Про перепис населення в Україні в 2020 році: реальна чисельність

Вірний спосіб дізнатися чисельність населення в 2020 році в Україні – проведення суцільного перепису. Єдиний за роки незалежності перепис населення в Україні був проведений у 2001 році. При тому, що згідно з рекомендаціями ООН, перепис повинен проходити раз в 10 років. Але Україна вибилася з графіка, а дата чергового перепису переносилася вже кілька разів. Наступна контрольна дата – 2020 рік. Але гарантій його проведення, схоже, ніхто дати не може. Проте, в поточному році планують провести пробний перепис.

Скільки населення в Україні без Криму і Донбасу

Результати перепису 2001 року показали, що в країні проживають 48,45 млн осіб, в т.ч. міського населення – 32,5 млн., сільського – 16 млн чол. Сьогодні навіть без перепису Держстат публікує чисельність населення, ґрунтуючись на природному (народилися і померли) та міграційному (виїхали і прибули в країну) рухах населення.

Так, згідно з його даними, станом на 1 січня 2019 року чисельність наявного населення України склала 42,15 млн чол. і постійного населення – 41,98 млн чол.

Чисельність населення України 2020 без Криму

У порівнянні з даними перепису 2001 року чисельність населення України зменшилася на 6,3 млн. З урахуванням перевищення смертності над народжуваністю, високим рівнем переїзду українців в інші країни на ПМЖ і вибуттям з обліку населення частини територій Донбасу та АР Крим ця цифра виглядає логічною. Тільки конфлікт на Донбасі і анексія Криму «забрали» з загальноукраїнської статистики приблизно 6 млн чол. Реальна перепис покаже, судячи з усього, ще меншу чисельність населення – 38-40 млн чол.

Важливість проведення перепису населення в 2020 році в Україні

Перепис населення дозволяє отримувати соціально-демографічну інформацію про населення в самих різних розрізах: стать, вік, сімейне становище, освіта, місце народження і проживання, національність і громадянство, володіння мовами, характер зайнятості та джерела доходу, міграційні характеристики, житлові умови.

Без цих даних і розуміння сформованих тенденцій складно проводити державну політику у будь-якій сфері, приймати управлінські рішення, обґрунтовувати держпрограми і т. п. Не менш корисною ця інформація буде і для комерційного використання приватними компаніями (обсяг ринку, портрет потенційного покупця в конкретному регіоні і т. д.).

З результатів перепису населення 2020 року можна буде дізнатися реальні цифри міграційних процесів – скільки українців, куди і на як довго їдуть працювати за кордон.

Зараз ці дані найчастіше оціночні і базуються швидше на візовій статистиці.

Результати перепису також потрібні для порівняння з даними по соцвиплатах, в т. ч. Пенсійного фонду та Держслужби зайнятості, по одержувачах субсидій. За підсумками такого порівняння можна виявити безліч дивовижних відкриттів на кшталт “Мертвих душ”. Може виявитися багато домогосподарств, які незаконно отримують виплати.

Версії відстрочки перепису в Україні: головні маніпуляції

За великим рахунком виразних причин, чому влада країни вже майже 10 років переносить проведення перепису населення, немає. Вірніше, перенесення проведення перепису пояснювали відсутністю фінансування, але цей аргумент виглядає надто формальним. Тому нижче не причини, а скоріше версії відстрочки.

Причини для перепису населення в 2020 році в Україні

1. Фінансова сторона. Поточна вартість проведення перепису приблизно відповідає ціні президентських виборів – 2,4 млрд грн або близько того. З одного боку, це, здається, зовсім не та ціна, яка болісно вдарить по держбюджету. За минулі 8 років (починаючи з 2011 р.) представники української влади від різних політичних сил могли б знайти необхідні кошти. З іншого боку, направити на соцвиплати незайві 2 млрд грн з точки зору PR більш раціонально, ніж на перепис з сумнівною цінністю для влади.

2. Політика. Тільки заздалегідь проведений перепис населення міг би якось вплинути на виборчий процес. Наприклад, шляхом порівняння результатів перепису та кількості душ у списках виборців. І такий прецедент побічно проявився – дані Держреєстру виборців на кінець 2018 року порівняно з виборами-2014 якимось дивом зросли приблизно на 1,4 млн чол. Ну а далі зрозуміла технологія: «мертві душі» + адмінресурс = потрібний результат на виборах. Версія виглядає досить логічною.

3. Боязнь реальних цифр. Мовляв, влада боїться показати, що населення стало істотно менше, і його доходи значно впали з 2014 року. Втім, ці аргументи не здаються вагомими, тому що і без перепису зрозуміло, що населення України стало менше на 6-8 млн чол., а рівень доходів або інші соціально-економічні та демографічні показники і тенденції ніякої таємницею не являються. Більше того, влада сама зацікавлена в правдивих оцінках соціально-демографічного портрета суспільства.

Судячи з усього, правда лежить десь посередині – брак політичної волі для прийняття рішення про проведення перепису, політичні цілі для можливих махінацій на виборах, брак коштів та постійні пертурбації в країні (кризи, революції і т. д.). Але це не скасовує важливість знання чисельності населення України в 2020 році та його соціально-демографічних характеристик.Create AccountLog In Your Account