ДПА-2020 для 9 класу

Державна підсумкова атестація щорічно проводиться в усіх школах на території України. ДПА є обов’язковим етапом, який повинен подолати кожен дев’ятикласник, перш ніж отримати атестат про закінчення середньої школи і просунутися далі на шляху до здачі ЗНО та вступу до ВНЗ. Звичайно ж, даний вид контролю знань не так складний, як підсумковий іспит в одинадцятому класі, але і до нього необхідно старанно готуватися.

А запорука якісної підготовки — це, як відомо, тотальна інформованість про всі тонкощі екзаменаційної процедури! Коли стартує хвиля здачі ДПА? Чи будуть його проводити в «рідній» для учнів школы, чи задіють інші майданчики? Кого можуть звільнити від іспитів, а кому точно доведеться здавати? І, звичайно ж, головне питання — які предмети будуть нав’язані школярам в обов’язковому порядку, а яких можна уникнути? Про всі тонкощі здачі ДПА в 2020 році вам розповість наша стаття!

Що таке ДПА і навіщо це потрібно

ДПА — це система тестів, яка допомагає державі не тільки перевірити глибину знань конкретного учня, але й оцінити роботу викладача, школи та української системи освіти в цілому! Крім того, за результатами даного виду контролю відбувається перерозподіл випускників дев’ятого класу у профільні класи старшої школи. До речі, щорічно здають ДПА не тільки учні дев’ятого класу, але й випускники початкової школи. Як показує практика, більшість з них справляються з іспитом досить добре.

ДПА — обов’язкова форма екзаменації, що впливає на оцінки в атестаті.

Атестація проводиться на базі самої школи, а приймають іспит не зовнішні незалежні комісії, а викладачі, з якими учні знайомі не перший рік. Це допомагає дітям впоратися з зайвим хвилюванням і страхом перед новими людьми, а замість цього зосередитися на навчанні. Чому школярі так бояться цього іспиту? Відповідь проста: адже результат ДПА впливає на підсумкову оцінку! В атестат про середню шкільну освіту виставляється бал, який виводиться з річної оцінки, яку визначив педагог, та оцінки за іспит.

Випускниця 9 класу на сдачі ДПА в 2020 році

Важливо: крім іншого, ДПА впливає на можливість вручення учневі срібної та золотої металі! Недостатньо високий бал може позбавити потенційного медаліста його привілейованого статусу.

Всі завдання формулюються педагогами даної школи у відповідності з вимогами, які висувають експерти з Міністерства освіти України. Надалі білети проходять процедуру затвердження у керівника школи, і тільки після цього потрапляють до учнів. Згідно з постановою, вся предметна атестація складається в письмовому вигляді, так що ніякої здачі аудіювання, співбесід та інших усних видів екзаменації чекати не варто, навіть якщо мова йде про здачу української або іноземної мов.

Предмети для здачі ДПА-2020

На державну підсумкову атестацію щорічно виносяться три предмети: математика і українська мова — обов’язково, та лише 1 предмет учень може вибрати на свій розсуд. Вибирати можна з наступного списку дисциплін:

 • зарубіжна література;
 • література України;
 • іноземна мова (англійська, німецька, іспанська, французька; список доступних для здачі предметів залежить від навчального плану школи і того, які мовні дисципліни в ній викладають);
 • історія (України та Всесвітня);
 • право (практичний курс);
 • біологія;
 • географія;
 • хімія;
 • інформатика;
 • фізика.

Важливо: якщо у школі навчаються представники мовних меншин, для них в якості третього обов’язкового іспиту можуть організувати окремий тест з рідної мови, або провести екзамен з інтегрованого курсу літератури.

Щоб стало зрозуміліше, в якому форматі проводиться підсумковий контроль, давайте розберемо здачу тих дисциплін, які школярі обирають найчастіше.

ДПА з української мови

Природно, що без здачі цього іспиту неможливо отримати атестат про середню освіту. Атестація проводиться у вигляді диктанту, з допомогою якого викладачі оцінюють граматичні та орфографічні знання учнів, а також вміння розставляти вірні знаки пунктуації. На роботу з екзаменаційним листом учням відводиться рівно 1 годину, а обсяг тексту становить близько 160-170 слів. Учитель читає текст три рази: на самому початку — повністю, другий раз — для запису, третій раз — повністю для перевірки.

ДПА з української мови проводиться у форматі диктанту (160-170 слів)

Робота оцінюється досить суворо: 5 будь-яких виправлень вважаються за 1 помилку; повторювані помилки проходять як 1 помилка, а однотипні — як різні. Всього за диктант можна отримати від 1 до 12 балів, де 1 бал — це 15 і більше помилок, а 12 — 0 помилок. Не дивлячись на те, що вибір теми не регламентований, Міністерство освіти очікує від педагогів слідувати соціокультурній програмі школи. Ніякі спеціалізовані бланки для написання диктанту не використовуються — досить листів зі штампом школи.

ДПА з математики

Тривалість другого обов’язкового іспиту значно більша і становить:

 • 2 години і 15 хвилин для учнів звичайних шкіл і класів;
 • 3 години для учнів математичних класів і шкіл з поглибленим вивченням математики.

Завдання для атестації розроблені з опорою на пройдений матеріал з 5 по 9 клас. Білет ДПА з математики має кілька частин:

 • в звичайних класах: білет розділений на три частини. Від 10 до 12 завдань — тестові, від 4 до 6 завдань з відкритою відповіддю, ще від 3 до 4 завдань з алгебри і геометрії, при роботі з якими необхідно показати покрокове рішення;
 • у профільних школах і класах: білет розділений на чотири частини. До перерахованих вище розділів додається частина, що містить завдання підвищеної складності (три завдання), де рішення необхідно також продемонструвати покроково.

ДПА з історії України та всесвітньої історії

Атестаційні завдання з цього предмету перевірять, наскільки добре учень розбирається в термінах, іменах, датах — тобто у всьому, що стосується важливих подій в історії України та світу. Необхідно не тільки знати напам’ять все перераховане вище, але і вміти аналізувати дані, знаходити логіку певних подій та їх першопричину. Крім того, випускники середньої школи повинні легко отримувати інформацію з історичних та географічних карт та працювати з іншими інформаційними джерелами (архіви, фото та відео).

Кожен білет складається з 22 питань, де з 1 по 16 завдання — тестові, 17 і 18 — логічні, 19 і 20 — на визначення хронології, 21-22 — тестові завдання, які мають декілька правильних варіантів відповіді. Інформація, покладена в основу тестів, не повинна виходити за межі загальноосвітньої програми. Це означає, що від учнів не мають права вимагати чого-небудь, що не фігурує в рекомендованих Міністерством освіти підручниках.

ДПА з іноземної мови

Даний вид атестації є одним з найбільш затребуваних, адже актуальність вивчення іноземних мов — незаперечний факт. Щоб успішно виконати всі завдання, звичайні учні повинні мати мовний рівень А2+, а учні, що вивчають мову поглиблено — В1.

Шкільна підсумкова атестація з іноземної мови

Англійська мова — одна з найбільш затребуваних дисциплін при здачі ДПА

Білет ділиться на три частини:

 • перший блок — читання. Школярам нададуть невеликий текст у форматі листа, газетної замітки, або якогось специфічного друкованого продукту (меню, розкладу, кулінарного рецепту, рекламного оголошення і т. д.). Дев’ятикласник повинен вивчити запропонований матеріал, а потім відповісти на присвячені йому запитання, демонструючи глибину сприйняття і розуміння тексту іноземною мовою;
 • другий блок — лексико-граматичні тестові завдання. У них школяр покаже свій рівень володіння мовою та її граматичними, семантичними та прагматичними тонкощами;
 • третій блок — лист. Оскільки основна мета при вивченні цієї дисципліни — це налагодження контакту з носіями мови, перевірка комунікативних навичок школяра є важливою частиною іспиту. Саме тому третій блок ДПА присвячений створенню невеликого тексту, що зачіпає побутову або соціальну тематику.

Кого звільнять від здачі ДПА після 9 класу

До випускників, які мають право не проходити випускну атестацію, відносяться:

 • діти, які проходять систематичні обстеження або лікувальні процедури, змушені здобувати освіту на базі реабілітаційних або медичних центрів;
 • підлітки, які мають порушення у роботі органів чуття, опорно-рухового апарату і так далі;
 • спортсмени, які беруть участь у міжнародних змаганнях;
 • школярі, які проживають у районі, де сталося стихійне лихо або офіційно зареєстроване НП;
 • учні, які вийшли на третій етап МАН з якого-небудь предмета (важливо: школяр звільняється від складання іспиту тільки з тієї дисципліни, в області якої він показав видатні знання);
 • учасники міжнародних олімпіад і конкурсів;
 • випускники, які мають міжнародні сертифікати з іноземної мови рівня В1-В2 (вони звільняються лише від здавання відповідної мови).

Здати ДПА пізніше (окремо від усіх) можуть особи, які пред’явили медичний документ, який підтверджує, що на момент проведення атестації учень не міг з’явитися на іспит.

Дати проведення ДПА в 2020 році

На відміну від ЗНО в 11 класі, яке має певні фіксовані дати проведення, що встановлюються Міністерством Освіти України, атестація 9 та 11 класів не має точних встановлених дат. Кожна школа має право самостійно вибирати день, коли учні напишуть роботу з того чи іншого предмету. Рішення закріплюється в спеціальному документі, який оголошується незадовго до проведення самого іспиту (за кілька місяців).

Школярі на шкільному екзамені

Дати здачі ДПА залежать від внутрішнього розкладу кожної школи

Незважаючи на це, майже всі школи прислухаються до інструкцій від Міносвіти (як і у випадку з вибором дат для проведення шкільних канікул) і призначають складання ДПА на червень місяць. У 2020 році всі школи почнуть проводити підсумкову атестацію з 1 червня. Більш точні дати будуть оголошені пізніше.

Останні новини про ДПА-2020: що зміниться

Міністерство освіти України готує масштабну реформу, яка не може не торкнутися формату здачі ДПА. Підсумкову атестацію для дев’ятикласників планується перевести в уніфікований загальноукраїнський формат, тобто вже скоро ДПА для 9 класу стане повним аналогом ЗНО. Це буде зроблено, щоб відкрити новий формат старших шкіл — профільні школи.

На щастя, така реформа відбудеться тільки до 2026-2027 році. А поки що, у 2020 ж році формат здачі ДПА залишиться без змін. Школярам необхідно буде здати в обов’язковому порядку математику і українську мову, а також вибрати ще один предмет — така перевірка буде достатньою, щоб без проблем перевестися в десятий клас і продовжити навчання.Create AccountLog In Your Account