Про зарплати вчителів в 2020 році: чи буде підвищення

З того моменту, як в країні змінився президент, найближче майбутнє України стало найбільш обговорюваною темою у ЗМІ, на інтернет-порталах і навіть просто за чашкою чаю (або чого міцніше). Ні подальший зовнішньополітичний курс, ні стратегії, якими новий уряд планує “розрулювати” важку економічну ситуацію, не розголошувалися простим обивателям. Українцям залишалося лише дивитися телевізор, збирати інформацію і аналізувати розрізнені обіцянки тих чи інших політичних сил.

Проте деякі достовірні дані в засоби масової інформації все-таки просочилися! Мова про одну з найбільш соціально незахищених груп населення – вчителів, зарплати яких істотно зростуть вже з першого січня 2020 року. І якщо мінімальне підвищення окладів складе всього 20%, то деякі педагоги удостояться надбавки у розмірі 70%! Кому дістанеться більше, а кому менше? Торкнеться підвищення тільки педагогічного складу шкіл, або ВУЗам теж пощастить? Давайте розберемо це питання і розставимо всі крапки над “і”!

Підвищення зарплат вчителям в 2020 році в Україні

Згідно із законом “Про освіту”, вже у 2020 році робота вчителів, педагогів і вихователів всіх мастей буде оцінюватися за новими тарифами. Кабмін запевнив українців: законотворча робота, розпочата у січні 2020 року, триватиме до 2023-го і завершиться тим, що ВСІ викладачі і вчителі будуть отримувати солідні зарплати.

Цифри були названі просто фантастичні – аж до чотирьох прожиткових мінімумів, які до 2023 року стануть долею будь-якого викладача. Погодьтеся, звучить дуже оптимістично!

Підвищення зарплат вчителів з 1 січня 2020 року

Згідно обіцянок Уряду, зарплати всіх педагогічних працівників в 2020 році підвищаться на 20-70%!

Володимир Гройсман запевнив громадян, що це – не порожні обіцянки, а планомірна робота, яка була розпочата ще в 2017 році. Так, до початку 2019 року заробітна плата освітян в середньому по країні вже підросла на 75%! Проте раніше додаткове фінансування діставалося не всім – наприклад, залишалися незмінними зарплати працівників профосвіти, вихователів дитсадків та працівників тих освітніх установ, які вважаються позашкільними. Проте урядове засідання 10 липня 2019 року поставило крапку в цьому питанні. В прийдешньому 2020 році, будуть підвищувати зарплати для всіх!

Найбільш суттєві надбавки отримають вихователі дошкільнят, працівники виробничого навчання, а також молоді педагоги, позбавлені надбавок за стаж і змушені в буквальному сенсі працювати за копійки. Крім того, Лілія Гриневич (міністр освіти і науки України) повідомила, що вчительські оклади будуть прив’язані до рівня прожиткового мінімуму – а значить, зможуть рости разом з ним по мірі стабілізації економічної ситуації в країні.

Кому і на скільки підвищать зарплати з 1 січня 2020 року

Судячи з інфографіки (див. нижче), поширеною в ЗМІ, мова йде про такі цифри:

Молодий вчитель, що ледь приступив до викладання (і тому не має стажу), буде отримувати 7643 гривні (тобто на 41% більше, ніж у поточний момент). Ця сума враховує десятивідсоткову надбавку за престижність, а також надбавку за перевірку зошитів. Якщо додати до цього річну винагороду та оздоровчі виплати, педагог-початківець зможе претендувати на платню у розмірі 8801 гривні. Ще недавно зарплата молодого вчителя дорівнювала 4500 гривень, так що різниця більш ніж вражаюча!

Зарплата молодого вчителя в 2020 році зросте більш ніж на 40 відстотків

Досвідчений вчитель зі стажем буде отримувати як мінімум 10500 гривень. Надбавка до окладу виявиться не настільки вражаючою, як у молодих фахівців, але все ж досить приємною – 28%. Поки що педагоги навіть з урахуванням тридцятипроцентної надбавки за стаж, а також доплат за престижність і перевірку зошитів, отримують в середньому 8182 гривні;

Про зарплату досвідченного вчителя у 2020 році

Молодий вихователь дитячого саду без досвіду роботи отримає оклад у розмірі 6369 гривень (за іншими даними – 6623 гривень). Оскільки в поточний момент початківці працівники дитсадків можуть претендувати лише на 4173 гривні (і це з урахуванням надбавки за престижність!), підвищення 2020 року складе 52%;

Досвідчений вихователь дитсадка зі стажем більше 21 року буде отримувати 9100 гривень. Ця сума враховує надбавку за престижність. Якщо порівнювати це з цифрами 2019 року, оклад вихователів дитсадків підвищиться на 40%;

Підвищення зарплат вихователів в дитсадках в 2020 році

Молодий педагог у закладах профтехосвіти зможе претендувати на оклад в розмірі 7700 гривень (з надбавками за посаду завідувача майстерні). Варто відзначити, що саме ці працівники освіти отримають найбільш значні надбавки – різниця між окладами майстрів в 2019 і 2020 році складе 69%!

Досвідчений майстер, який займається профосвітою більше 21 року, отримає надбавку в розмірі 40%. У результаті його зарплата складе 9800 гривень. Сюди входять як 30% надбавка за стаж, так і десять відсотків за завідування майстернею.

Інші працівники дошкільної, позашкільної та передвищої освіти отримають надбавку до окладу в розмірі 10%.

Навіщо потрібно підвищувати зарплату вчителям

Коли у молодих вчителів перестане боліти голова від питання, як вижити на зарплату, можна буде говорити про престижність професії педагога.

В інтернеті вже прозвучали не тільки радісні, а й засуджуючі вигуки: багато українці дивуються, чому це зарплати підвищують саме вчителям, а не медикам та іншим працівникам бюджетної сфери. Крім того, не тільки зарплати зміняться, але і деякі умови роботи – зокрема, вихователі дитячих садків отримають право на розширену відпустку (56 днів, тобто на два тижні більше, ніж було раніше). Що ж, давайте розберемося, чому вчителі і вихователі заслужили таку щедрість з боку уряду!

В першу чергу важливо розуміти, що мова йде не про зліт зарплат до якихось захмарних висот, а всього лише про “підтягуванні” окладів працівників сфери освіти, які в поточний момент ледь зводять кінці з кінцями. Так, Лілія Гриневич звернула увагу на тотальну нерівність між педагогами ВНЗ і людьми, які працюють з дошколятами. Оскільки ця робота не є простою, а вимагає від вихователів уваги, швидкості реакції і максимальної віддачі. По суті, від них залежить здоров’я дітей!

Окрім матеріальної підтримки громадян, які працюють з самими юними українцями, варто відзначити і оновлення педагогічного складу шкіл. На жаль, з кожним роком молодь все менш охоче йде в падагогічні ВНЗ, боячись низьких зарплат і розуміючи, що на голому ентузіазмі далеко не заїдеш (і сім’ю не прогодуєш). До того моменту, як педагог почне отримувати прийнятну зарплату, може пройти 5 або 10 років! Як правило, за цей час юнаки і дівчата встигають розчаруватися і знайти роботу в іншій сфері. Саме з цим бореться новий закон – він дає вчителям можливості для старту, не прирікаючи їх на жебрацький оклад.

В уряді вже дали хід новій постанові, яка регулює поступове зростання мінімальних зарплат для вчителів від поточного рівня до чотирьох прожиткових мінімумів. Реформа торкнеться всіх педагогів, починаючи з дев’ятого розряду.

Чи виправдає себе стратегія українського уряду, і чи потягнеться українська молодь в сферу освіти, наповнюючи аудиторії педагогічних Вузів, стане ясно не раніше грудня 2020 року.

Скільки грошей потрібно на підвищення зарплат

Неважко здогадатися, що анонсоване підвищення окладів педагогам – ініціатива не тільки благородна і корисна для суспільства, але і вкрай… дорога. Так, в поточний момент мінімальний оклад працівника сфери освіти становить близько 1,73 прожиткових мінімумів, а до 2023 року цю цифру планують довести аж до 4,0! Кабмін України навіть озвучив графік, згідно з яким найближчим часом будуть зростати заробітки вчителів.

Заробітна плата педагогів України буде зростати щорічно

Щоб відбулося підвищення, з бюджету України 2020, доведеться додадково виділити 25 млрд гривень.

  • 2019 – 1,73 прожиткових мінімуму;
  • 2020 – 2,5 прожиткових мінімуму;
  • 2021 – 3,0 прожиткових мінімуму;
  • 2022 – 3,5 прожиткових мінімуму;
  • 2023 – 4,0 прожиткових мінімуму.

Фактично, вчителі та вихователі всіх розрядів отримають не просто надбавку, як було раніше (на 25% в 2018 році і на 9% в 2019 році). Зміниться сам посадовий оклад – для семи підгруп педагогічних працівників, п’яти підгруп науково-педагогічних працівників, а також чотирьох підгруп наукових працівників. За розрахунками різних державних структур, подібна ініціатива потребує додаткових вливань з державного бюджету України в розмірі 21 (за даними МОН) або 25 (за даними Лілії Гриневич) мільярдів гривень.

Важливо розуміти, що ці 21 (25) мільярдів – сума, яка покриє не все реформування тарифної сітки, а лише витрати, заплановані на 2020 рік. Міністерство освіти України підрахувало, що підвищення зарплат у сфері освіти до 4 прожиткових мінімумів може обійтися країні в 236 мільярдів гривень. Зрозуміло, що такі суми не закладалися в бюджет.

Отже, хоч підвищення зарплат і було анонсовано урядом, поки незрозуміло, з яких коштів будуть виплачуватися настільки щедрі надбавки.Create AccountLog In Your Account