,19,25-27
Травень2,3,5-7,11,12,15,16,25-26
8,14,29
1,4,9,10,13,17-24,27,28,30,31

Перед процесом посадки картоплі варто ще раз приділити увагу ґрунту: прибрати бур’яни, розпушити грунт, наситивши верхні шари киснем.

Догляд в період росту

  • Обов’язкове добриво. Родючість ґрунту можна підвищити завдяки органічним речовинам на основі аміачної селітри або сульфату амонію. Прекрасна альтернатива – прогнилий компост.
  • Полив і насичення. Як тільки з землі проклюнуться перші паростки майбутнього урожаю, необхідно переходити до регулярного поливу. Достатнім буде проміжок в тиждень, однак слід звертати увагу на стан грунту до моменту появи суцвіть на стеблі. Якщо він пересихає раніше – повторюйте полив частіше, саме цей період є вирішальним в формуванні майбутніх бульб. При надмірному поливі або пересиченні до етапу сформованих паростків насіннєвий матеріал може деформуватися, зрозуміло, це спричинить негативні наслідки.
  • Важливість підгортання. Процес підгортання паростків слід починати, коли з землі проб’ються пагони, наступного разу – приблизно три тижні потому, завершальне підгортання – коли росток досягне п’ятнадцяти сантиметрів у висоту. Таке дбайливе ставлення вбереже картоплю від сонячних опіків, наслідком яких є вироблення токсичного соланіну. Підгортати рослини краще в ранкові години.
  • Боротьба з бур’янами – це невід’ємна частина догляду за посадженими коренеплодами. Своєчасне видалення бур’янів дозволяє грунту плодоносити і народжувати рясний урожай.

Пагони картоплі прорізалися через верхній шар грунту

Викопування картоплі

Слід відзначити, що рання картопля готова до викопування вже через сорок діб, пізню можна збирати в серпні-вересні. У середньому урожай повинен вдесятеро перевершувати обсяги насіннєвого матеріалу.

Необхідно пам’ятати:

  • Молоді бульби з тонкою шкіркою можна буде викопувати через пару тижнів після зупинки цвітіння. Ці плоди необхідно з’їсти в найближчі дні, терміни їх зберігання вельми обмежені.
  • Великі і соковиті коренеплоди можна зібрати через два-три тижні після відмирання стебла і листя. Якщо перетримати плоди в землі, вони згниють.
  • Кращий час для збору врожаю картоплі – в період повного Місяця. Вважається, що коренеплоди насичені максимальною кількістю поживних нутрієнтів. Фаза зростаючої Місяця не підходить для збору врожаю.
  • Для викопування картоплі бажано вибрати сухий день. Працювати лопатою слід акуратно, інакше високий ризик пошкодити бульбову систему.
  • Якщо урожай зібраний з вологого ґрунту, необхідно обсушити плоди на повітрі, очистити від залишків грунту, а вже після – перекласти в ящики і прибрати на зберігання.
  • Оптимальні умови для довгострокового зберігання – прохолодне, темне приміщення з циркуляцією повітря і температурою 3-4 градуси за Цельсієм.

 Create AccountLog In Your Account