Як боротися з білокрилкою в теплиці на помідорах, огірках

Щороку овочівники захищеного грунту скаржаться, що не вдалося отримати запланований урожай томатів і інших культур через напад шкідників. Небезпечна шкідлива комаха, докучає городникам – маленька біленька мошка, іменована білокрилкою. Вона ховається на зворотному боці листка, харчуючись соком. Що робити, якщо з’явилася білокрилка в теплиці, як позбутися від паразита – про це докладно розказано в цій статті.

 

Короткий опис шкідника

Якщо з’явилася белокрилка на огірках, томатах в теплиці, то виявити її не складно. Це білий метелик невеликого розміру, довжина якої ледь досягає 2 мм. Вона вражає не тільки огірки, від неї можуть також постраждати квіткові культури, плодові, ягідні насадження, томати, баклажани.

Два види білокрилок вражають більшість культур:

 

 • тютюнова білокрилка (Bemisia tabaci);
 • теплична (Trialeurodes vaporariorum) – в основному вражає тепличні овочі.

 

Як виглядає метелик і його личинка

Комаха може переміщатися на власних лапах, перелітати з одного куща на інший. Живе метелик недовго – 2-3 тижні, але за такий незначний відрізок часу самка відкладає 100-200 яєць. Яйця тепличної білокрилки спочатку білі, потім сірі.

Через півтора тижні з яєць виходять личинки, які проходять 4 фази життя, дорослішають. Яйця самка відкладає на зворотному боці листя. Там же проходить більша частина життя метеликів і їх личинок.

Личинки називаються німфами. Вони світлі, плоскі, не надто рухливі і фактично невидимі неозброєним оком (довжиною 0,3 мм). Їх наявність можна перевірити за допомогою збільшувального скла. Вони схожі на дрібні жовті лусочки з червоними очицями. Тіло їх вкрите шипами. Перейшовши в останню фазу, личинка отримує здатність переміщатися на лапах. Через 3-4 дні вона дорослішає і починає відкладати яйця. З половини яєць народжуються самки, що дають за рік 10-12 поколінь.

Дорослі білокрилки влітку, зазвичай в липні, залишають приміщення теплиці і харчуються садовими рослинами, вибирають бур’яни і шток-троянди. Комахи знову повертаються в теплицю восени, коли на відкритому повітрі закінчується їжа.

Всі стадії розвитку від яйця до метелика комаха проходить за 25-26 днів. Через циклічності розвитку комахи і його плодючості боротися з ним дуже важко. Нижче докладно розказано, як боротися з білокрилка, якщо вона завелася в теплиці.

Збиток від комахи

Розмір метелики і її личинок незначний, але шкода комаха може завдати великої. Ось які негативні наслідки відбуваються з кущами овочів, атакованими шкідником:

 • Личинки і дорослі комахи смокчуть тканинний сік. Спочатку на листках з’являються невеликі жовтуваті плями (рідше на молодих пагонах). При уважному розгляді листа з нижньої сторони можна побачити невеликі сліди проколів. Пізніше більша площа листя жовтіє, висихає і опадає. В результаті рослина слабшає.
 • Темпи зростання і розвитку рослин уповільнюються, одночасно підвищується сприйнятливість до несприятливих факторів.
 • Якщо шкідник паразитує на суцвіттях, число зав’язей сильно скорочується.
 • Белокрилка виділяє липку солодкувату субстанцію, що залучає мурах. Рослини, покриті липким речовиною, мають обмежену здатність до дихання, виглядають непривабливо. Медова роса, що виділяється білокрилками, більш в’язка, ніж виділяється попелицями, вона може значно перешкоджати руху корисних комах – природних ворогів білокрилки.
 • На липуче освіту сідає грибок сажі, відбувається вторинне зараження кущів. Грибок розвивається на листках, зменшуючи фотосинтез і транспірацію. Грибок на плодах робить їх липкими, плід не придатний для продажу.
 • Теплична білокрилка може спотворити декоративні рослини, змусити їх відмирати, знижує врожайність їстівних рослин.
 • При масованій атаці комах кущ гине.
 • Ці комахи також є переносниками вірусів.

Симптоми уражень огірків і томатів

Поява в тепличному приміщенні білокрилки можна визначити за характерними симптомами:

 • над кущами в’ються білі мошки малої величини;
 • з’явилися точки на листі білястого забарвлення;
 • з’явилася липуча маса на пагонах і листках;
 • згортання і в’янення листя;
 • освіту на листі жовтих плям з неявними гранями;
 • на зворотному боці листя є личинки;
 • кущі погано розвиваються;
 • кущі передчасно скидають листя.

Як винищити шкідника

Сухе повітря і спека сприяють поширенню шкідників, тому вони є поширеною проблемою тепличних приміщень в зимовий період. Боротьбу з підступним комахою можна відкладати. Відразу після виявлення шкідника слід починати його знищення. Методів боротьби і способів захисту досить.

Обробка теплиці

Важливо правильно вибрати, ніж обробити теплицю від білокрилки. Зволікання загрожує великими негативними наслідками, оскільки в теплиці для комахи хороші умови для харчування і розмноження.

Знищити шкідника можна шляхом обприскування насаджень покупним інсектицидом. Для повного викорінення білокрилки на помідорах, огірках в теплиці знадобиться провести 2-3 обробки.

Осіння обробка теплиці від білокрилки включає наступний перелік профілактичних заходів:

 

 • Підготовка до знезараження . Зібравши урожай попередньої культури, потрібно видалити з теплиці залишки рослин, механізми, інвентар. Потім грунт теплиці накривають поліетиленовою плівкою і починають виконувати дезінфекцію внутрішніх конструкцій. Цей пункт заходів стосується скляних, плівкових і теплиць з полікарбонату.
 • Дезінфекція конструкцій . При проведенні дезінфекції прагнуть, щоб знезаражувальний препарат проник в важкодоступні місця в теплиці, де зимує белокрилка. Як препарат застосовується хімічний засіб, що розчиняє кутикулу яйця шкідника. Знайшли широке застосування наступні засоби боротьби:
  • водний розчин технічного спирту;
  • розчин креоліну.
 • Повторна дезінфекція . Зачекавши 3 доби після першої обробки, проводять дублюючі знезараження тепличних конструкцій. Застосовується препарат Актара. Їм слід повторно обробити тепличні конструкції, щоб знищити залишилися в живих після першої обробки мошок і німф.

 

Увага! Хімічні знезараження повинні виконуватися повнолітніми працівниками, одягнений в засоби індивідуального захисту. Роботи проводяться у вечірній час.

 

 • Знезараження грунту . Цей метелик не здатна жити в лужному середовищі. Тому землю в теплиці на зиму слід глибоко перекопати, з попереднім внесенням в неї золи або вапна. Вапна вносять 150 г на м², золи вносять 3 склянки на 1 м². Цей захід боротьби з білокрилка в парниках ефективна і не вимагає великих витрат.
 • Обкурювання . Практикуються димові шашки, оснащені інсектицидом. Якщо купити шашки не вийшло, можна застосувати звичайну сірку. Територією теплиці рівномірно розподіляють шашки або листи з порошком сірки і підпалюють їх. При спалюванні шашки виділяється газоподібний інсектицид, а сірка, згораючи, виділяє дуже токсичний газ – сірчаний ангідрид. Це дуже ефективні засоби, що дозволяють вивести шкідника з теплиці.

 

Важливо! Перед початком обкурювання, потрібно заткнути щілини в теплиці, щоб перешкодити виходу газу назовні. Через 2 доби, теплицю слід добре провітрити. Засоби токсичні для людини – слід дотримуватися техніки безпеки.

 

 • Проморожування теплиці . Белокрилка гине взимку від морозу. Тому промороження можна використовувати, як дуже результативний метод, як позбутися від шкідливої комахи. Взимку, коли встановиться морозна погода, термометр покаже -15 градусів, теплопостачання в парнику або теплиці відключають, відкривають двері, кватирки. Мороз вб’є метеликів і личинок.

 

Перед посадкою розсади слід оглянути їх на наявність білокрилки, ретельно оглянувши нижні поверхні листя.

механічне видалення

Перш ніж починати хімічну боротьбу з комахами, варто спочатку знайти менш інвазивні методи. Механічний метод самий спрощений, часто вживаний навесні проти білокрилки на огіркових насадженнях, коли виявлено кілька комах. Застосовуються такі прийоми:

 

 • збір і знищення метеликів вручну;
 • збивання комах з листя водою;
 • протирання кущів водним розчином мила.

 

Даний метод дає тимчасовий результат і користь від нього невелика. Знищити всю популяцію мошок не вийде, збиті водою комахи знову будуть прагнути потрапити на колишнє місце.

Простий і досить ефективний спосіб – ловити дорослих комах за допомогою пилососа. Це ефективне рішення на початку появи комах, коли вони ще не відкладають яйця. Необхідно стежити за тим, щоб сила всмоктування пристрою не пошкодила листя або інші органи рослин. Цю процедуру найкраще проводити рано вранці, тому що комахи не рухливі через більш низьку температуру. Перед тим, як зловити білокрилку, рослина слід струсити, щоб змусити його літати. Дорослі особини, зібрані за допомогою пилососа, знищують.

Порада. Під час вирощування рослин, при зменшенні кількості білокрилки, важливо видаляти більш старе листя, на яких сидять личинки і відкладені яйця.

пастки

Як засіб боротьби з білокрилка в теплиці повсюдно використовуються покупні і саморобні пастки. Жовті пастки можна успішно використовувати для відстеження присутності білокрилки і обмеження її чисельності, особливо на початку її появи. Їх можна купити у вигляді жовтих і помаранчевих шматків щільного паперу або стрічок, на поверхню яких нанесено клейка субстанція. Комахами оранжеве забарвлення сприймається як джерело світла. Метелики летять на нього, приземляються і прилипають. На жаль, пастки неефективні від личинок і яєць.

Нижче описано, як зробити пастку для білокрилки самостійно:

 

 • беремо в рівних кількостях розтоплену на водяній бані каніфоль, касторове масло і вазелін, з’єднуємо, перемішуємо ці інгредієнти;
 • додаємо ложку меду;
 • охолоджуємо суміш;
 • наносимо склад на шматочки ватману;
 • розміщуємо готові пристосування для лову метеликів серед тепличних рослин.

 

Дослідження показали, що кращими пастками для тепличної білокрилки є жовті пастки, додатково освітлені.

Ловити білокрилку на жовтих пастках або пилососом ефективно до тих пір, поки дорослі особини не відкладають яйця.

біологічний спосіб

У середовищі природного проживання у білокрилки безліч ворогів. Біологічний метод боротьби з білокрилка в парнику, теплиці побудований на цьому. Існують наступні методи:

 

 • Енкарзія Формоза (Encarsia formosa) і Еретмоцерус еремікус . Це хижі комахи, що паразитує на яйцях білокрилки. У тепличному приміщенні рівномірно розподіляють лялечки хижака по 5 шт. на 1 м². З лялечок з’являються дорослі енкарзії і приступають до знищення білокрилок. Одна самка паразита може відкласти близько 200 яєць в яйцях і личинках третьої і четвертої стадій розвитку білокрилки. Ефективність E. formosa може бути обмежена високою температурою. В таких умовах рекомендується ентомофаг Еретмоцерус  еремікус. (Eretmocerus eremicus або E. californicus). Переваги E. eremicus полягають в наступному: він бореться з обома видами білокрилки навіть при високих температурах і проявляє вищу стійкість до інсектицидів, ніж E. formosa. У свою чергу, E. formosa характеризується більш швидким збільшенням чисельності популяції. У цій ситуації рекомендується вводити обох паразитів одночасно, так знищуються різні стадії розвитку білокрилки. Щотижневе введення природних ворогів забезпечує ефективне скорочення чисельності білокрилки. Частота інтродукції в культуру і їх кількість залежить від кліматичних умов (температури), видів рослин і видів білокрилки. Кількість E. eremicus, введеного в теплицю, має бути набагато вище, ніж число E. formosa, так як половина популяції паразита – чоловічі особини.
 • Гриби. На додаток до паразитам використовують ентомопатогенниє гриби: Beauveria bassiana, Verticillium lecanii і Paecilomyces fumosoroseus. Гриби успішно використовуються для скорочення популяцій. При використанні P. fumosoroseus не використовуйте фунгіциди, вони можуть значно знизити ефективність грибка в боротьбі з білокрилка.
 • Застосування златоглазок, сонечок . Ці хижі комахи поїдають метеликів, їх яйця. Випустивши в теплицю цих хижаків, можна бути впевненим, що протягом кількох тижнів вони сильно скоротять популяцію білих метеликів.
 • Посів календули, чорнобривців . Якщо серед огірків, або томатів розмістити в теплиці одне з цих рослин, це теж допоможе знищити білокрилку. Білокрилки не виносять специфічного запаху, що виділяється цими рослинами.
 • Обробка Вертіцілліном. Цей біоінсектициди продається в садових центрах. Діючою речовиною препарату є штам грибка, що вбиває білокрилку.

 

Увага! Якщо в теплиці застосовується біологічний метод, хімічні обробки слід призупинити на деякий час. Хімікати можуть знищити і корисну мікрофлору.

Методи біологічного контролю є альтернативою хімічним, особливо при вирощуванні тепличних овочів, призначених для негайного вживання (огірки, помідори), і в ситуації феномена придбання імунітету у білокрилки проти активних речовин інсектицидів, дозволених для використання в теплицях.

Хімічний спосіб знищення

При сильному ураженні рослин, шкідника намагаються труїти хімічними препаратами, саме інсектицидами. Хімічна боротьба з шкідниками на овочах, що вирощуються для негайного вживання (помідори, огірки), завжди викликає великі побоювання і розбіжності серед споживачів, тому її слід проводити тільки у виняткових ситуаціях. Важливо використовувати тільки рекомендовані інсектициди відповідно до інструкції. Це повинні бути препарати з максимально коротким періодом очікування, а збір плодів після обробки необхідно призупинити до кінця цього періоду.

Часто застосовуються такі інсектициди:

 • Акарін;
 • Актара;
 • Фуфанон;
 • адмірал;
 • Актелік;
 • Децис.

Хімікати розчиняють у воді в дозах і застосовують в термінах, зазначених виробником на етикетці – інструкція із застосування, що додається до упаковки. Для прилипання їх до листів додають на 10 л розчину 45-50 г будь-якого мила.

Важливо! При обробках особливо ретельно потрібно обприскувати верхню і нижню сторону листя.

У разі масових шкідників варто обприскувати системним інсектицидом, наприклад, Моспилан. Препарат буде також боротися з личинками в землі.

Варто використовувати препарат Рімон для боротьби з личинками. Обприскування слід проводити 2-3 рази з інтервалом в декілька днів.

Препарати від попелиці також будуть хорошим способом позбавлення від цих комах. Обидва цих шкідника рослин мають однакову ротову трубку, всмоктувальну сік рослин.

Оптимально чергувати використання препаратів (що містять різні активні речовини – варто запитати у продавця). Комаха може стати стійким до певних агентам в майбутніх поколіннях. Боротьба з білокрилкою досить обтяжлива, оскільки вона створює стійкі до пестицидів форми шкідника. Ефективність хімічного контролю багато в чому залежить від явища імунізації білокрилки інсектицидами, яке пов’язане з неправильним використанням препаратів. Ось чому варто використовувати різні методи боротьби з цим шкідником.

Що залишилися після обробки особини можуть породити популяцію, стійку до діючої речовини використовуваного препарату.

На ефективність хімічного контролю впливає сприйнятливість окремих етапів розвитку білокрилки до інсектицидів. Яйця і лялечки менш чутливі до інсектицидів, ніж дорослі і молоді стадії личинок. Отже, 4-5 обробок інсектицидом повинні виконуватися проти білокрилки кожні 5 днів. Останню обробку слід проводити за 3-4 тижні до появи природних ворогів.

застосування фумігаторів

Окремі просунуті городники-любителі практикують для знищення білокрилок фумігатори, широко використовувані в боротьбі з комарами і мухами. Прилад заповнюється спеціальною рідиною – репелентом. В процесі роботи механізму препарат переходить з рідкого стану в газоподібний і заповнює простір теплиці.

Перш ніж включити пристрій в розетку, потрібно зачинити всі двері, кватирки. Прилад включають на ніч, вранці все білокрилки і їх личинки гинуть.

Увага! Застосовуючи фумігатор в закритому просторі теплиці, кожен овочівник повинен розуміти, що одночасно зі шкідливими комахами загинуть представники корисної мікрофлори.

народні методи

Часто городники побоюються застосовувати хімію в теплицях через можливе високого залишкової кількості пестицидів в плодах. Тоді на перший план виходять народні засоби боротьби з паразитом. Нижче перераховані і описані найбільш поширені народні рецепти.

мило

Застосувавши буденне господарське мило, можна вигнати білих метеликів з теплиці. Рецепт наступний:

 

 • подрібнюють 100 г продукту;
 • додають пів відра нагрітої води;
 • після розмішування, обприскують кущі тепличних рослин.

 

деревій

Ця рослина росте в степах і лугах у великій кількості. Сто грам зелених листочків подрібнюють і заливають 1 л води. Після 2 діб настоювання і проціджування, настій готовий для обприскування.

часник

Ця рослина має різким запахом, здатним відлякати білих мошок і погубити німф. Рецепт наступний:

 

 • 100 г головок часнику подрібнюють;
 • вливають 500 мл сирої води;
 • наполягають в темряві 3 діб;
 • проціджують настій;
 • перед вживанням для обприскування потрібно розвести матковий розчин з водою в співвідношенні 5 мл настою на 1 літр води.

 

кульбаба

Настій з кореневищ і суцвіть кульбаби готується наступним чином:

 

 • заготовлені рослини миють водою;
 • подрібнюють м’ясорубкою;
 • заливають 1 л сирої води;
 • наполягають 3 доби;
 • проціджують і застосовують за призначенням.

 

чистотіл

Для приготування настою беруть 300-500 г листя чистотілу і заливають їх 3 л води. Настій придатний для обприскувань після 2 діб настоювання. Обробки допускається дублювати кожні 7 днів.

тютюн

Вийміть всі сигарети з пачки «Прима» і залийте їх 1 л гарячої води. Залиште склад на 5 діб настоюватися. Потім процідіть настій і застосовуйте за призначенням. Тютюновий настій вважається досить ефективним спосіб боротьби з цією метеликом.

оцет

Оцет має різким запахом, який не подобається білокрилками. Щоб приготувати робочий розчин, потрібно 1 ст. л. продукту розчинити в 1 л сирої води.

профілактичні заходи

При вирощуванні тепличних культур часто буває недостатньо одноразового винищення білокрилки. Необхідно передбачити ряд заходів щодо недопущення повторного нападу шкідника.

Нижче наведено список обов’язкових заходів для зниження ризику повторної атаки білокрилки на тепличні рослини:

 • необхідно регулярно перевіряти на наявність німф шкідника грунт, матеріали, інвентар, які використовуються при вирощуванні огірків, томатів;
 • закінчивши збір продукції, потрібно зібрати всі залишки рослин, спалити;
 • поки в теплиці ростуть овочі, бажано щоб були постійно розвішені клейові пастки;
 • приміщення потрібно утримувати в чистому від бур’янів стані;
 • за вегетацію кілька разів проводять розпушування грунту;
 • категорично забороняється утримувати компостну купу в теплиці;
 • рекомендовано осіннє знезараження грунту.

Маленька білокрила мошка – серйозний шкідник тепличних культур, здатний забрати більшу частину врожаю. Боротьбу з комахою необхідно починати відразу після виявлення перших ознак його присутності.Create AccountLog In Your Account