ЗНО в 2020 році

В останні кілька років у системі середньої освіти України відбулися кардинальні зміни. Одним з нововведень освітньої реформи стало введення системи зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Воно дозволяє скласти загальне враження про рівень навчальної підготовки школярів і відкриває двері абітурієнтам у вищі навчальні заклади. Участь у незалежному оцінюванні завжди дуже хвилююче для учнів і не проходить без ретельної підготовки. Що чекає учасників ЗНО в 2020 році, як пройти попереднє випробування, і на які бали орієнтуватися, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Основні принципи ЗНО

Вперше Зовнішнє незалежне оцінювання відбулося в 2007 р. після старту освітньої реформи, а вже з 2008-го для подання документів у вузи наявність сертифіката про проходження незалежного тестування стало обов’язковою умовою.

ЗНО являє собою одночасно і випускний іспит для школи, і вступний для інституту, університету або академії.

По всій країні оцінювання організовується одночасно без перерви з однаковими умовами для всіх учасників.

ЗНО побудовано за типом тестування, де учасник для відповіді на поставлене питання повинен вибрати правильний, на його погляд, варіант із зазначених. Також в залежності від предмета, випускнику може бути запропоновано дати розгорнуту відповідь, зробити позначення на контурній карті, скласти логічну пару, графік або послідовність.

Випускники шкіл складають ЗНО-2020

Проходити ЗНО 2020 мають право не тільки нинішні випускники, а й учні минулих років, які не проходили тестування. Випускникам необхідно враховувати і той факт, що сертифікат ЗНО має обмежений термін дії. І якщо абітурієнт не встиг подати документи до вузу в задані терміни, здавати тести йому доведеться заново вже за новою програмою.

Нововведення, які чекають школярів

В правила проведення ЗНО щорічно вносяться корективи, які рекомендується регулярно відстежувати, щоб не пропустити важливі новини. Результати обговорення по всіх нововведеннях будуть озвучені ближче до початку 2020 року, але деяка інформація вже просочилася в медіа:

 • У 2020 році здавати ЗНО доведеться і учням ПТУ. Як правило, це студенти других курсів, на які припадає завершення повної середньої освіти. Раніше представники училищ і технікумів від тестування були звільнені.
 • З-за низьких показників математичних тестів минулих років було вирішено включити точну науку в перелік дисциплін, обов’язкових до здачі.
 • Зміни можуть торкнутися і строків дії сертифікатів ЗНО. Зараз вони дійсні протягом трьох років з моменту здачі тестів. До теперішнього часу це дозволяло поступати в вузи тим абітурієнтам, які пропустили кампанію з причини хвороби або служби в армії. У 2020 р. таку можливість учні можуть втратити – “придатність” сертифікатів планують скоротити до 1 року.
 • Оцінювання по іноземним мовам до 2019 року включно проводилося виключно на факультативній основі. Але є пропозиції зробити ЗНО по іноземним мовам обов’язковим.
 • У 2019 році тести з іноземних мов для вступників на магістрів і бакалаврів проводяться на експериментальній основі. Тепер тестування такого роду має всі шанси стати обов’язковим.
 • ЗНО адаптують для слабозорих і незрячих дітей, а також школярів з обмеженими можливостями. Методика проведення оцінювання продовжує вдосконалюватися, так що в новому році у дітей з особливими потребами має з’явитися більше можливостей для повноцінної здачі ЗНО.

Обов’язкові предмети в 2020 році

Всі школярі, які мають намір вступати до будь-якого ВНЗ України, проходитимуть ЗНО з:

 • української мови та літератури (обов’язковий для всіх);
 • історії України;
 • математики;
 • біології;
 • географії;
 • хімії;
 • фізики;

Другий предмет дається на вибір – математика чи історія (якщо математичну науку все-таки не зроблять обов’язковою для здачі). Право вибрати третій предмет надається учню із зазначеного вище списку. Для підвищення шансів на вступ до ВНЗ майбутній абітурієнт може вибрати ще один конкурсний предмет за власним бажанням. Але в будь-якому випадку кількість дисциплін, за яким здається ЗНО, не повинно перевищувати 4-х.

Реєстрація і документи

Перш ніж проходити ЗНО, майбутньому абітурієнту необхідно зареєструватися за наступним алгоритмом:

 • На сайті інституту або університету вивчити вступні умови і з’ясувати дисципліни, за якими буде здійснюватися прийом студентів.
 • Вибрати навчальні дисципліни зі списку дозволених (вільних і обов’язкових), але не більше чотирьох.
 • Підготувати список реєстраційних документів – копію паспорта, дві фотографії формату 3х4, регістр. карту (її можна отримати в вузі, куди планується вступ).
 • Подати сформований комплект документації в свій навчальний заклад.

На підставі всіх поданих документів складається загальний список осіб, які будуть допущені до здачі ЗНО.

Терміни проведення ЗНО

Точні дати проведення ЗНО в 2020 році поки не встановлені. Але з досвіду минулих років можна орієнтуватися на терміни 2019 року, які виглядали так:

 • старт прийому документів на реєстрацію – 5 лютого;
 • закінчення реєстрації – 25 березня (півтора місяці дається учням на подачу заявки і внесення коректив у надані дані);
 • розміщення документів-перепусток – до 30 квітня;
 • основний етап тестування з предметів – з 21 травня по 13 червня;
 • оприлюднення підсумків ЗНО – з 14 по 25 червня;
 • додаткова сесія (для жителів окупованих територій, дітей військовослужбовців) – з 26.06 по 12.07.

Дати проведення ЗНО в Україні в 2020 році

Кожен іспит належить здавати в певний день – дата встановлюється наказом Міністерства освіти і оголошується незадовго до тестування.

Як розраховуються бали

Додаткові обов’язкові предмети після перевірки ЗНО оцінюються в балах. Для кожного з них встановлюється гранична величина. Учасники ЗНО 2020 року, яким не вдасться подолати “поріг”, не зможуть надавати результати сертифіката на цю дисципліну в обраний вуз.

Загальний тестовий бал визначається як загальна сума набраних балів з конкретного предмета. Вона служить основою для розрахунку рейтингової оцінки, яка визначає позицію учасника серед інших тестованих.

На даний момент шкала тестових балів з дисциплін ЗНО виглядає так максимальний бал (мінімальний прохідний):

Українська мова та література – 104 (24)

Хімія – 80 (17)

Математика – 62 (11)

Іноземні мови – 56 (19)

Фізика – 80 (17)

Біологія – 76 (23)

Історія – 94 (27)

Географія – 92 (27)

Шкала рейтингових оцінок для всіх тестованих однакова і лежить в діапазоні 100-200 балів. Максимально набраний бал відповідає значенн. 200, мінімальний – 100.

Найвищу рейтингову оцінку отримує учасник, який набрав максимальну кількість балів за шкалою від 100 до 200. При складанні рейтингу враховується кількість та відсоток учасників, що набрали не більше позначених балів.

Особливості тестування з кожного предмета

Учні, яким потрібно здавати ЗНО в 2020 році, можуть орієнтуватися на завдання 2019 року. Щорічно завдання змінюються, з’являються доповнення, але суть оцінювання та принцип складання тестів залишаються незмінними вже який рік.

Проведення тестування ЗНО

Українська мова. Знання учасників оцінюють по 58-ми завданням, які потрібно виконати за три години. У матеріалах ЗНО представлені тести на знання фонетики та орфографії, побудови слів, основних та службових частин мови, завдання на пряму і непряму мову, стилістику і розвиток мови.

Література. Належить відповісти на питання, що стосуються усної народної творчості, давньої писемності, літератури минулих епох – від XVIII століття до сучасного періоду. Крім тестових питань, школярам доведеться написати твір державною мовою.

Історія. Саме об’ємне оцінювання, в структуру якого входить близько 60 вправ. Вони включають питання на знання стародавньої історії України з початку розселення племен, історію Київського, Галицько-Волинської держав, Речі Посполитої, Національно-визвольної війни XVII століття, відомості про новітній період історії України, культуру. На виконання тесту Міністерством відведено 150 хвилин.

Математика. ЗНО з цього предмету включає 33 тести, за якими оцінюються знання щодо геометрії і планіметрії, алгебри і початків аналізу, елементів комбінаторики та статистики, а також стереометрії. Учням належить складати логічні пари, будувати графіки і навіть давати розгорнуті відповіді. Максимальний час на виконання всіх завдань – 180 хвилин.

Фізика. Згідно з програмою екзаменації пропонується вирішити 34 завдання за три години. Знання оцінюються по таким галузям, як механіка, кінематика, динаміка, термодинаміка, молекулярна фізика, електродинаміка, хвилі і коливання, оптика і теорія відносності. Відповіді подаються у вигляді тестів або у вільній формі, а також у формі вибору логічних пар.

Хімія. У тестах з природної науки представлені розділи загальної, органічної і неорганічної хімії з рішенням рівнянь, обчислення реакцій за формулами.

Географія. ЗНО включає 58 завдань – їх доведеться виконати від початку до кінця за дві з половиною години. Учасники ЗНО повинні продемонструвати знання з загальної географії (рельєф, літосфера, топографія, гідросфера, біосфера), материків і океанів, українських географічних досліджень, природних умов і ресурсів. У екзамен включені завдання, побудовані за типом тестів або варіанти з розгорнутою письмовою відповіддю.

Біологія. Білет ЗНО включає 50 завдань, на вирішення яких відведено не більше 120 хвилин. Перевіряються знання з таких розділів, як молекулярний і клітинний рівень організації життя, положення людини в системі органічного світу, різноманітність тварин, рослин, лишайників і грибів.

Іноземні мови. Що очікує на абітурієнтів, які планують вступати до мовних ВНЗ в 2020 році, поки достеменно невідомо. В даній дисципліні ЗНО очікуються кардинальні зміни, про які буде відомо ближче до дати здачі. Раніше в ході тестування оцінювалися навички читання, письма та застосування іноземної мови. Учасники заповнювали пропуски слів і букв у тексті, давали розгорнуті відповіді і обирали правильний варіант відповіді на запитання з запропонованих.

Підготовка до ЗНО 2020 року

Всі тести, які входять в структуру ЗНО, складаються на основі шкільної програми з відповідної дисципліни, не повинні містити розділи, які у програму не входять. Тим не менш, у школярів тестування викликає ряд труднощів, оскільки завдання часто побудовані нестандартно, вимагають застосування не тільки фактичних знань, але і логічного мислення.

Випускниця школи готуєтся до сдачі ЗНО

Оцінити свій рівень знань і навичок і психологічно підготуватися до майбутнього ЗНО дозволяє пробне тестування. Проводиться воно дистанційно на платформі ЗНО онлайн і доступно для будь-якого школяра або майбутнього абітурієнта.

Принципи виконання і зміст завдань максимально наближений до реальності. Після виконання всіх завдань і обробки отриманих даних учасник отримує результати у вигляді тестових і рейтингових балів, а також правильні відповіді на всі питання. Пробне ЗНО є платною послугою – пройти оцінювання можна за символічну плату, розмір якої не перевищує 150 гривень за один тест.

Якщо результати пробного випробування виявилися незадовільними, це не привід впадати у відчай. Як правило, тренувальне ЗНО проходить на початку весни, тому в учня є час підготуватися до основного етапу і підтягти знання з слабких пунктів.

На допомогу прийдуть підготовчі курси при вищих навчальних закладах, приватні репетитори, онлайн-тренінги. Заповнити прогалини можна і самостійно, але при самопідготовці є ризик втратити ключові моменти, пов’язані з виконанням завдань.Create AccountLog In Your Account