Єврейський Новий рік в 2020 році

Традиційною вірою євреїв вважається іудаїзм, який є «прабатьком» християнства, що охопила більшу частину населення земної кулі. У християнстві святкування Нового року не пов’язане з релігійною сферою і є точкою відліку нового календарного року. Єврейський новий рік 2020 (наз. Рош Ха-Шана) кардинально відрізняється від звичного для нас поняття «Новий рік», що супроводжується ялинкою, шампанським і мандаринами.

Єврейське свято має релігійне підґрунтя. Витоки свята, традиції святкування, обряди та їх особливості пропонуємо дізнатися з нашої статті.

Коли буде єврейський Новий рік в 2020 році

Євреї, крім звичного для нас григоріанського календаря, користуються місячним календарем, тому в офіційно прийнятий 2020 рік, іудеї будуть святкувати святкують 5781 рік.

Початок року також зміщений і починається він в березні-квітні в залежності від місячної доби. Перший місяць року іменується «авів», коли іудейський народ покинув Єгипет. Місяць, коли відзначається свято Нового року, називається «тишрей». Він сьомий за рахунком. Саме з цією цифрою асоціюють період створення творцем Адама і всього живого на Землі.

Дата еврейського нового року в 2020 році – 18-20 вересня. Вона не прив’язана до певного дня і цифри, а змінюється щорічно в залежності від місячного циклу.

Торжество у хасидів триває не один день. Початок будь-якого свята, в тому числі, Нового року, починається напередодні ввечері. У єврейської національності існує думка, що після заходу сонця настає народження нового дня.

Хасиди святкують в Умані єврейський Новий рік 2020

Хасиди зустрічають свято 2 дні, які переростають у тривале святкування на весь тиждень.

Історія Рош Ха-Шана і його значення

Слід відзначити, що Новий рік у євреїв називається Рош Ха-Шана, що дослівно перекладається як «голова року». Це свято у хасидів асоціюється з днем, коли Бог створив світ.

Існує кілька версій, які стали причиною святкування цього дня:

 • створення Адама;
 • день скоєння гріха Адамом і Євою і вигнання їх з Раю;
 • день, коли Ной ступив на сушу після Великого потопу;
 • спроба принесення в жертву Ісаака своїм батьком Авраамом;
 • вихід з рабства іудейського народу.

Яка з версій має більше прихильників, ніхто не знає, тому частку віри віддають на кожен з варіантів.

В іудаїзмі вірують, що життєва дорога − це лише підготовчий етап на шляху до нескінченного загробного життя. Залежно від праведної поведінки є шанс потрапити в милість до Господа, але можна і вічно відбувати покарання за вчинені гріхи земні. Євреї вірять, що Господь у цей день сідає в крісло Верховного Судді, перед яким три книги з іменами:

 • грішників;
 • праведників;
 • тих, хто молитвою і покаянням може заслужити прощення Бога і потрапити в Едем.

Тому єврейський новий рік 2020, тісно пов’язаний з молитовною діяльністю хасидів. Крім цього, Бог вносить в Книгу майбутньої долі те, наскільки щасливим або сумним буде прийдешній рік. Вірять, що молитва здатна вплинути на рішення Бога, тому святкування зводиться до відвідування синагоги і читання молитви з проханням про прощення земних гріхів.

З моменту настання Рош Ха-Шана у хасидів починається тиждень прощення та покаяння. У ці дні кожен віруючий переосмислює і оцінює вчинені справи земні, кається і просить вибачення, морально готується до нових звершень. Ці дні славляться розкішною кухнею, оскільки іудеї вірять в прихильність і Милість Божу.

Особливості святкування

Засновуючи свято Нового року на релігії, євреї вкладають в торжество особливий сенс і філософське навантаження.

До особливостей святкування єврейського нового 2020 року можна віднести:

 • календарну розбіжність з Новим роком за григоріанським календарем;
 • релігійне підґрунтя свята, присвячене дню створення Адама;
 • основним заняттям на торжестві є молитва, духовний саморозвиток і покаяння;
 • очищення від скоєних гріхів через купання або годування птахів;
 • масовість − до святкування закликають всіх віруючих, незалежно від національної і інших приналежностей.

Літній єврей в день святкування грає на шофарі

Головною визначною пам’яткою святкування Рош Ха-Шана є використання «шофара». Це музичний інструмент, виготовлений з баранячого або козячого рогу.

Перед початком служби в синагозі сурмлять в шофар, закликаючи віруючих до молитви. Легенда свідчить, що трубний звук заважає Люциферу шепотіти на вухо Богу імена грішників, яких він хоче забрати на вічні муки. Тому в цей день звуки баранячого рогу пронизують повітря дуже часто.

Традиції святкування

Свято єврейського нового року відрізняється строгим ритуалом і високим ставленням до історичних та духовних традицій. В цей день категорично заборонена будь-яка праця, як фізична, так і розумова. Винятком є приготування їжі.

Основною традицією є молитва, читання Тори в сімейному колі і відвідування храму. Крім цього, святкування супроводжують такі традиції.

 • Напередодні Рош Ха-Шана, 18 вересня, після заходу сонця євреї вимовляють побажання бути вписаними в «Книгу життя». Вечірня трапеза знаменується особливим ритуалом: традиційний круглий з завитками єврейський хліб халу вмочують у мед і їдять, щоб прийдешній 2020 рік був солодким. Всім бажають солодкого року і прибутку.
 • Заможні господарі збирають на застіллі гостей, неодмінним атрибутом якого є бараняча голова і риба з головою, як символ верховенства господарів.
 • Прийнято одягати білий одяг, як символ свята, чистоти.
 • В дату Нового року після полудня євреї читають біля водойми молитву про прощення, гімни. Це колективне дійство, на ньому збирається вся громада або більша її частина.
 • Духовні слова підкріплюються купанням. За традицією хасиди голяка занурюються у воду, що символізує обмивання від гріхів, вчинених у минулому році. В 2020 році єврейський новий рік припадає на другу половину вересня, тому вода не відрізняється особливою теплотою. Але охочих скупатися і очиститися буде багато.
 • Віруючі, які не можуть або не хочуть з особистих причин купатися, годують голубів чи інших птахів крихтами, принесеними в кишені з синагоги. Такий ритуал також символізує позбавлення від гріхів.
 • Непорушними традиціями святкування Рош Ха-Шана є паломництво до місця поховання цадика Нахмана. Євреї підтримують думку, що відвідати могилу правнука засновника хасидизму повинен у своєму житті кожен віруючий хасид.  Такий обряд повинен принести щастя, мир і благополуччя в сім’ю іудеїв. Деякі віруючі щорічно відвідують Умань, де похований цадик Нахман. Приїжджають сім’ями, прищеплюють молодшому поколінню святе ставлення до релігії, духовно розвивають і вчать Торі.
 • Основним традиційним приписом є веселощі, адже тут діє вираз «Як зустрінеш, так і проведеш».

Традиційна кухня та блюда

Єврейський новий рік випадає в 2020 році на п’ятницю, але в будь-який інший день він також вважається вихідним.

Блюда на святковому новорічному столі у євреїв

Крім приготування страв нічим не займаються. У кухні дотримуються особливих традицій:

 • головне частування – мед, його їдять вприкуску з яблуками, щоб весь рік був «солоденьким», вся кисла і гірка їжа не рекомендується;
 • поїдання яблука символізує появу грішного світу, в якому ми живемо, намагаючись дотримуватися Божих правил, та сподіваємося на Його милість і прощення;
 • занурення гріховного фрукта в мед означає виправлення грішних вчинків і каяття;
 • випікають здобу, халу – круглий хліб – як символ циклічності календаря, який також їдять з медом;
 • подається риба з головою або бараняча голова – щоб бути головним, а не бути у хвості;
 • нарізана колами морква – як символ золотих монет, якими повинен повнитися будинок в наступному році;
 • фініки на столі – асоціація з фінішем всього поганого, бо точний переклад означає «закінчилася гіркота»;
 • гранат на столі символізує сукупність заповідей, які закликав виконувати Месія.

Таким чином, єврейський новий рік – свято в 2020 році у євреїв, яке насичене особливим філософським і релігійним контекстом, святкування якого націлене змінити життя на краще.Create AccountLog In Your Account