Православні пости в 2020 році

Піст – це час, коли людина не просто відмовляється від мирських задоволень і утримується від вкушання певної їжі, це час, який вона присвячує зануренню в себе, молитвам і внутрішньому, тобто духовному очищенню. Згідно з православними традиціями, християни повинні дотримуватися кількох пісних періодів різної тривалості, а час їх початку і закінчення від року до року варіюється. Подивимося, які православні пости будуть в 2020 році, і як правильно харчуватися в ці періоди.

Календар церковних постів на 2020 рік

Правила приймання їжі для простої людини відрізняються від тих же правил, що поширюються на священнослужителів і ченців. Людям просте утримання дається нелегко, тому правила, яких вони повинні дотримуватися, не дуже суворі. Щоб миряни легко орієнтувалися, православні церкви випускають спеціальні календарі. Які пости в 2020 році у православних віруючих людей і на які вони припадають дати:

 • з 2 березня по 18 квітня буде Великий піст;
 • з 15 червня по 11 липня – Петрів піст;
 • з 14 серпня по 27 серпня – Успенський піст;
 • 28 грудня – 6 січня – Різдвяний.

Справжні православні віруючі, які шанують традиції християнської церкви, використовують календар-пам’ятку про дні, які вони присвячують молитві і Богу. Поговорити зі Всевишнім, покаятися в гріхах, очиститися духовно і – ось справжня мета утримання у встановлені календарні дні.

Особливості православних постів

Слід відзначити, що православні пости 2020 року – це засіб душевного переродження, близькості до Всевишнього. Стриманість від вкушання якоїсь їжі – своєрідне підношення Господові Богу, жертва, що дозволяє усвідомити своє істинне призначення. Пости православної церкви несуть духовний зміст, і будь-який рік, як і рік 2020, не є винятком.

У православній релігії виділяють кілька видів постів. Існують одноденні, що складаються з добового утримання від мирських радощів, і багатоденні, повторюють голод Христа.

Православні пости, що складаються з декількох діб, (таких чотири) присвячені великим святам церкви і проходять напередодні. Священнослужителі вираховують початок кожного посту від Великодня, тому дати постів рухливі і не припадають на ті ж дні.

Їжа в період церковних багатоденних постів

Суворий православний – Великий піст, він починається за сорок вісім днів до Святої Пасхи. У 2020 році Великий піст припадає на такі дати: він триває з 2 березня по 18 квітня. Протягом всього терміну людина повинна боротися з щоденними мирськими спокусами і задоволеннями в пам’ять за ходіння по пустелі Ісуса Христа. Як і Ісус, який був позбавлений води і їжі протягом 40 днів, проста людина повторює його подвиг, відмовляючи собі в розвагах, ледарстві і черевоугодництві.

 • Через сім днів після Трійці починається Петрів пісний період. Він не такий суворий, як Великий. У 2020 році він припадає на період з 15 червня по 11 липня. Присвячений осмисленню апостольства, і релігійні люди підносяться внутрішньо через очищення своїх помислів.
 • Піст, який починається в 2020 році 28 листопада і закінчується 6 січня носить назву Різдвяного. У Різдвяний святвечір, 6 січня не дозволяється їсти і пити до появи першої зірки.
 • Успенський – самий короткий. У 2020 р. припадає на період з 14 по 27 серпня. Православні пісні дні – це не модна дієта, як невіруючій людині здасться на перший погляд, це образ земного життя, період утримання не тільки від їжі, але й від будь-яких щоденних насолод, а також свідоме самообмеження в інтересах духовного зростання і очищення.

Історія зародження

Задовго до появи християнської релігії, як час, коли чоловік відмовлявся від земних задоволень заради духовного зв’язку з богом, народився православний піст. Щоб прийняти єдине вірне рішення в непростій життєвій ситуації, вилікуватися від затяжної хвороби, попросити небеса про милість для рідних або свого народу, мирянин «йшов» у себе, відкидаючи звичні ритуали і катуючи плоть. Затяжна відмова від їжі була кшталт подвигу, але для людини, яка хотіла поспілкуватися з богом, це було необхідною частиною життя.

З Біблії можна дізнатися, що на такі ж жертви пішов пророк Мойсей. Завдяки відмові від їжі і води на сорок днів він зумів достукатися до Всевишнього і дізнався про заповіді. Відмова від земних благ на тривалий час (аж до 40 днів) під час зародження християнства була своєрідним проханням про допомогу, з якою людина зверталасядо Бога. Поступово від тривалого обмеження в прийомі їжі відмовилися, але слідуючи традиції, перейшли на чотири дні в рік. Пісні періоди не добровільною жертвою, а формальним виконанням ритуалу, оскільки за такий нетривалий час людина не встигала поспілкуватися з Богом.

Щоб знову наповнити добровільне голодування духовним змістом, Христос відродив попередні тривалі утримання, показавши приклад того, як добровільно відмовився від земних спокус на період сорока днів. Саме тому кожен піст нагадує віруючим християнам, на які жертви пішов Ісус заради їх порятунку.

Пости церковні одноденні в 2020 році

Православний церковний календар на 2020 рік включає суворі пісні дні, звані одноденними, винятком з яких є всі середи і п’ятниці:

 • перший припадає на 18 січня і називається Водохресним святвечором;
 • другий – 11 вересня – це Усікновення глави Іоанна Предтечі;
 • третій – день 27 вересня або Воздвиження Хреста Господнього.

Мирянин повинен провести ці дні в молитвах до Всевишнього в середу і п’ятницю, відхиливши всі мирські задоволення і відкривши душу спілкуванню з Богом.

Пістне меню на 2020 рік

Піст по середах і п’ятницях

Календарний рік включає особливі поодинокі дні – дні православного посту, що припадають на п’ятницю і середу кожного тижня. Пов’язані вони з біблійними оповідями і символізують собою дві найважливіші події з життя Христа.

Подібні дні – це своєрідна підготовка організму простого мирянина до тривалого утримання. Такі щотижневі самообмеження тренують силу волі, дух і відкривають серце людини Богу.

Крім помірності в їжі, миряни відмовляються в ці дні від інших задоволень, в числі яких – читання книг, перегляд телевізора. Однак, для пісних щотижневих днів, коли людині слід утримуватися від будь-яких земних розваг, крім обмеження у виборі продуктів харчування, існують винятки:

 • з 7 по 18 січня 2020 року – Святки;
 • з 10 по 16 лютого;
 • з 24 лютого по 1 березня Масляна;
 • Світлий тиждень – з 20 по 26 квітня;
 • з 8 по 14 червня – Троїцький тиждень.

Таким чином, православні церковні пости в 2020 році – час, коли людина, всіма помислами звертається до Всевишнього. Утримання дозволяє відволіктися від повсякденної земної суєти і звернутися всередину себе, а через себе – до Бога.Create AccountLog In Your Account