Якого числа Горіховий Спас у 2021 році в Україні

Якщо запитати у будь-якого церковнослужителя про те, якого числа Горіховий Спас у 2021 році в Україні, то відповідь буде одна – неділя, 29 серпня. Це свято завжди відзначається в одну дату і не переноситься.

Історія святкування Горіхового Спаса 

Насправді, в своєму первинному значенні свято не має ніякого відношення до горіхів. У церковному календарі воно вказується як Нерукотворний Спас. І його історія дуже цікава.

У I столітті нашої ери палестинський цар Авгарь з Едесси захворів на проказу. Його не могли вилікувати кращі лікарі того часу. Коли правитель почув про чудеса, які творив Ісус Христос, він тут же відправив до нього слуг з проханням про зцілення. Ісус відмовив царю, але пообіцяв, що в Едесу прибуде один з його учнів. 

Разом зі слугами Авгарь відправив художника, щоб той зобразив чудотворця. Але у того ніяк не виходило передати святий образ на полотні. Тоді Ісус попросив його дати полотно і, вмиваючись, витер ним лице. І тут же на тканині відобразився лик Сина Божого. Так з’явилася перша християнська ікона – Нерукотворний Спас.

Коли полотно принесли Авгарю і той торкнувся зображення, то тут же зцілився від прокази. Згодом після Воскресіння і Вознесіння Ісуса Христа в Палестину приїхав його учень Тадей і багатьма чудесами поширював християнство по країні. Сам же Авгарь повелів максимально прикрасити Нерукотворний Спас і встановити його в ніші над міськими воротами, щоб кожен міг вклонитися іконі. 

У 944 році жителі Едесси обміняли Нерукотворний Спас на світ з імператором Романом I Лакапин і святий образ переправили в Константинополь, в честь чого 29 серпня щорічно і відзначається свято.

Традиції Горіхового Спаса

На Русі Нерукотворний Спас почали святкувати з XI століття. Крім двох уже згаданих назв, у свята є ще кілька. Всі вони пов’язані з особливостями того, як люди відзначали Спас:

 • Третій. Горіховий Спас відзначається після Яблучного і Медового. Він третій за рахунком. Також вважалося, що це третя зустріч з осінню, після якої настануть холоди і дощі.
 • Хлібний. Це свято завжди завершувалося після закінчення збору врожаю. У цей день господині завжди подавали на стіл хліб з нової пшениці.
 • Спас на полотні або на полотнах. З одного боку, це пряме відсилання до історії появи свята. З іншого, в цей день у всіх містах проводилися ярмарки, на яких продавалося велика кількість різноманітних тканин. Їх купували для шиття одягу протягом зими.

Горіховим Спас називається через те, що за народними повір’ями в цей день остаточно дозрівали горіхи і можна було вирушати до лісу, щоб зібрати ласощі на зиму.

На честь Нерукотворного Спаса в Україні побудовано безліч храмів.

 

Що можна і не можна на Горіховий Спас

На відміну від Яблучного і Медового, Нерукотворний Спас ніколи не святкувався з особливим розмахом. І справа не в тому, що це свято не шанували. Просто воно випадало на кінець літа.

У цей час треба було:

 • збирати урожай на полях;
 • шукати цілющі трави, ягоди та горіхи в лісах; 
 • сіяти озимі;
 • заготовлювати дрова;
 • чистити криниці;
 • приводити в порядок житло перед настанням холодів.

У людей не було часу на масштабні святкування. Тому не було заборони на роботу, і після короткої молитви вдома чи в храмі чоловіки відправлялися на поля. Жінки з дітьми займалися домашньою роботою, готували святкову вечерю. У цей день закінчувався Успенський піст, тому всі обмеження на прийом їжі скасовувалися.

Але в обов’язковому порядку на столі повинні були бути:

 • хліб нового врожаю;
 • горіхові солодощі;
 • мед і яблука;
 • горіхові алкогольні настоянки.

Днем горіхи і хліб освячувалися в церкві. Під час вечері треба було обов’язково спробувати кожне блюдо, щоб забезпечити дому ситу зиму. Після їжі всі відправлялися в баню, очищаючи тіло горіховими віниками.

Єдина заборона свята стосувалася сварок. Не можна було ні з ким лаятися, щоб не привернути біду на свій будинок. Замість цього треба було частіше посміхатися і не скупитися на похвалу і компліменти оточуючих.

Прикмети Горіхового Спаса

Головною прикметою на удачу в свято були зрощені лісові горішки. Їх клали в гаманець і зберігали протягом року. А якщо горіх падав на голову, це була хороша прикмета, до багатства. З давніх-давен вважалося, що, відвідуючи ярмарки, не можна йти без покупок. Інакше наступний рік був бідним. Тому на ринках купували тканини, ласощі, обереги. Захисні амулети користувалися великою популярністю, адже вважалося, що нечисть в Горіховий Спас теж активно бродить по лісі.

В Європі селяни вірили, що саме під час Нерукотворного Спаса відьми відправляються за новими чарівними паличками в ліс. 

Якщо вдавалося знайти дуже багато горіхів біля селища, вважалося, що в наступному році можна розраховувати на багатий урожай. А ось дарів лісу, навпаки, практично не буде. 

Ще важливо знати, якого числа в Україні святкується Горіховий Спас у 2021 році, щоб передбачати погоду. Раніше люди стежили за лелеками. Якщо птиці на Спас відлітали на південь, вважалося, що Покров 14 жовтня буде морозним, а зима суворою. За іншою прикметою теплий сонячний день віщував м’яку зимівлю. Create AccountLog In Your Account