Трійця в 2022 році

Зустрічати свято Трійці християни усього світу будуть в червні 2020 року. За значущістю в Церковному календарі християнське свято стоїть на другому місці після Великодня. Інакше його називають П’ятидесятницею в честь Святого духа, що зійшов з небес на дванадцять апостолів в п’ятдесятий день від Воскресіння Христового. Свято Трійці нагадує православним про трьох іпостасях Бога, про шанування Отця, Сина, Святого Духа, означає народження Церкви Христової, яка об’єднує всіх віруючих людей.

Дата в 2020 році в Україні

Щорічно дата Православної Трійці розраховується заново, так як залежить від дня проведення Пасхи, також рухомого церковного свята. У 2022 році Трійця припадає на неділю, 12 червня, але за традицією багато хто відзначає його до вівторка включно, тобто три дні.

Повний період свят Православної Трійці включає:

  • Преполовєніє – 25-ий день від дати Великодня, або половина шляху;
  • Семик, або Зелені Святки  – дівоче свято, що випереджає прихід Святої Трійці;
  • Троїцький тиждень, або Русальний – відкривається святом Трійці, наповнений віруваннями про перебування на землі русалок, що вийшли з води, час обрядів прощання з весною;
  • Духів день – другий після Трійці, відзначається в понеділок, інакше називається День Святого Духа;
  • Петрівські заговини – проводи весни, напередодні Петрового посту.

В цілому, Трійцею завершується весняний цикл, після якого відкривається літній сезон.

Як відзначали Трійцю наші предки

Свята Трійця творить світ, освячує його. Не випадково, дата за церковним календарем випадає на час цвітіння, яскравої зелені, що розпустило листя. Під час підготовки до свята віруючі прикрашають будинки молодими гілками рослин, покликаними захищати від хвороб, нечистої сили.

У день Трійці було прийнято відвідувати ранкове богослужіння, після якого православні християни зазвичай йшли до старших родичів, дарували подарунки у вигляді випічки, частування на святковий стіл, бажали всім добра і радості.

На Трійцю на Русі освячували колодязі у дворах. У святковий день молодь часто збиралася в лісі на пікніки. Ігри, забави, пісні, частування, жарти піднімали настрій усім, ніхто не нудьгував. Хлопці доглядали собі наречених, а дівчата задивлялися на женихів.

Свято Трійці в Україні завжди світлий, наповнений радістю оновлення. Після відвідин церкви, християни проводили народні гуляння, які об’єднували людей. Заздалегідь готували смачні пироги, короваї, якими щедро ділилися. Одягали святковий одяг, дівчата вбиралися в найкращі сукні, щоб залучити женихів. Сватання на Трійцю було добрим знаком довгого і щасливого сімейного життя.

Традиції свята

На Русі був поширений гарний звичай для незаміжніх дівчат, згідно з яким вони плели вінки із зібраних квітів і різнотрав’я, потім кидали в річку. По тому, як пливе вінок, вгадували свою долю. Рівне рух по річковій гладі пророкувало швидке заміжжя.

Вважалося, що на Трійцю прокидаються русалки, через які було небезпечно купатися у водоймах – річкові діви, або русалки, можуть піймати плавця і залоскотати до смерті. Відвідувати лазню, обливатися колодязної водою не заборонялося. Для вигнання річкових дів проводили спеціальний обряд. Майстрували опудало русалки, водили навколо нього хороводи. Потім учасники ділилися на дві групи, які намагалися відібрати опудало один у одного. На завершення виносили «русалку» за околицю, розривали на дрібні частини, розкидаючи їх по землі.

Протягом Троїцького тижня дівчата бавилися тим, що вечорами вбиралися в річкових дів з розпущеним волоссям, лякали сусідів. Потойбічні сили потрібно було задобрити, щоб вони не будували підступи, тому на берегах для них залишали частування.

Прикмети і заборони на Трійцю

Під час проведення церковного свята особливо вірили в прикмети цього дня:

  • потрапити під дощ – до удачі, виконання заповітних мрій;
  • сильна гроза – до вигнання злих духів;
  • побачити веселку – на щастя.

Вважалося, що рослини, зібрані в троїцький тиждень, мають особливу цілющу силу. У лісі молоді дівчата уважно прислухалися до зозулі – скільки разів прокукує, стільки днів залишилося жити до заміжжя в батьківському домі.

За церковними правилами весіль на свято не намічали, вінчання не проводили. Християни на Трійцю тільки дякували бога за все, не просили ні про що.

Перед трапезою стелили нову скатертину, яка була символом ситості, достатку. Готували традиційні страви – млинці, запечену курку, ягідні киселі, пироги. Окрасою столу був святковий коровай. У тісто закладали монетку – той, кому вона потрапляла, весь рік був щасливий, багатий. Заборона поширювалася на надмірності в обжерливості, алкоголі.

У святковий день забороняли шити, в’язати, працювати в поле. Світлий день не можна затьмарювати сварками, образами, думати про нечистому.

Гарне церковне свято Трійці допомагає зберегти традиції, пробудити добрі почуття, духовно об’єднати християн.

Більше про історію Дня Святої Трійці і традиціях його святкування дивіться у відео….Create AccountLog In Your Account