Прогнози про Зеленського на 2020 рік

Важко описати, як сильно обрання Володимира Зеленського президентом України потрясло весь світ! Політики, фінансисти, економісти, представники великих видань і вчені всіх мастей – кожному з них цікаво дослідити ситуацію і проаналізувати її зі своєї точки зору. Не дивно, що прогнози про майбутнє України, яким воно може стати в 2020 році, обрушуються на наші голови пачками! І в такий момент важливо відокремити зерна від плевел.

Але як зрозуміти, яким джерелам варто довіряти, а яким ні? Як вгадати, який сценарій здійсниться зі стовідсотковою точністю, а які залишаться на папері? Відповідь невтішний: ніяк! Залишається тільки вивчати всілякі прогнози, оцінювати їх з точки зору свого особистого досвіду, а потім вирішувати, чи згодні ви з тим чи іншим джерелом, або його прогноз здається не надто реалістичним. А щоб допомогти вам у цій непростій справі, ми розглянемо три найбільш ймовірні сценарії для 2020 року і аргументацію експертів на користь кожного з них.

Сценарій №1: Слабкий президент

Порошенко із Зеленським на сцені Олімпійського стадіону

Негативний прогноз: є ризик, що скоро репутація Зеленського стане навіть гірше ніж у Порошенка.

Якими б гарячими не були суперечки навколо кандидатури Зеленського, в одному питанні думки експертів сходяться: на жаль, новообраний глава держави не має ніякого політичного досвіду. Футурологи і фінансисти прогнозують, що на початку свого президентського терміну Володимир Зеленський спробує догодити народові абсолютно у всьому – а значить, спробує “смикати за всі ниточки”, починаючи одну реформу за іншою, але жодну з них не доводячи до кінця. Все це негативно відіб’ється на рейтингу партії “Слуга народу”.

Втративши довіру громадян, Зеленський виявиться без підтримки, і в 2020 рік увійде не могутнім лідером країни, а безправним номінальним “гарантом”, який насправді нічого не гарантує, і не контролює і вже тим більше нічого не зможе зробити. Реальна влада опиниться в руках парламенту та опозиційних формацій.

Думки експертів

 • Військовий оглядач Серж Марко зазначає, що поточний глава Генштабу ЗСУ відпускає на адресу Зеленського вкрай невтішні висловлювання. Згадавши в одному з інтерв’ю “повстанців”, президент не на жарт розлютив військовослужбовців (адже в ДНР і ЛНР – цитата, – “немає ніяких “повстанців”, є тільки російська агресія”). Необережне слово стало соломинкою, яка зламала хребет верблюдові – і без того невисокий авторитет Зеленського в очах військових впав ще нижче. А якщо додати до цього обіцяні кадрові перестановки, можна однозначно сказати, що підтримки з боку армії президент не отримає. Заміна нинішнього глави Генштабу тільки роздратує консервативних, вірних своєму начальству військовослужбовців.
 • Політолог Петро Олещук вважає, що в 2020 році країна зануриться в хаос, а недосвідчений президент загрузне в болоті бюрократичної тяганини. В уряді сформується антипрезидентська коаліція, і якщо до цього моменту Зеленський стримає обіцянку і доб’ється ухвалення закону про імпічмент, то вже скоро він впаде жертвою власного законопроекту.
 • Аналітики Times попереджають: президент, який не має ні авторитету, ні досвіду, може потрапити під вплив відомого маніпулятора і великого гравця на політичній арені – Володимира Путіна. Якщо це відбудеться, ні про який захист українських територій не буде йти і мови, а значить, багатомільйонна армія шанувальників Зеленського швидко порідшає. Ймовірно, “гарант” не зуміє утримати Україну від остаточного розвалу – із-за вираженого відчуження армії від президента (див. вище) Путін зможе шантажувати Зеленського, погрожуючи йому ескалацією конфлікту. Якщо в цей момент глава країни покаже слабину і надасть ДНР і ЛНР автономію, його авторитет в очах українців завалиться остаточно.
 • Сергій Фурса припускає, що в найближчому майбутньому Україну може очікувати дефолт. Причиною цього стане повернення Коломойського і лояльність новообраного президента до олігархату. Україна перестане бути країною, привабливою для інвестицій, зовнішні партнери почнуть розривати відносини в односторонньому порядку, а незабаром стане неможливою і співпраця з МВФ. Саме на 2020 рік приходиться максимальне значення виплат за позиками, але Володимиру Зеленському просто нічим буде розплатитися. Курс гривні впаде, показник інфляції злетить до небес, а країна зануриться в глибоку кризу.
 • Владислав Іноземцев указує, що в 2020 році від Зеленського будуть чекати виконання обіцянок відразу. На жаль, навіть якщо з якоюсь реформою президент досягне успіху, інші можуть виявитися повним провалом. Особливо це стосується боротьби з корупцією (заняття вкрай невдячне, особливо в рамках усталеної в Україні судової системи). До осені 2019 року Зеленський через свою недосвідченість і лояльність до Ігоря Коломойського позбудеться підтримки громадян.
 • Анатолій Вассерман категоричний: на його думку, Зеленський не виправдає сподівань, покладених на нього українцями. Ймовірно, він обійдеться без імпічменту і дотягне до кінця президентського терміну, але в підсумку до нього будуть ставитися з таким вираженим негативом, як зараз до Петра Порошенка.

Сценарій №2: Ні туди, ні сюди

Плакат партії Зеленського - Слуга народу

Нейтральний прогноз: не отримавши підтримки парламенту, президент не зможе ні на що впливати.

Далеко не всі експерти дотримуються негативної точки зору, прогнозуючи майбутнє України в 2020 році. Багато хто вважає, що в глобальному сенсі в країні нічого не зміниться – ні в хорошу сторону, ні в погану. Володимиру Зеленському сильно нашкодить його політична недосвідченість і відсутність авторитету, але це не стане чимось критичним. Президент не зможе впоратися з обіцяними реформами, і країна продовжить рухатися в тому ж напрямку, який поставив попередній президент. У числі іншого, Зеленський не стане форсувати вступ України в НАТО, але і не ризикне остаточно розірвати зв’язки.

Не виправдавши завищені очікування армії своїх фанатів, президент можливо позбудеться підтримки на парламентських виборах, і з-за цього державний устрій України поступово перетворюється з парламентсько-президентського в суто парламентську. Кістяк партії “Слуга Народу” увійде до складу Верховної Ради і дозволить Зеленському озвучувати свою позицію, але для прийняття важливих рішень у нього просто не вистачить голосів. Єдиний спосіб просунути ту чи іншу ініціативу – лавірувати між іншими партіями та ситуативно відшукувати тимчасових союзників, щоб домогтися ухвалення нових законопроектів.

Прогнози аналітиків та експертів

 • Військовий експерт Олег Жданов не згоден з позицією колег, які прогнозують відкритий конфлікт в 2020 р. між армією України і президентом. На його думку, незамінних людей немає, так що Зеленський зможе без проблем поміняти голову Генштабу – на місце будь-якого генерала претендує безліч впливових і амбітних полковників, так що проблем з кадрами не буде. Втім, щоб поліпшити стан української армії, новому президенту доведеться зробити багато кроків – наприклад, притягнути до відповідальності осіб, чиї дії позначилися на ситуації в Іловайську, Дебальцевому, Савур-Могилі; переробити статут ЗСУ, що залишився з радянських часів; розділити обов’язки глави Генштабу на дві посади – начальника головнокомандувача; і т. д. Якщо Володимир Зеленський не перейметься цими питаннями, армія продовжить варитися у власному соку.
 • Серж Марко вважає, що ескалація конфлікту на сході України малоймовірна. Скоріше всього, Зеленський не ризикне йти на поступки Володимиру Путіну, відмінно розуміючи, що український народ йому цього не пробачить. Путін також не стане тиснути – зараз Росії невигідно активне військове протистояння, особливо напередодні парламентських виборів в Україні. Отже, ситуація в районі ДНР і ЛНР залишиться без змін.
 • Сергій Фурса (фахівець з інвестиційної компанії Dragon Capital) висловився не тільки про негативний сценарій розвитку подій, але і про два інші, що залишилися (нейтрального і позитивного). На його думку, якщо Володимир Зеленський зможе утримати симпатії МВФ до України на колишньому рівні, падіння в кризову безодню очікувати не варто. Так, економічна ситуація в Україні поступово буде погіршуватися, а гривня продовжить дешевшати, але все це буде відбуватися повільно, без різких стрибків.
 • Керуючий AVentures Capital – Андрій Колодюк, – вважає, що обсяг інвестиційних потоків в найближчий час, в тому числі і в 2020 році – не скоротиться, або несуттєво скоротиться. Так, українські IT-підприємства досі привабливі для зарубіжних інвесторів. Венчурний ринок буде відмінно відчувати себе при новому президенті – в основному тому, що від Зеленського на цьому терені мало що залежить.
 • Видання Guardian також висловилося щодо ситуації в Україні. На думку журналістів, провал президента Порошенко був закономірний, але його наступник навряд чи зможе різко змінити ситуацію в країні. Обираючи Володимира Зеленського, 39% українців сподівалися на зниження вартості послуг ЖКГ, 36% – на усунення депутатської недоторканності, а ще 32% – на агресивну антикорупційну кампанію. Як мінімум одній із цих надій не судилося збутися – глава держави не зможе вплинути на вартість комунальних послуг, причому не тільки з-за плачевного стану казни, але й тому, що у президента немає таких повноважень.
 • Політолог Віталій Кулик сумнівається, що новий глава держави здатен приймати зважені кадрові рішення. Отже, вже у 2020 році на важливих постах виявиться безліч недосвідчених і некваліфікованих фахівців. У тому ж, що стосується зовнішньої політики та взаємодії з Росією, Зеленський постарається лавірувати – уникати важливих зустрічей (у тому числі з Путіним і Медведєвим) і відкладати серйозні рішення. Отже, схід України загрузне в болоті військового протистояння на довгі роки.

Сценарій №3: Розквіт України

Президент Зелеський в парламенті України

Позитивний прогноз: Володимир Зеленський сподівається втілити утопічні ідеї свого серіалу в життя.

Як би сильно ЗМІ, політологи та фінансисти не критикували нового президента України, деякі експерти вважають, що в сформованій ситуації є певні плюси. Так, Володимир Зеленський вже привніс в політтехнології принципово нову систему мислення, використовував революційний спосіб взаємодії з електоратом, і може цим не обмежиться!

До виборів Зеленський “підігріє” популярність партії “Слуга народу” і отримає на дострокових виборах достатню кількість голосів у Раді. Ймовірно, новий президент буде активно використовувати свою основну фішку – тотальну публічність, – регулярно звертаючись до громадян через соцмережі. Спираючись на підтримку США й інших західних країн, він зможе укомплектувати уряд лояльними фахівцями і запустить переможну серію реформ – починаючи з питань імпічменту і недоторканності і закінчуючи детінізацією економіки.

Що думають експерти

 • Третій шлях, який Сергій Фурса описує в своїх прогнозах, здатний вивести Україну з нейтральної або негативної позиції на позитивну. Якщо Володимир Зеленський запустить Службу фінансових розслідувань і дасть їй достатні повноваження, це підтримає українських бізнесменів і стане справжнім проривом на економічному терені.
 • З думкою Фурси солідарний і інший економіст – Сергій Монін. Він вважає, що новий президент може досягти успіху в боротьбі з корупцією і максимально підвищити інвестиційну привабливість країни в очах інших держав. За рахунок цього подорожчає сировина, а економіка покаже впевнене зростання вже до початку 2020 року.
 • Українська журналістка Катя Горчинська опублікувала в “The Guardian” власний прогноз. На її думку, Володимир Зеленський зможе досить швидко виконати частину своїх передвиборних обіцянок – наприклад, домогтися прийняття законопроекту, що усуває депутатську недоторканність. Хоча парламент, як правило, блокує подібні ініціативи, напередодні виборів у Раду деякі партії можуть підтримати Зеленського (і цим покращити свій рейтинг в очах електорату). Що стосується боротьби з корупцією, то все залежить від кадрових рішень президента – наприклад, від призначення генерального прокурора. В даний момент у Зеленського є шанс стримати більшу частину своїх обіцянок; питання в тому, чи зуміє він цим шансом скористатися.
 • Власник “Текстиль Контакт” Олександр Соколовський вказав на неймовірну працездатність Володимира Зеленського – схоже, новий президент України дійсно може лягти кістьми за ті ідеї, які він просуває. Крім того, Соколовський вважає його максимально порядною людиною, орієнтованим не на збагачення, а виключно на боротьбу з тим, що самого Зеленського дратує в роботі держструктур.
 • Німецький політолог Андреас Умланд вважає, що Україна в очах Заходу є радикально налаштованою країною, що важко приймає “нетипових” політиків. Однак професія Володимира Зеленського (комік, актор, творець гумористичних проектів) не позначилися на результатах голосування в негативному ключі. Це може вплинути на репутацію України, показавши її в більш вигідному ключі. Руйнування стереотипів призведе до того, що країни Заходу з більшою охотою підуть назустріч українському президенту.
 • Іван Яковина, працівник видання “Новий Час”, висловив думку, що Зеленський зовсім не налаштований на близьке спілкування з Путіним. Навпаки, його основна мета – активна взаємодія з Європою і Сполученими Штатами Америки. Неспроста нового президента України не раз порівнювали з Дональдом Трампом – вони обидва стали повною несподіванкою, що похитнула світові політичні еліти. Крім того, вони вважали за краще піар через соцмережі класичного формату президентських кампаній. Трамп одним з перших привітав Володимира Зеленського з результатами виборів і запевнив його, що Вашингтон готовий допомогти Україні в її боротьбі за демократію і самостійність. Якщо між главами держав складуться теплі стосунки, Зеленський зможе отримати від Трампа додаткову підтримку і перевести протистояння з РФ на якісно інший рівень.
 • Іван Апаршин (член команди президента) вже озвучив основні кроки, з яких Володимир Зеленський почне перетворення української армії і системи нацбезпеки. Важливим пунктом програми реформування є переведення силових структур на контрактну основу, що забезпечить приплив мотивованих професіоналів. Бюджет Міністерства оборони буде зроблений максимально прозорим, щоб кожен українець міг дізнатися, на що витрачаються податки. Оборонні держзамовлення також будуть викладені у відкритий доступ, що дозволить уникнути картелізації військової сфери і забезпечить чесну конкуренцію між державними та приватними підприємствами. Співробітництво з НАТО і Європейським союзом буде продовжено, а посадові особи, винні в жахливих подіях Іловайська та Дебальцевого, відповідатимуть перед законом за свої проступки.

Висновки

Поки що рано говорити про те, який із сценаріїв здійсниться в 2020 році. Все, що нам залишається – пильно спостерігати за політичною ареною і робити висновки про те, чи виправдає Володимир Зеленський очікування простих громадян!Create AccountLog In Your Account