Вербна неділя в 2022 році

Вербна неділя входить до переліку дванадцяти найважливіших урочистостей, що відзначаються православною церквою, не рахуючи священної Пасхи. У 2022 році віруючі зустрінуть християнське свято 17 квітня. У цей день віруючі згадують тріумфальне повернення Христа в Єрусалим, про що розповідає кожне Євангеліє.

Дата святкування

Щорічно дату проведення Вербної неділі розраховують заново, виходячи з місячного циклу. Головна точка відліку – Великдень, за сім днів до настання якої випадає значиме свято. Дати проведення Пасхи потрапляють зазвичай в період між 4 квітня та 8 травня.

У 2022 році її святкування належить 24 квітня, а Вербну неділю на тиждень раніше – 17 квітня.

Далі слідує Страсний тиждень, присвячений важливим подіям останніх днів земного перебування Христа.

Що означає свято

В основі свята пам’ять про важливу подію – Вхід Ісуса в Єрусалим. День був обраний Ісусом не випадково, він збігався з часом, коли юдеї вибирали жертвою пасхальне ягня. Христос в’їхав до міста верхи на ослі, знаючи, що його чекає, а пізніше був розп’ятий в день заколювання жертовного ягняти.

Подія символізує смиренність і лагідність земного Христа.

Незадовго до в’їзду в Єрусалим був відроджений Лазар, що пробув у труні 4 дня. Народ зустрічав його радістю, хвалебними піснями, пальмовими гілками, які символізували перемогу над смертю.

Гілочки верби, що росте у нас, освячені в храмі, так само знаменують свято, нагадують про майбутнє Воскресіння Сина Божого, прославляють його як переможця смерті.

Повір’я і традиції

Старослов’янська назва свята Квітконосний тиждень підкреслювало, що в пам’ять про входження Христа в Єрусалим важливо провести ходу віруючих з квітучими гілками. У багатьох країнах не ростуть пальми, верба, тоді заготовляють гілочки оливи, липи, калини, ясена, верби, освячені церквою.

На Русі в холодну весну було прийнято зрізати гілки верби заздалегідь, щоб вони встигли розпуститися до Вербної неділі.

Священним гілкам приписували магічну силу, вірили, що вони охороняють домашнє вогнище, зміцнюють здоров’я. Їх пов’язували по кілька штук, прикрашали ними ікони, ставили в хаті на почесному місці – на покуті. Гілками осіняли худобу, щоб уберегти від хвороб, клали на дах будинку, під поріг для захисту від негоди, вогню.

У святковий день було прийнято проводити обряди з вербовими гілочками на позбавлення від боягузтва, головного болю, безпліддя.

У східних слов’ян, чехів, поляків існувала традиція биття вербовими гілками після освячення. Найчастіше, били діточок, примовляючи, щоб не хворіли, були здорові. Захоплювалася хлестания вербовими гілками також молодь. Родичам дарували гілки з добрими побажаннями. Православні щиро вірили в чудотворну силу рослин.

За старих часів вербові бруньки з’їдали, щоб не боліли зуби, горло, не було лихоманки. Селяни запікали їх в хліб, з бруньок варили кашу, згодовували худобі. Молоді люди майстрували собі обереги, талісмани з вербою.

Священні помлазки зберігали до свята Святої Трійці, потім спалювали в печі, а попіл, вуглинки скидали в поточну воду. Подібну практику позбавлення від вийшли з ужитку священних речей проводять церковні служителі.

У день Вербної неділі прийнято нічого не викидати, сміття не виносити. Зайве віддають тим, хто її потребує. Подарунки цього дня, зроблені від душі, повертаються сторицею, якщо дарувальник не чекає винагороди, заради яких він чимось поділився.

Святковий стіл на Вербну неділю допускав послаблення. Церква дозволяла вдруге за час посту прийом в їжу риби. Перше послаблення доводилося на Благовіщення, 7 квітня.

Прикмети Вербної неділі

Православні вірили в силу святкового дня, слідували багатьом прикметам:

  • якщо посадити в Вербну неділю кімнатна квітка, то можна отримати достаток, багатство. Але якщо рослина зачахне, то гроші водитися не будуть;
  • дощ на свято – можна очікувати хороший урожай, всі біди підуть, як вода змиває бруд;
  • будинок з освяченою вербою захищений від блискавок, вогню, пожеж;
  • якщо безплідна жінка знайде на дорозі гілку верби, то можна чекати поповнення в родині;

Поганими прикметами вважали биття посуду або поломку чого-небудь. Забобони передбачали в таких ситуаціях, що біди на порозі будинку.

У православне свято віруючі намагалися зберегти гарний настрій, не сваритися. Не можна було вимагати повернення боргів в священний день, щоб не розпалювати образи. Все погане в Вербну неділю повертається злом. Боржникам потрібно було встигнути погасити борги до свята, інакше треба було затягувати пояс ще тугіше.

У 2022 року вірні черговий раз зрадіють священному дню, який зберігає історичну пам’ять поколінь православних народів.Create AccountLog In Your Account