Стрітення Господнє в 2022 році

Стрітення Господнє в 2022 році буде святкуватися православною церквою як зазвичай 15 лютого (у вівторок). Це не перехідна дата, 15 лютого Стрітення святкується щорічно. Це одне з великих свят, яке супроводжується урочистим богослужінням і освяченням води. Також, коли святкується Стрітення, в православ’ї прийнято відзначати день християнської молоді.

Що це за свято – Стрітення Господнє

Можна почути від глибоко віруючих людей, що Господнє Стрітення – це двонадесяте свято. Але не всі розуміють, що означає це словосполучення. Двонадесяте свято – це торжество, пов’язане з одним з 12 найбільш значимих для християнства подій.

Стрітення – це свято з історією. Згідно давніми переказами, в цей день Йосип і Марія принесли немовля Ісуса до єрусалимського храму. У біблійній історії говориться, що немовля Ісус за іудейськими традиціями був обрізаний на 8 день, а на 40-й після народження його принесли до священиків. Ніякі інші чинники не впливають на те, якого числа святкується Стрітення. Це завжди одна дата – 15 лютого, 40-а доба після Різдва.

Традиції та обряди

Стрітення святкують не тільки православні, деякі протестантські деномінації теж визнають це торжество. Час і особливості культурного розвитку людства вплинули на традиції і обряди святкування. Святкування містить в собі елементи християнства і слов’янського язичництва.

У храмах традиційно проводиться літургія і всенічне бдіння, а після завершення богослужіння відбувається молебень і освячення води. Православні вірять, що в цей день Господь особливо розташований до прохань і благання віруючих.


Святу Стрітенську воду п’ють як цілющий засіб. Православні вірять, що вона здатна позбавляти від хвороб і давати сили. Також в храмах освячують воскові свічки. Віруючі приносять їх в будинок і запалюють перед домашнім іконостасом. Цей християнський ритуал приносить мир і благополуччя в сім’ю, очищає житло від негативних енергій і злих духів.

Що ще почитати: Чи можна виходити заміж у 2022 році

У Стрітення також проводяться і язичницькі обряди. Молоді дівчата ворожать на судженого, роблять очищаючі магічні ритуали. У магічних заходах використовують церковні свічки і воду, освячену в храмі.

Що не можна робити на Стрітення Господнє

Православні християни вірять, що Стрітення є одним з найбільших свят. Тому дотримуються традиційних заборон і намагаються цей день присвячувати Богу і духовному розвитку. Віруючим і знаючим, що за свято відзначається 15 лютого, Бог не ставить в гріх будь-які справи, зроблені за потребою. Але за переказами святих отців в цей не можна працювати і порушувати традиції свята.

Тому глибоко віруючі люди, коли відзначають Стрітення, дотримуються заборон. Ось основні вимоги до православних християн в це торжество:

 • заборонено спізнюватися на богослужіння або пропускати його;
 • не можна виконувати важку фізичну роботу, забиратися або прати, все стоїть підготувати напередодні;
 • варто утриматися від туги і печалі, не зневажали і не сваритися;
 • заборонено приходити в храм, не примирившись з кривдниками або ворогами;
 • в цей день не варто з’ясовувати стосунки, мир і гармонія допоможуть духовному розвитку;
 • не варто вирушати в дорогу, але якщо не можна відкласти поїздку, потрібно зайти по шляху храм і помолитися;
 • не можна йти з храму без освяченої води і свічок.

У цей день корисно сходити на сповідь і причастя всією сім’єю, щоб очистити свою душу і почати з чистого аркуша свій подальший шлях духовного розвитку.


Багато з цих традицій є актуальними не тільки в двунадесяті свята. Прийнято також влаштовувати застілля і бенкету, ходити в гості. Щоб більше уваги приділити духовну їжу, частування краще приготувати з вечора. В цей день в давнину побожні люди відправлялися в паломництво по святих місцях і монастирях.

Народні прикмети та приказки

Стрітення на Русі святкували ще в дохристиянські часи. Тільки в язичницької традиції цей день відзначався як зустріч зими і весни. Тому в народі були прикмети, пов’язані з погодою. Слов’яни в цей день визначали, якою буде весна і літо за такими прикметами:

 • великі бурульки на дахах – до хорошого урожаю кукурудзи;
 • ясне небо в ніч перед торжеством вважалася передвісником високої врожайності фруктів і ягід;
 • якщо в цей день почалася відлига, це сповіщає теплу осінь;
 • сонячна погода в цей день обіцяла пасічникам успіх;
 • дощ в цей день сповіщав про тепле літо, а снігопад обіцяв пізні весняні заморозки;
 • якщо віє хуртовина – буде рання відлига в березні.

У давнину люди вірили, що якщо окропити Стрітенської святою водою в хліві всю худобу, то в отари не буде втрат і хвороб. Є ще одна прикмета, пов’язана зі Стрітення. У цей день господарі випускали на подвір’я птицю, і якщо півень напивався води з калюжі – це вважалося передвісником затяжної зими.

Стрітення Господнє в 2022 році – це одне з найбільших свят, що відзначаються православною церквою. Тому віруючим людям, тим, хто шанує християнські звичаї, важливо провести цей день гідно, займаючись молитвами, благими справами і відвідуванням богослужінь.Create AccountLog In Your Account