Як боротися з борошнистою росою на смородині – препарати, лікування народними засобами

Захворювання поширюється на сортах чорної і червоної смородини. Ранньою весною уражаються верхівки пагонів, а перші борошнисті плями на листі і пагонах з’являються в кінці травня або початку червня. Згодом верхівки пагонів відмирають, листя деформуються і передчасно опадають. Захворювання призводить до сильного скорочення врожаю в наступному сезоні. Тому дуже важливо знати, які існують заходи боротьби з борошнистою росою на смородині, засоби профілактики.

 

 

Опис збудника хвороби

Збудник хвороби – гриб з сімейства мучністоросяниє (Sphaerotheca mors-uvae (Schw.) Berk et Curt.) Грибок S. mors-uvae вражає більшість видів роду Ribes, включаючи агрус і багато сортів чорної і червоної смородини. Місце походження збудника – Америка, звідки він завезений в кінці дев’ятнадцятого століття в Європу, і поширився на всі райони вирощування смородини і агрусу.

Потепління і м’які зими сприяють підвищенню ризиків розвитку захворювання і його сильному поширенню.

Симптоми і шкідливість захворювання

З ранньої весни на молодих, що розвиваються, верхівкових листках і пагонах з’являються білі, борошнисті плями. Спочатку нальоту трохи, але гриб росте дуже швидко. У разі важкого ураження прирости пагонів покриваються густим міцеліевим покриттям, що складається з конідій і грибниці. Плоди, особливо агрус і іноді смородина, також страждають.

Фото, як виглядає борошниста роса на смородині.

Влітку починається сумчаста стадія розвитку гриба. Згодом білий міцелій, особливо на агрус темніє і наліт стає коричневим, компактним, молочним, і в ньому влітку і восени з’являються численні, що абсолютно очевидно плодові тіла і міцелій гриба, у вигляді невеликих, щільних, темні цятки.

На сильно заражених кущах відбувається повне гальмування росту пагонів, що призводить до сильного скорочення врожаю в наступному сезоні. Верхівки пагонів часто відмирають, листя не ростуть, деформуються, рано опадають. Відсутність приросту особливо шкідливо для молодих рослин, воно затримує їх ріст і досягнення термінів повного плодоношення. Уражені плоди не уявляють цінності, дрібніють, спотворюються і покриваються темними плямами. У місці плям ягоди часто лопаються і гниють. У разі важкого ураження може постраждати весь урожай.

Стійкі і нестійкі сорти

Сорти смородини значно розрізняються по сприйнятливості до захворювання.

Дуже сприйнятливі сорти чорної смородини:

 • Бен Ломонд (Ben Lomond),
 • Бен Невіс (Ben Nevis),
 • Церес (Ceres).

Мало сприйнятливі сорти:

 • Оджебін Ojëbyn,
 • Титания Titania,
 • Тібен Tiben,
 • Тісел (Tisel),
 • Бен Алдер Ben Alder
 • Бен Хоуп Ben Hope,
 • Бен Сарек Ben Sarek,
 • Бен Тірран Ben Tirran,
 • Рубен (Ruben).

Розвиток хвороби

У наших умовах основним джерелом весняних інфекцій є плодові тіла, які викидаються з сумко-суперечка, створених на інфікованих органах смородини, агрусу. Зараження відбувається в перші теплі дні весни.

У кожному середовищі є тільки одна сумка, що містить 8 суперечка. Спори одноклітинні, безбарвні, неправильної, яйцевидної форми, з розмірами 20-25 × 12-15 мкм.

Первинні інфекції, викликані суперечками, нечисленні. Вражає гриб тільки молоді пагони, листя до 10-денного віку, ягоди. Через 2 тижні виявляються видимі ознаки ураження.

Поява симптомів захворювання у вигляді лущиться нальоту міцелію і конідіальной ланцюжків суперечка породжує вторинні інфекції, які за сприятливих умов можуть призвести до поширення збудника. Спори конідій, типу оїдіуму, утворюють ланцюжки, вони одноклітинні, безбарвні, еліпсоїдальної, розміром 24-27 × 16-18 мкм.

Хворобу краще розвивається влітку в суху, теплу погоду, яка сприяє розвитку, випуску і поширенню спор. Оптимальна температура для розвитку хвороби – 20-30 градусів С. Сприяють поширенню хвороби загущені посадки.

У теплому кліматі гриб зимує у вигляді міцелію, в основному усередині заражених нирок. Джерелом первинних інфекцій також можуть бути Конідіальниє суперечки.

Спостереження і оцінка зараження

Спостереження за кущами смородини та агрусу слід проводити з ранньої весни і продовжувати по серпень, з особливою увагою в липні і серпні, коли симптоми захворювання найважчі. Потрібно спостерігати за поразками, що виникають на кінчиках пагонів і на листі, на агрус – також на ягодах.

При оцінці кількості заражених пагонів ранньою весною можна визначити ступінь первинної інфекції. Подальші спостереження повинні проводитися протягом вегетаційного періоду, до і після збору плодів.

Застосовується наступна шкала оцінки поразок

бал Відсоток ураження пагонів і листя борошнистим нальотом,%
0 0 – пагони і листя здорові
1 1-6
2 6-15
3 15-25
4 25-55
6 більше 55

Контроль необхідний незалежно від тяжкості захворювання, особливо на посадках сприйнятливих сортів.

Заходи профілактики

 

 • Посадки потрібно закладати з стійких або менш сприйнятливих сортів.
 • Важливо забезпечити кущі відповідними умовами зростання, сонячним і провітрюваним становищем. Не слід вирощувати смородину в місцях, де підтримується висока вологість і часто випадає туман (наприклад, в поглибленнях місцевості).
 • Засохлі кущі потрібно розкорчовуються.
 • При поливі потрібно уникати зрошення цілих кущів – краще вносити воду прямо в грунт.
 • Уникати поширення бур’янів. Посадки потрібно регулярно прополювати, щоб бур’яни не викликали надмірного загущення, ускладнюючи висихання на вітрі.
 • При посадці смородину слід садити на правильному відстані, щоб кущі не росли з надмірною щільністю (рекомендується інтервал 1,5 метра між чагарниками).
 • Регулярне проріджування кущів, видалення старих пагонів і надмірно загущених.
 • Раціональне фосфорно-калійне добриво. Необхідно обмежено вносити азотні добрива, уникаючи їх надлишку.
 • Перекопка грунту під кущами восени і навесні.

 

Стійкість смородини до захворювання підвищується при внесенні високих доз калійних і фосфорних добрив.

Лікування хвороби

Щоб позбутися від борошнистої роси, методи боротьби необхідні комплексні, що поєднують агротехнічні прийоми, хімічні та біологічні методи захисту смородини, народні засоби.

Видалення уражених частин рослини

Необхідно вирізати і видаляти заражені пагони з рослини, щоб зменшити кількість первинної інфекції. Проводиться взимку або ранньою весною, особливо важливо в посадках смородини, агрусу, де захворювання зустрічалося з високою інтенсивністю. Видалення заражених пагонів значно підвищує ефективність хімічного захисту.

Також необхідно видалити всі опале листя і заражені плоди. Їх потрібно викинути, краще спалити.

Увага! Уражені хворобою частини рослини можна кидати в компост.

Чим обробити саджанці?

Якщо куплений заражений посадковий матеріал, потрібно видалити хворі пагони рослини. Здорові паростки обробляють однопроцентним розчином мідного купоросу, замачівая їх на 5 хвилин з подальшим ополіскуванням проточною водою.

Куплені саджанці можна обприскати для профілактики розчином соди кальцинованої (готують 0,4% розчин). Обприскування проводять через 5 днів після посадки, потім після розпускання перших листя і потім кожні 2 тижні.

Хімічний захист – загальні принципи

Профілактичні обробки починають на плантаціях смородини в період цвітіння і продовжують кожні 10-14 днів, в залежності від:

 • швидкості розвитку рослин,
 • використовуваних фунгіцидів,
 • атмосферних умов,
 • терміну очікування для препарату.

Якщо спостерігаються перші симптоми захворювання, слід лікувати кущі засобами захисту рослин. Обробку можна проводити від початку розвитку суцвіття (коли квіткові бутони закриті світлими лусочками) до кінця фази цвітіння (все пелюстки опали), перед розвитком фруктових нирок і після збору врожаю. Обробку проводять в залежності від рекомендацій, що містяться на етикетці даного засобу захисту рослин зі збереженням термінів очікування перед збором врожаю.

Увага! Обприскування слід проводити ввечері після відльоту бджоли або рано вранці.

Для захисту молодої смородини також необхідні лікувальні процедури після збору врожаю для запобігання ураження верхівок молодих пагонів. Рекомендовані фунгіциди – бензімідазольном з’єднання і інгібітори біосинтезу ергостеролу (МБП), а також застосовують сірку і стробілурини. З метою запобігання появи стійких форм гриба необхідно чергувати використання фунгіцидів з різними механізмами дії.

Увага! Ефективність обприскування досягається тільки при використанні хороших обприскувачів, що забезпечують якісне покриття рослин розпилюється рідиною. Це особливо важливо в захисті рослин.

схема обробок

Якщо в саду вирощують чутливі до збудника захворювання сорти, заражені борошнистою росою, і хвороба виявлялася в попередні роки, необхідно провести серію обприскувань відповідно до програми захисту рослини. Оцінка ризику зараження хворобами повинна проводитися на підставі спостереження за інфекцією верхівок пагонів ранньою весною.

Обробки проводять в наступні дати:

 

 • до цвітіння;
 • після цвітіння;
 • після збору врожаю.

 

до цвітіння

Виконують обприскування фунгіцидами Топсин або Німрод. Препарати застосовують відповідно до інструкції. Також навесні за місяць до розпускання бруньок можна обприскати кущі і грунт під ними залізним купоросом (5-6%).

після цвітіння

Обприскування слід проводити якомога швидше після цвітіння, використовуючи такі препарати:

 • Топсин (Topsin) М 500 СК,
 • Німрод (Nimrod) 250 ЕК,
 • Швидкість (Score) 250 ЕК,
 • Зате (Zato) 50 РГ.

В даний час найефективнішим засобом боротьби на ринку, доступним в версії для садівників вважається препарат Топаз (Topas 100 EC). В даний час системний фунгіцид Топаз 100 КЕ (що містить 100 г пенконазол на літр продукту, з’єднання з групи триазолів, який виступає в ролі інгібіторів біосинтезу ергостеролу – IBE) може бути використаний в домашньому садівництві.

Для смородини: чорної, червоної, білої (проти американської борошнистої роси) – можна використовувати Топаз в разовій дозі від 5 мл на сотку до 2 разів на сезон в період від початку розвитку суцвіття до кінця вегетації, тобто до фази, коли все листя опало . Термін очікування для топазу на смородині і агрус становить 3 тижні.

Наступні обприскування (іншими засобами) слід повторювати кожні 7-10 днів, використовуючи по крайней мере 2 препарату по черзі.

Також можна використовувати:

 • мідно-мильну емульсію (2,0% мила + 0,1% мідного купоросу);
 • кальциновану соду (0,5%) з додаванням мила (0,4%);
 • розчин аміачної селітри (0,5%).

На ранніх стадіях ефективний препарат Фітоспорін, яким можна бризкати кущі. Препарат випускається у формі порошку, пасти, суспензії.

Увага! При виборі препарату для обприскування в період після цвітіння слід пам’ятати про термін очікування (періоді, який повинен пройти від виконання обприскування до дати збору врожаю, коли його можна їсти безпечно).

Терміни очікування окремих препаратів

Назва препарату Термін очікування, днів
Топсин 14
зате 14
Німрод 21
Швидкість 21

Терміни очікування до збору врожаю повинні строго дотримуватися! Зазвичай обприскування закінчують за 3 тижні до збору ягід.

Після збору врожаю

Обприскування починають відразу після збору врожаю смородини і повторюють кожні 10-14 днів. Можна використовувати вищевказані препарати.

Увага! Препарати Німрод, Швидкість, Зате можна використовувати не частіше 2 разів за сезон.

Кількість обприскувань проти борошнистої роси смородини дуже велике, і це, безумовно, не сприяє нашому здоров’ю або захисту навколишнього середовища. Якщо кущі смородини постійно хворіють, краще видалити їх і посадити стійкий сорт або відмовитися від вирощування цього чагарнику.

Біологічні заходи боротьби

Прихильники вирощування ягід екологічним методом можуть використовувати прийоми біологічного захисту, щоб вилікувати рослини – полити кущі гноївкою або перепрілим коров’яком. У гної розлучаються бактерії, що знищують гриб.

Для обробок готують розчин коров’яку (25-50%). Перебродила гнойову рідину розбавляють водою в пропорції (1 до 1). Розчином коров’яку проводять 3 обприскування:

 

 • до цвітіння смородини;
 • після цвітіння;
 • при підготовці до зими, перед листопадом.

 

Народні засоби

Городники, за відгуками, давно використовують народні способи, що дозволяють перемогти грибкові захворювання на ранніх стадіях розвитку. Коли хвороба значно вразила рослини, без хімічних препаратів не обійтися.

 

 • Засіб на основі марганцівки . Розчиняють 5 г марганцівки в відрі води, ретельно перемішуючи, щоб не залишилося кристаликів. Розчином обприскують з пульверизатора кущі смородини.
 • Розчин харчової соди . У відрі води ретельно розчиняють 2 столові ложки харчової соди і полкуска тертого мила. Кущі розчином бризкають не частіше 3 разів через 10 днів.
 • Розчин йоду . У відрі води розчиняють флакончик йоду і проводять обробку смородини.

 

Знаючи, як боротися з борошнистою росою, що робити при перших ознаках, потрібно вчасно проводити всі агротехнічні прийоми, що дозволить вчасно провести лікування, врятувати і зберегти врожай.Create AccountLog In Your Account