Великий піст в 2022 році

Вся віруюча православна спільнота буде відзначати Великий піст в 2022 році. Він передує Світлому святу Великодня. Така традиція сягає корінням у давнину і виникла на зорі християнства. Цей період грає роль підготовчого етапу до урочистостей, присвячених Воскресінню Ісуса Христа, несе в собі елемент вшанування пам’яті останніх моментів буття на землі. Тривалість Великого посту найбільша серед усіх інших постів. До того ж він вважається найбільш суворим. Віруючим з проблемами зі здоров’ям, вагітним жінкам робляться деякі послаблення. Важливо при цьому не тільки подбати про необхідність дотримуватися помірністі в їжі, але і пройти шлях духовного очищення.

Коли починається Великий піст в 2022 році

Традиційно дата початку і закінчення посту пов’язані з Великоднем, у зв’язку з чим, даний період не має чіткої фіксації в календарі. Тому для уточнення днів дотримання помірності і очищення треба скористатися церковним календарем. Визначивши дату, на яку припадає Великдень, можна зробити досить простий розрахунок дат початку та кінця православного Великого посту.

В 2022 році, починається Великий піст 7 березня, а завершиться він 23 квітня.

Його загальна тривалість складе 48 днів, включаючи такі дні:

 • безпосередньо 40-денний піст, що нагадує людям, як голодував Ісус Христос у пустелі;
 • Лазарева субота і Вербна неділя – дні, послаблення посту;
 • Страсну седмицю, що нагадує про муки Сина Божого.

Скільки днів триває піст

Як вже було зазначено, триватиме піст 48 днів, починаючи з 7 березня 2022 року, найжорсткіші за вимогами вважаються його початковий та завершальний тиждень. У перший же день слід взагалі відмовитися від продуктів, а з 8 по 11 березня переважно сухоїдіння, а з 12 по 13 березня – прийом тільки страв вегетаріанського типу після теплової обробки з маслом. Протягом усіх наступних тижнів треба дотримуватися правил:

 • період сухоїдіння – відноситься до понеділка, середи, п’ятниці;
 • страви рослинної кухні з термообробкою без додавання олії – вівторок з четвергом;
 • вегетаріанські страви з добавками масла – протягом суботи та неділі.

Як тільки починається Страсна седмиця, початкові три дні з 18 по 20 квітня застосовується сухоїдіння. Протягом Чистого четверга 21 квітня вживають рослинну їжу з добавками масла. У Страсну п’ятницю потрібно відмовитися від страв до моменту, коли винесуть плащаницю. Під час Страсної суботи 23 квітня дозволено їсти хліб з водою.

Постна їжа під час Великого посту 2020

Слід відзначити, що дні Благовіщення 2022, Лазаревої суботи, Вербної неділі – це час, коли в меню включають рибну ікру. На Благовіщення дозволяють додавати в раціон рибу, за умови, що немає збігу по датах зі Страсного седмицею.

Суть та правила посту

Основна мета дотримання Великого посту полягає у стриманості від безлічі спокус, які йдуть рука об руку з нами протягом життя. Тут вказується на цінність не самої дієти, а на необхідність поліпшення людьми самих себе, роботи над зміцненням своєї віри в Бога, самоочищення. А інструментом виступає накладення обмежень.

 У процесі підготовки до посту дотримуються пісного меню, відмовляються від вина і тваринної їжі, постійно читають молитви. Під час сповідей, що проводяться в п’ятницю і суботу, людина йде по шляху очищення душі і тіла.

Хліб та пшениця на пістному столі

Однак деякі фахівці акцентують увагу ще на кількох моментах. Дотримання простого і пісного меню сприяє економії часу і грошей віруючих. Тому з’являється можливість частіше відвідувати церкву, а гроші витрачати на милосердя, допомагаючи нужденним.

Заборон у цей період досить багато, тому слід максимально приділити час духовному очищенню та розвитку:

 • Не допускається прояв гордині і хвастощів.
 • Заборонено лихослів’я.
 • Під забороною виявляється процедура вінчання.
 • Вводяться обмеження на розважальні заходи – не варто ходити в кіно, театр, розважальні заклади.
 • Заборонено піддаватися спокусам і т. д.
 • Не допускається прояв негативних емоцій – гніву, злості, заздрості.
 • Вживання спиртного можливо тільки в дні, визначені календарем.

Прийом їжі необхідно звіряти з календарним розкладом. В будні дні сідають за стіл ввечері, після заходу сонця. Субота і неділя є днями, коли прийом їжі допустимий в обід і ввечері.

Що можна їсти під час Великого посту

Згідно з церковними правилами у ці дні забороняється вживання їжі тваринного типу, наприклад, м’яса, молочних продуктів, яєць, риби. Не слід захоплюватися спиртним поза дат, коли вживання дозволено календарем. В деякі дні під забороною виявляється і рослинне масло. Зазвичай ці вимоги поширюються в найбільш жорсткій формі на священнослужителів. А от звичайним людям церква робить послаблення, поблажливо ставлячись до того, що з раціону виводиться тільки м’ясо, молоко, яйця.

Постне меню Великого посту 2020 року

У ці дні доцільно збагатити раціон овочами та фруктами. Меню тільки виграє, якщо в ньому виявиться картопля, бобові, каші, супи пісного приготування, горіхи з медом, різноманітні напої у вигляді морсів і киселів. Доцільно зробити свій стіл скромним, приймаючи їжу тільки у вечірні години.

Традиції і прикмети

З днями Великого посту пов’язано багато звичаїв:

 • Протягом середи, що припадає на хрестопоклонну неділю, замішували тісто з пшеничного борошна на прісній основі. З нього пекли хрестики кількістю, рівним розміру сім’ї. У борошняних виробах запікали куряче перо для плодючості живності, житнє насіння для врожайності, дитяче волосся для свіжості голови. Власники такої начинки вважалися щасливцями.
 • По середах, діти ходили по хатах і співали пісні, за що винагороджувалися булкою.
 • По п’ятницях особливо доглядали за худобою, щоб тварини принесли потомство.
 • Народжений в цей період малюк вважався щасливцем долі.
 • Вмираючі люди завжди потрапляли в рай.
 • Якщо зірвана гілка квітучої рослини зацвітала в домашніх умовах, то це було ознакою майбутнього достатку і благополуччя.Create AccountLog In Your Account