Святки в 2020 році в Україні

У 2020 році традиція святкування Святок в Україні залишиться незмінною, відзначати їх будуть від Різдва Христового до Хрещення. Насправді це не зовсім свято. Просто протягом декількох днів, між важливими подіями для християн, прославляється народження Ісуса, при цьому проводяться стародавні обряди і виявляється шана традиціям предків. З плином часу, Святки зазнали змін, про які буде сказано нижче.

Коли будуть Святки в 2020 році

На відміну від більшості церковних дат, які рік від року припадають на різні числа, дати Святок залишаються незмінними. Кожен може сам розрахувати період цих свят. Початок святкування стартує напередодні Різдва, на Святвечір, 6 січня. Тривають Святки до 18 січня, коли настає Водохреща і тривають, таким чином, протягом 12 днів.

В 2020 році дата Святок не змінюється. Народні гуляння і загальні веселощі триватимуть від 6 до 18 числа першого місяця року.

Сьогодні люди не так шанують традиції, як це бувало раніше. Особливо це помітно у великих містах. Сучасні святкування можуть бути влаштовані лише в конкретні дати – це зазвичай Різдво, Щедрий вечір (13 січня) і день Василя Великого (на наступний день). Для тих, хто вірує, цей період пов’язаний з певними обмеженнями.

Історія свята

Святки глибоко зав’язані своєю історією з язичницькою вірою. Перші описи зимових гулянь українського народу, під час яких ворожили і виряджалися, зустрічаються в літописах, яким понад 1500 років. Є думка, згідно з яким у предків у ці дні вшановували небесних богів. Для цього проводилися обряди, покликані забезпечити народ рясним урожаєм.

Тоді вірили, що в ці дні лютують темні сили. Щоб подолати їх, люди рядилися в шати, гуляли по вулиці, шуміли і голосно співали, відлякуючи нечистих духів.

Навіть коли на Русі з’явилося християнство, виявилося, що гуляння народу неможливо викорінити. Тоді свято потроху трансформувався в догоду старим традиціям і новій вірі. Святки стали періодом святкування появи на світ Сина Божого. Протягом 12 днів народ міг веселитися, їсти досхочу і отримувати масу задоволення. Тоді святкування стали завершувати Хрещенням, коли можна було провести очищення тіла і духу і покаятися в гріхах. Прийняття християнства внесло значні зміни в Святочні гуляння, але відгомін язичницької віри видно і по сей день.

Народні традиції і звичаї

На Святки в церковних закладах відбуваються служби, що прославляють Христа і вихваляють Його появу. Поки триває цей період, обов’язок кожного православного християнина – потрапити хоч на одне з цих богослужінь. У дні свята також обов’язково треба пом’янути покійних рідних, запалюють свічки для упокоєння душі, влаштовують панахиди.

Початок Святок знаменується особливим розмахом. Здавна повелося, що частування в ці дні повинні бути особливо різноманітними, тоді цілий рік супроводжуватиме благополуччя.

З настанням Святвечора настає і час Чудес. Тоді господині беруться за виготовлення пісних страв, так як Різдвяний піст ще не закінчено. З обов’язкових страв можна відзначити кутю – це каша з зерна, з додаванням меду і сушених фруктів. Також допускаються пироги, млинці, інші види випічки, киселі і компоти.

У Різдво і Щедрий вечір допускаються м’ясні, рибні і овочеві страви. Згідно з давньою традицією, якщо минулий рік був ознаменований смертю близьких, для них кладуть столові прибори, як і для живих. Вважається, що на Святки душі померлих можуть ненадовго повернутися на землю, а значить, їх потрібно привітно зустріти.

Протягом Святок не варто займатися тяжкою працею. Приготування їжі, та інших домашніх справ це не стосується.

Також не слід ухилятися від заробітку в ці дні, адже офіційний відпочинок після настання Різдва завершується. Віруючі люди повинні допомагати нужденним, залишаючи їм милостиню. Коли серед близьких є люди скромного достатку, їх слід пригостити чим-небудь або допомогти якось інакше, щоб святковий настрій був у всіх.

Колядки

Звичай колядувати укорінився ще в часи Русі. Діти і дорослі вбиралися в образи героїв казок, нечистої сили або лісових звірів, ходили від хати до хати і співали пісні-колядки.

Після появи християнської віри, у текстах колядок стали славити Христа, влаштовуючи часом і костюмовані виступи. Частина людей несла зірку, що зображає Вифлеємську, інші поставали в костюмах ангелів.

Якщо в ваш будинок під час Святок постукали колядники, почастуєте їх солодощами і дайте трохи грошей.

Ворожіння під час Святок

Слід відзначити, що Святки – це особливі дні, коли люди намагаються відкрити завісу майбутнього. Для дівчат ворожіння між різдвяними та водохресними святами було обов’язковим. Вони намагалися вивідати характер майбутнього нареченого, особливості зовнішності.

Дівчата, що не мали чоловіка, нерідко влаштовували зустрічі під одним дахом, щоб провести різні обряди. Святочні ворожіння відбувалися по волосинці, по воску, що виливався у воду, по колечку і з використанням інших предметів. Процес ворожінь проходив під святочні пісні, люди багато веселилися і жартували.Create AccountLog In Your Account