Великий піст в 2022 році: коли починається, що можна їсти

Великий піст – головний християнський піст, что випереджає головне християнське свято – Світлий Великдень. Дотримуються його як католики, так и православні християни, хоча дати поста відрізняються в цих двох конфесіях. Відбувається це тому, что літочислення, прийняте в католицькій традиції, відрізняється від того, якого дотримується православна церква.

Так, католики визначають дату Пасхи – отже, й дату Великого посту – відповідно до григоріанського календаря, в той же час православні використовують юліанський. Також відрізняються й частини, на які ділиться весь час Великого посту.

Коли настає і завершується Великий піст в 2022 році? Знати дату настання і завершення Великого посту необхідно всім віруючим людям, які дотримуються посту і хочуть заздалегідь до нього підготуватися. На даному сайті ви знайдете дату початку і завершення Великого посту в 2022 році.

Дата Великого посту в 2022 році

Отже, у православних християн в 2022 році Великий піст починається 7 березня, а завершується – 23 квітня. Тобто, Великий піст триває з 07.03.2022 по 23.04.2022 включно.

Початок Великого посту: 07.03.2022.

Кінець Великого посту: 23.04.2022.

Що таке Великий піст?

Великий піст (грец. Μεγάλη Τεσσαρακοστή – Велика Чотиридесятниця) – головний і тривалий піст у всіх історичних церквах, мета якого – підготовка християнина до святкування Великодня 2022; відповідний період літургійного року, зазначений в богослужінні молитвами покаяння і спогадами хресної смерті і воскресіння Ісуса Христа. Встановлено на згадку про те, що Христос постив в пустелі сорок днів. Тривалість Великого посту так чи інакше пов’язана з числом 40, однак фактична його тривалість залежить від правил обчислення, прийнятих в даній конкретній конфесії. У православ’ї Великий піст триває 48 днів (починається в понеділок, за сім тижнів до Великодня, а закінчується в суботу, безпосередньо перед Великоднем).

Як на Заході, так і на Сході, офіційна назва Великого посту використовує слово, яке вказує на число 40. Так, по-церковнослов’янськомо він називається «Чотиридесятниця», по-латині «quadragesima» (це слово дало назву Великого посту в ряді європейських мов: фр. carême, італ. quaresima, ісп. cuaresma, ірл. carghas, хорв. korizma і ін.). Це слово, в свою чергу, використовує грецька назва Великого посту, τεσσαρακοστή (сороковий), утворене за аналогією зі словом πεντηκοστή (п’ятдесятий, П’ятидесятниця), яке сходить ще до часів Старого Завіту.

Правила харчування під час Великого посту 2022

Великому посту передують чотири седмиці: Тиждень про Закхея, Тиждень про митаря і фарисея, Тиждень про блудного сина і Тиждень про Страшний суд. Вони мають на меті духовно підготувати віруючих людей до посту і покаяння, яке є головним сенсом посту.

Під час Великого посту в 2022 році заборонена будь-яка їжа тваринного походження. Перший тиждень Великого посту проходить з особливою суворістю. У перший день посту, в понеділок, прийнято повне утримання від їжі. З вівторка по п’ятницю, дозволено сухоядіння (можна пити воду, їсти хліб, сіль, горіхи, мед, сирі фрукти і овочі, сухофрукти). У суботу та неділю можна їсти гарячу їжу з олією.

З другого по шостий тиждень Великого посту на понеділок, середу і п’ятницю наказано сухоядіння. У вівторок і четвер дозволяється вживати гарячу їжу без масла, а в суботу та неділю допускається гаряча їжа з маслом.

В останній тиждень Великого посту (Страсна седмиця) статутом наказано сухоядіння, причому в п’ятницю не можна їсти до виносу плащаниці.

На Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня), якщо свято не випало на Страсну седмицю, а також у Вербну неділю (за тиждень до Пасхи) можна їсти рибу. А в Лазареву суботу дозволяється вживати в їжу рибну ікру.

На які частини ділиться Великий піст 2022 у православних?

Великий піст встановлений в пам’ять про те, що Ісус Христос 40 днів постив у пустелі, тому тривалість поста так чи інакше пов’язана з цим числом. Хоча його фактична тривалість може відрізнятися в різних християнських напрямках через конкретне літочислення, прийнятого конкретною конфесією. Так, відповідно до православної традиції Великий піст триває 48 днів, а підготовка до нього починається за чотири тижні – «седмиці». Кожен з підготовчих тижнів має своє значення і присвячений одному з біблійних епізодів, але головне завдання християнина в цей час – підготуватися до покаяння.

У православ’ї Великий піст 2022 ділиться на чотири частини. Перша частина – Свята Чотиридесятниця. Це перші п’ять тижнів і п’ять днів посту. У 2022 році Свята Чотиридесятниця розпочнеться 7 березня.

Субота шостої седмиці називається Лазаревої суботою і виділяється як окремий етап поста. У 2022 році вона припаде на 16 квітня. У цей день віруючі згадують одне з чудес Ісуса Христа – воскресіння їм праведного Лазаря. В цей день крім гарячої їжі і вина, які дозволено вживати і в інші «пісні» суботи, можна їсти і ікру.

Третя частина Великого посту – Вхід Господній в Єрусалим, або Вербна неділя. Воно йде відразу за Лазаревої суботою і є останньою неділею перед святом Світлого Великодня. У 2022 році Вербна неділя буде 17 квітня. Як випливає з назви, цей день присвячено урочистому прибуттю Ісуса Христа в Єрусалим. У святому писанні говориться, що жителі міста вистелили дорогу перед Месією свіжозрізаними пальмовими гілками в знак особливої ​​поваги і шани. Звідси виникла й інша назва свята – Пальмова неділя. Однак в українській православній традиції через холодний клімат, в якому не ростуть пальми, пальмові гілки були замінені на вербові, як наслідок, змінилася і назва. Сьогодні у православних християн прийнято освячувати верби в цей день, а потім зберігати їх вдома весь наступний рік.

Остання частина Великого посту 2022 називається Страсна седмиця, в ній насправді тільки шість днів, а на сьомий, в неділю, віруючі вже святкують Великдень.

У 2022 році православний Великдень випадає на 24 квітня.

Згідно з православною традицією, Страсна седмиця фактично є самостійною частиною літургійного року, що розділяє Великий піст і Великдень. Цей тиждень присвячений так званим Христовим страстям – останніх подій в земному житті Месії, які передують його розп’яття. Кожен з днів згадують з епітетом «великий» або «страстний» – наприклад, Великий понеділок, Страсний вівторок. Так, в Великий понеділок (у 2022 році – 18 квітня) православні християни згадують старозавітного патріарха Йосипа як прообраз страждання Христа – брати продали Йосипа до Єгипту. Великий вівторок (19 квітня) – день, присвячений тому, як Ісус викрив фарисеїв і книжників.

У Велику середу (20 квітня) віруючі згадують Юду Іскаріотського, Який зрадив свого вчителя. Великий четвер (21 квітня) – день пам’яті відразу чотирьох подій: Таємної вечері, обмивання Христом ніг учням, Молитви Христа в Гефсіманському саду та зраду Іудиі. У Велику п’ятницю (22 квітня) християни сумують: в цей день згадують про суд над Месією, його розп’яття та Хресну смерть. А Велика субота – день поховання Спасителя, в 2022 році вона припадає на 23 квітня.Create AccountLog In Your Account