Прощена неділя в 2022 році

Православний календар містить в собі особливу дату, що передує Великому посту. Це останній день масляної в 2022 році – Прощена неділя. Багато віруючих, часто задають питання: у кого ж потрібно просити прощення у цей день? Відповідь проста, варто звертатися в першу чергу, до того, кому зробив прикро.Кожна людина заслуговує прощення, а тому варто пробачити всіх тих, хто вас образив, на душі одразу стане легше. Можливо, варто відвідати недільну службу до церкви, поставити свічки, попросити вибачення у тих, кого з нами вже немає.

Коли буде Прощена неділя в 2022 році

З часом ідея посту зміцнилася в багатьох інших країнах світу, до поста обов’язково потрібно було пробачити всім образи і самому попросити пробачення у оточуючих. Немає певного числа місяця, в який відзначається це свято, щороку віруючі вираховують його від дати настання Великодня (в 2022 р. 24 квітня). Так якщо відняти 49 днів від цієї дати, отримуємо 6 березня – це закінчення масляної, іншими словами дата для святкування Прощеної неділі.

У 2022 році Прощена неділя буде відзначатися 6 березня.

Не варто забувати, що у творця немає улюбленців, кожен поганий вчинок здійснений однією людиною накладає відбиток на все людство. Варто пам’ятати це і при настанні Прощеної неділі вибачитися перед тими, кого скривдив навіть випадково або зовсім не ображав.

Історія свята

В цей день віруючі всього світу намагаються пробачити образи, очистити душу або покаятися у вчинках. Який сенс несе Прощена неділя, і чому воно важливе, спробуємо розібратися завдяки цій статті.

Історія свята бере свій початок в античності. Тоді жителі Єгипту взяли Діву Марію з сином, коли вони намагалися врятуватися від переслідувань царя Ірода. Ці події сприяли зародженню православної релігії, появи християнських святилищ на території країни. Служителі храмів завжди дотримувалися пророцтва Біблії, вони також обов’язково постилися перед Великоднем, щоб очистити душу і тіло, і підготуватися до зустрічі світлого воскресіння.

 

Дівчина просить вибачення у Бога

 

Єгипетські жерці також дотримувалися своєрідного Великого посту і того дня, коли відзначається Прощена неділя. Вирушаючи поодинці в пустелю, вони перевіряли твердість свого духу і силу віри. Там вони проводили по 40 днів, беручи приклад з Мойсея, який провів там стільки ж часу. Коли священнослужителі йшли блукати по пустелі, вони обов’язково просили прощення у всіх, хто входив у їхнє оточення, думаючи, що вони вже не виживуть в суворих умовах пустелі. Люди тих часів вважали, що людина, що йде в царство мертвих повинна звільнити свою душу від мук та отримати прощення у всіх, кого вона скривдила.

Традиції та обряди свята

Головна традиція Прощеної неділі – це звільнення від вантажу образ. По можливості потрібно постаратися попросити вибачення у тих, кого образив навіть випадково, і пробачити тих, хто вибачається у відповідь. Існує звичай, що першим у родині просить прощення найстарший, подаючи тим самим приклад і показуючи свою мудрість молодому поколінню.

Вважається, що в цей день покійні родичі здатні почути, щирі прохання про прощення тих, хто не зміг зробити це за їхнього життя. Тому варто відвідати їх могили або поставити свічки за упокій. Церковнослужителі проводять вечірні служби, починаючи з читання Євангелія.

Літургія нагадує всім причини, з яких перші люди були вигнані з Раю, а також читаються уривки з проповідей Ісуса Христа. Люди, які відвідують пост, помічають, що світлі церковні накидки вже замінюють темними це знак наближення Великого посту, облачення священика також змінюється на чорне або біле серед служби. Чин прощення увінчує богослужіння, після чого священнослужитель звертається до прихожан зі словами вибачення за всі свої гріхи. У відповідь на це миряни також просять вибачення у батюшки. Цей обряд головний задум свята.

Навіщо просити вибачення

Багато хто задається питанням, навіщо ж просити вибачення у малознайомих людей? Все просто, сама дія має символічний характер, і несе в собі сенс того щоб після служби залишитися з чистою душею і приступити до тривалого посту.

Люди схрестили руки в знак примирення
 

Кожен рік Прощена неділя випадає на кінець масляного тижня, а тому існують деякі традиції:

 • спалюють опудало – щоб проводити зиму;
 • у неділю влаштовують ярмарки;
 • проводять містичні обряди або ворожіння;
 • на Прощену неділю йде урочиста служба;
 • влаштовуються веселі гуляння з друзями.

Що можна і не можна робити в цей день

Поговоримо про те, що можна і не можна робити на Прощену неділю 2022 року. Всі справи цього дня повинні наповнюватися добротою і щирістю. Можна зібрати за столом родину на вечерю, але м’ясні страви краще виключити, оскільки вже на наступний день почнеться Великий православний піст.

Чоловік зі свічкою молиться в церкві
 

А що ж робити не можна в це православне свято:

 • не повинно бути ніяких сварок, конфліктів або образ;
 • думки про погані речі постаратися вигнати з голови;
 • не можна лягати спати після опівночі, щоб пост не зустрічати у бадьорості, адже наступний день буде досить важким;
 • недоїдену їжу в Прощену неділю, не можна залишати, її краще всього віддати худобі або бездомним;
 • фізична праця в цю дату під забороною.

У Прощену неділю в 2022 році треба всіх прощати, і самому просити вибачення…

Прикмети та повір’я

Існує прикмета, що на Прощену неділю, якщо не прибирати зі столу, після вечері, то рік для родини буде благополучним, це віщує фінансову забезпеченість.

Прохання простити грішника
 

Є народні прикмети, пов’язані з погодними умовами. Якщо день з самого ранку радує сонцем, теплом і ясністю, то літо буде спекотним, а також врожай буде багатим. Господиня, яка пекла весь масляний тиждень смачні млинці, віщує своїй сім’ї плідний рік. По отриманим млинцям можна визначити своє майбутнє, ось яким чином:

 • перший млинець, що випікається господинею на Прощену неділю, обіцяє заміжжя, якщо не прилипає до сковороди, дівчині, яка ще не заміжня в цій сім’ї;
 • якщо ж млинець липне до сковороди і ні як не хоче відлипати, то незаміжню дівчину чекає безшлюбність ще кілька років;
 • по отворах, які з’являтимуться на першому випеченому млинці, можна визначити кількість немовлят, які з’являться в цій сім’ї.

 Create AccountLog In Your Account